İlgini çekebilir

Ela Yörüklü kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 22.03.2019 22:54
Fikret Kuşkan Kimdir?

Fikret Kuşkan Kimdir ?

Fikret Kuşkan Biyografisi

Fikret Kuşkan, 22 Nisan 1965 tarihinde İstanbul şehrinde dünyaya gelmiş olan isimlerden birisidir. Küçük yaşlarından itibaren televizyon projelerini izleyerek televizyon ekranlarında yer almak için somut adımlar atma yoluna giden ve bu anlamda eğitim almayı da tercih eden Fikret Kuşkan, başarılı bir eğitim hayatı geçirmiştir.

Lise hayatının ardından İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü kazanan isim, buradaki eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamasının ardından kısa bir süre dilimi içerisinde aktif oyunculuk hayatına başlamıştır. Tiyatro okumadan önce ise esas olarak fotoğrafçılık sanatına çok ciddi anlamda merak salmış ancak oyunculuğu tercih etmiştir.

İLK BEYAZPERDE PROJESİ VE DENEYİMİ 1988 YILI YAPIMI SİS FİLMİ OLDU

Eğitim hayatının hemen ardından kısa bir zaman dilimi içerisinde aktif oyunculuk hayatına atılan Fikret Kuşkan, yönetmenliğini usta isim Zülfü Livaneli’nin yapmakta olduğu Sis filmi kadrosunda Murat karakterine hayat vermiştir ve 1988 yılında kariyerine başlamıştır. Filmin ustalar ile dolu kadrosunda Uğur Polat, Aslı Altan, Sevtap Parman ve Rutkay Aziz gibi isimler yer almıştır.

İLK DİZİ PROJESİ İSE 1989 YILINDA GENÇLER DİZİSİ OLDU

Sis filminin ardından genç yaşında adından çok ciddi anlamda söz ettirmeyi başaran Fikret Kuşkan, 1989 yılında ise Gençler dizisi kadrosuna girerek bu dizinin kadrosunda da Sinan karakterine hayat vermiş ve ön plana çıkmıştır. Dizinin o dönemki kadrosunda Ziya Kürküt, Oktay Kaynarca gibi isimler yer almıştır ve genç oyuncunun İLK BAŞROL PROJESİ olarak da ön plana çıkmayı başarmıştır.

2002 YILINDA ABDÜLHAMİD DÜŞERKEN FİLMİNDE BAŞROL OYNADI

Arada geçen yıllar içerisinde iyi ya da kötü birçok farklı film ve dizi projesinde yer almayı başaran Fikret Kuşkan, 2002 yılında Abdülhamid Düşerken filmi kadrosunda yine başrol oyuncularından birisi olarak dikkatleri çekti.

Filmin ustalar ile dolu oyuncu kadrosunda Halil Ergün, Meltem Cumbul, Tarık Akan, Müjdat Gezen gibi isimler yer aldı ve çok ciddi anlamda izlenme rekoru kırdı.

2004 YILINDA ÇEMBERİMDE GÜL OYA DİZİSİ KADROSUNDA YER ALDI

2004 yılında Çağan Irmak imzalı televizyon dizilerinden birisi olarak dikkatleri çeken ve 40 bölüm yayınlanmış olan Çemberimde Gül Oya dizisi kadrosuna girmiş ve bu anlamda da fark yaratmıştır. Dizinin ustalar ile dolu kadrosunda Selda Alkor, Özge Özberk, Melisa Sözen ve Suzan Aksoy gibi isimler yer almıştır ve dizi çok sevilmiştir.

FİKRET KUŞKAN EFSANESİ 2005 YILINDA BABAM VE OĞLUM FİLMİNDE ÇIKTI

Kariyerine birçok farklı film ve dizi projesi sığdırmayı başaran usta oyuncu Fikret Kuşkan, 2005 yılında tüm Türkiye’nin ayakta alkışladığı bir isim olarak dikkatleri çekmiştir. Çağan Irmak imzalı film projelerinden birisi olarak dikkatleri çeken Babam ve Oğlum filmi kadrosunda başrol oynayarak bütün hünerlerini sergilemiştir.

Filmin ustalar ile dolu oyuncu kadrosunda Çetin Tekindor, Hümeyra, Tuba Büyüküstün, Şerif Sezer, Yetkin Dikinciler gibi isimler yer almıştır. Dizi, kendi döneminin gişe rekorunu kırmıştır.

2007 YILINDA PARMAKLIKLAR ARDINDA DİZİSİNE GİRDİ

2007 yılının en sevilen dizi projelerinden birisi olarak dikkatleri çeken ve tam 106 bölüm boyunca yayınlanmış olan Parmaklıklar Ardında dizisi kadrosuna girerek burada da kendisini göstermeyi başarmıştır. Dizinin kadrosunda Selda Alkor, Serra Yılmaz ve Yelda Reynaud gibi isimler yer almış ve dizi uzunca bir süre adından söz ettirmiştir.

2009 YILINDA HANIMIN ÇİFTLİĞİ PROJESİ GELDİ

2009 yılının en sevilen projelerinden birisi olarak dikkatleri çeken Hanımın Çiftliği dizisi kadrosunda da ön planda yer alan oyunculardan birisi olarak dikkatleri çekti. Dizinin kadrosunda ön plana çıkan isimlerden bazıları Mehmet Aslantuğ, Özgü Namal, Ebru Özkan ve Caner Cindoruk olmuştur.

2016 YILINDA KURTLAR VADİSİ PUSU KADROSUNA GİRMİŞTİR

Seneler 2016 yılını gösterdiğinde Türk televizyon tarihinin en uzun süren televizyon dizisi projelerinden birisi olarak dikkatleri çeken Kurtlar Vadisi Pusu dizisi kadrosuna Nikolay Tykin karakterine hayat vererek giriş yapmıştır.

Dizinin kadrosunda Necati Şaşmaz, Defne Samyeli, Cahit Kayaoğlu gibi isimler yer almıştır ve Fikret Kuşkan birkaç bölüm sonrasında diziden ayrılmıştır.

2017 PROJESİ KIRLANGIÇ FIRTINASI OLDU

2017 yılında başlayan ve çok ciddi anlamda iddialı şekilde gelen Kırlangıç Fırtınası dizisi kadrosunda başrol oynama şansına erişmiştir. Dizinin kadrosu ve konusu son derece iddialı olarak gelmiş ve izleyiciyi kendisine hayran bırakmıştır.

Dizinin ustalar ile dolu oyuncu kadrosunda Emel Çölgeçen, Ebru Aykaç, Bestemsu Özdemir ve Ekin Mert Daymaz gibi isimler yer almıştır.

ÖDÜLLERİ

Mükemmel bir oyunculuk kariyerine onlarca proje sığdırarak kendi kariyerini geliştiren usta oyuncu, zaman içerisinde birçok farklı organizasyon tarafından ödüllere layık görülmüştür.

 • 1991 Antalya Altın Portakal Film Festivali "En İyi Erkek Oyuncu", (Gizli Yüz)
 • 2002 Ankara Uluslararası Film Festivali      "En İyi Erkek Oyuncu"
 • 2006 Uluslararası İstanbul Film Festivali    "En İyi Erkek Oyuncu", (Babam ve Oğlum)

Kızlarım İçin

Usta oyuncu Fikret Kuşkan, 2017-2018 sezonunda ise Kanal D'nin yeni dizi projelerinden olan Kızlarım İçin dizisi Yaşar rolü ile ekrana gelmiştir. Bu dizide kendisine, Tuvana Türkay, Elifcan Ongurlar gibi isimler eşlik etmiştir. 

Kanal D ekranlarına 2019 yılı Nisan ayında gelen Zalim İstanbul dizisinde Agah Karaçay karakterini canlandırmaktadır. Dizide yer alan diğer oyuncular ise şöyle; Deniz Uğur, Mine Tugay, Ozan Dolunay, Simay Barlas, Berker Güven, Bahar Şahin, Sera Kutlubey ve İdris Nebi Taşkan

Fikret Kuşkan Foto Galeri

Fikret Kuşkan Dizileri ve Filmleri

 • 2019 - Zalim İstanbul
 • 2017 - Kızlarım İçin
 • 2017 - Kırlangıç Fırtınası
 • 2016 - Çifte Saadet
 • 2014 - Tanıklar
 • 2013 - Erkekler (Sinema Filmi)
 • 2011 - Hayat Devam Ediyor
 • 2009 - Hanımın Çiftliği
 • 2007 - Parmaklıklar Ardında
 • 2007 - Bıçak Sırtı
 • 2006 - Hacı
 • 2005 - Babam ve Oğlum (Sinema Filmi)
 • 2005 - Güz Yangını
 • 2004 - Çemberimde Gül Oya
 • 2004 - Adı Aşk Olsun
 • 2003 - Anlat İstanbul (Sinema Filmi)
 • 2003 - Mustafa Hakkında Herşey (Sinema Filmi)
 • 2003 - Şapkadan Babam Çıktı
 • 2003 - Kasabanın İncisi
 • 2003 - Gelin
 • 2002 - Emanet
 • 1989 - Gençler
 • 1988 - Sis (Sinema Filmi)

Benzer Biyografiler

Anıl Tetik Kimdir?
Anıl Tetik
Oyuncu
Bora Akkaş Kimdir?
Bora Akkaş
Oyuncu
Ahsen Eroğlu Vikipedi
Ahsen Eroğlu
Oyuncu
Selda Alkor Kimdir?
Selda Alkor
Oyuncu
Naz Ar Kimdir?
Naz Ar
Oyuncu
Sanem Yeles Kimdir?
Sanem Yeles
Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir