İlgini çekebilir

Ceyla Odman kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 28.11.2017 15:13
Tuvana Türkay Kimdir?

Tuvana Türkay Kimdir ?

Tuvana Türkay Biyografisi

Tuvana Türkay, 3 Ekim 1990 tarihinde İstanbul’un Üsküdar bölgesinde dünyaya gelmiştir. Maddi olarak rahat bir ailenin çocuğu olan Türkay, küçük yaşlarından itibaren başarılı bir eğitim hayatı içerisinde olmuş ve sinemayı kendisine geleceğin mesleği olarak seçmiştir. Nitekim bu alanda kendisini sürekli geliştirme amacı içerisinde de olmuştur.

Başarılı lise hayatının ardından Beykent Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü’nü okumuş ve buradan başarılı olarak mezun olduktan sonra profesyonel anlamda oyunculuk kariyerine adımlar atmıştır. Yer aldığı projelerde oyunculuğu ve güzelliği ile birlikte adından kısa süre içerisinde söz ettirmeyi de başarmıştır.

2009 YILINDA AYRILIK DİZİSİNDE BAŞROL İLE İLK DENEYİMİNİ YAŞADI

Tuvana Türkay, kariyerine direk olarak başrol oyuncusu olarak start verdi ve ilk olarak Ayrılık dizisinin kadrosunda yer alarak izleyicilerin karşısına çıkma başarısını gösterdi. Kevok karakterine hayat vererek ciddi anlamda fark yarattı. Dizi ikinci sınıf bir dizi olduğundan tanıdık isimler ile oynamadı ve nitekim dizi çok tutmadığı için yayından kaldırıldı.

2010 YILINDA YER GÖK AŞK DİZİSİNDE PARLADI

2010 yılında başlayan ve 3 sezon boyunca 122 bölüm yayınlanan Yer Gök Aşk dizisinin başrol oyuncularından birisi olarak dikkat çekti ve adından söz ettirmeyi başardı. Dizinin kadrosunda Burak Hakkı, Melisa Aslı Pamuk, Işıl Yücesoy gibi isimler yer aldı ve çok sevilen bir proje olarak hala adından söz ettirmektedir.

2014 YILININ REYTİNG REKORLARI KIRAN KARA PARA AŞK DİZİSİNDE YER ALDI

2014 yılının en çok konuşulan dizi projelerinden birisi olan Kara Para Aşk dizisinin yan rol oyuncularından birisi olarak yine adından ciddi şekilde söz ettirmeyi başarmıştır. Engin Akyürek, Tuba Büyüküstün, Erkan Can, Saygın Soysal gibi isimlerin yer aldığı proje 2 sezon boyunca 54 bölüm çekildi ve her bölümü izlenme rekorları kırdı.

2015 YILINDA BİZANS OYUNLARI: GEYM OF BİZANS FİLMİ BAŞROLÜ GELDİ

2015 yılında beyazperdenin eskiden gelen efsanelerinden birisinin uyarlaması olarak dikkat çeken Gani Müjde imzalı Bizans Oyunları: Geym Of Bizans filmi kadrosunda başrol oyuncularından birisi olarak adından yine söz ettirmeyi başardı. Dizinin kadrosunda kendisi ile birlikte Gürkan Uygun, Tolgahan Sayışman, Gonca Vuslateri, Murat Dalkılıç gibi isimler yer aldı ve gişede de tutulan bir proje oldu.

2016 YILINDA OYUNBOZAN DİZİSİ GELDİ

2016 yılının en iddialı dizi projelerinden birisi olarak planlanan Oyunbozan dizisinin başrol oyuncusu olarak yeniden hayranlarının karşısına çıkmayı başardı. Dizinin kadrosunda kendisi ile birlikte Barış Kılıç, Serhat Tutumluer gibi isimler yer aldı ancak dizi sadece 5 bölüm çekildikten sonra yayından kaldırıldı.

ÖDÜLLERİ

Kısa zaman içerisinde güzelliği ve oyunculuk teknikleri ile adından ciddi anlamda söz ettiren isimlerinden birisi olan Tuvana Türkay, bir de ödül aldı.

2014 – Aksaray Ihlara Film Festivali – Umut Veren Genç Oyuncu Ödülü

Kızlarım İçin

Tuvana Türkay Foto Galeri

Tuvana Türkay Dizileri ve Filmleri

 • 2017 - Kızlarım İçin
 • 2016 - Oyun Bozan
 • 2015 - Somuncu Baba Aşkın Sırrı (Sinema Filmi)
 • 2015 - Geym of Bizans (Sinema Filmi)
 • 2015 - Güvercin Uçuverdi (Sinema Filmi)
 • 2015 - En güzeli (Sinema Filmi)
 • 2014 - Kara Para Aşk
 • 2013 - Eksik Sayfalar (Sinema Filmi)
 • 2011 - Yer Gök Aşk
 • 2010 - Nakş-ı Dil Sultan
 • 2009 - Ayrılık

Benzer Biyografiler

Meltem Gülenç'in (Güneş'in Kızları Rana) Burcu Nedir?
Meltem Gülenç
Oyuncu
Özgün Çoban Kimdir?
Özgün Çoban
Oyuncu
Ülkü Duru Kimdir?
Ülkü Duru
Oyuncu
Serhat Tutumluer Kimdir?
Serhat Tutumluer
Oyuncu
Sanem Yeles Kimdir?
Sanem Yeles
Oyuncu
Barış Kılıç Kimdir?
Barış Kılıç
Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir