İlgini çekebilir

Gülçin Hatıhan kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 11.04.2019 21:47
Mine Tugay Kimdir?

Mine Tugay Kimdir ?

Mine Tugay Biyografisi

28 Temmuz 1978 senesinde dünyaya gelen oyuncu Konya doğumludur. Subay olan babasının Konya’da görevi esnasında dünyaya gelen Mine Tugay, Yeni Levent Lisesi mezunudur. İlk olarak oyunculuk kariyerine 1997 senesinde Masal Gerçek Tiyatrosu bünyesinde oynanan Büyük Kulaklı Küçük Ayı isimli oyunda yer alarak daha profesyonel bir kariyer için Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde oyunculuk eğitimi almaya başladı. Buradan mezun olamadan, 13 kişi ile birlikte okuldan uzaklaştırma aldı. Bu sınıfta yer alanlar arasında sonraları sinema filmleri ile isimlerini duyuracak olan Özge Özberk ve Özgü Namal ’da bulunmaktaydı. Bu uzaklaştırmanın ardından 1998 senesinde İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Oyunculuk bölümünde eğitim almaya başladı. Buradan mezun olduktan sonra Semaver Kumpanya isimli tiyatro grubunda yer alarak oyunlarda yer almıştır.

2003 yılına gelindiğinde Işıl Kasapoğlu’nun rejisinde bulunduğu Onikinci Gece ve Kuşlar Meclisi isimli oyunlarda yer aldı. TV ekranlarında gösterilen Gülbeyaz isimli dizide de aynı sene yer almıştır.

2004 yılında da yine Işıl Kasapoğlu’nun rejisi olduğu Semaver Kumpanya ’da yer aldı, ilaveten Mem ile Zin isimli Bülent Emin Yarar’ın rejisinde bulunduğu oyunda yer aldı. Aynı sene TV’de Adı Aşk Olsun ismiyle oynayan dizide ve Gönül Yarası isimli sinema filminde yer almıştır.

Bu şekilde aynı anda hem tiyatro alanında hem de kamera karşısında çeşitli dizi ve sinema filmlerinde yer almaya devam etmiştir. Bu sene içerisinde projeleri hayli çeşitlenen Mine Tugay, Beko Plazma TV, Eti Çay Keyfi, Anadolu Bankası, Ecobella Home ve Bosch Çamaşır Makinası reklamlarında yer aldı.

Sonraki sene 2005 yılında Aşk Her Yaşta isimli dizide yer aldı ve profesyonel anlamda kariyerini yükseltirken İleri Oyunculuk alanında Bahçeşehir Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlayarak, Aliye isimli dizide de oyunculuk yapmıştır.

2006 senesinde Emin Koyuncuoğlu’nun rejisinde bulunduğu Tiyatro Rot bünyesinde Çok Uzak isimli oyunda yer aldı. Show TV’de yayınlanmakta olan Gülpare ve Star TV’de yayınlanan Benden Baba Olmaz isimli dizilerde de başrolde yer alarak kariyerinde ön plana çıkan bir isim olmayı başardı.

Başrollerde aranan oyuncu olmaya başladıktan sonra TRT dizisi olan Aynadaki Düşman dizisinde Haluk Piyes ile birlikte başrolde oynadı. Ankara’da geçen ve polisiye bir dizi olan Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi isimli dizide Suna isimli narkotik baş komiserini oynamıştır.

Projesinde gönüllü olarak yer aldığı ve 2007 senesinden beri her yıl oynanan Nazım Hikmet Günleri’nde gösterilen okuma tiyatrosunda da oyunculuk yapmaktadır.

Yakın dönemde de Kanal D dizisi Öyle Bir Geçer Zaman ki isimli dizide yer almış 3. Sezondan itibaren Bahar karakteri ile ekranlarda izleyicilerin karşısına çıkmıştır.

Kariyerinde farklı bir yerde yer alarak 2013 Antalya Televizyon Ödülleri sunuculuğunu Engin Heperi ile birlikte yaptı.

2014’de ATV’de ekranlara gelen Kalp Hırsızı dizisinde Kenan Ece ile birlikte başrolde oynadı. Kısa süren bu diziden sonra Star TV’de yayınlanan Medcezir isimli dizide yer almış ancak ilk sezonda ayrılmış, bu ayrılma konusunda da dizinin gidişatı gereği karakterin sona geldiğini, ayrılmada kendi isteği olmadığını sosyal hesapları üzerinden yazmıştır.

2015 yılında Çilek Kokusu dizisi ile tanınırlığı daha da atmış ve 2016 da Paramparça isimli dizide oynamaya başlamıştır.

2019 yılında Kanal D ekranlarında yayınlanan Zalım İstanbul dizisinde Şeniz karakterini canlandırmaktadır.

Mine Tugay Foto Galeri

Rol Aldığı Yerler

 • 1998 - Karambol Kamil
 • 2002 - Gülbeyaz (Başak)
 • 2004 - Adı Aşk Olsun (Eda)
 • 2004 - Aliye (Defne)
 • 2005 - Aşk Her Yaşta (Elvan)
 • 2006 - Gülpare (Gülbahar)
 • 2007 - Benden Baba Olmaz (Sevil)
 • 2008 - Sınıf (Özlem)
 • 2009 - Aynadaki Düşman (Nisan)
 • 2010 - Kapalı Çarşı (Elif)
 • 2011-2012 - Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi (Suna)
 • 2011 - 5'er Beşer (Bengisu)
 • 2012 - Yalan Dünya (Aysu)
 • 2012-2013 Öyle Bir Geçer Zaman ki (Bahar)
 • 2013-2014 Medcezir (dizi) (Ender Serez)
 • 2014 - Kalp Hırsızı (Defne)
 • 2015 - Çilek Kokusu (dizi)
 • 2019 - Zalım İstanbul

Benzer Biyografiler

Zeynep Tuğçe Bayat Kimdir?
Zeynep Tuğçe Bayat
Oyuncu
Fikret Kuşkan Kimdir?
Fikret Kuşkan
Oyuncu
Deniz Uğur
Deniz Uğur
Oyuncu
Yusuf Çim Kimdir?
Yusuf Çim
Oyuncu
Bora Cengiz Kimdir?
Bora Cengiz
Oyuncu
Mehmet Ozan Dolunay Kimdir?
Mehmet Ozan Dolunay
Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir