İlgini çekebilir

Caner Toygar kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 11.05.2018 16:36
Tuba Büyüküstün Kimdir?

Tuba Büyüküstün Kimdir ?

Tuba Büyüküstün Biyografisi

Tuba Büyüküstün, 5 Temmuz 1982 tarihinde İstanbul şehrinde dünyaya gelmiştir. Maddi olarak rahat bir ailede yetişen ve başarılı bir eğitim hayatına sahip olan Büyüküstün, küçük yaşlardan itibaren kendisine modaya yönelik alanları tercih etmiştir. İstanbul Özel Doğuş Okulları’ndan mezun olmuştur.

Lise hayatının ardından Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Dekorları ve Kostüm Tasarımı bölümünü kazanmış ve buradan başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Zaman içerisinde oyunculuğa da fazlası ile merak salan Büyüküstün, üniversiteyi bitirmesinin ardından Tomris Giritlioğlu desteğini de alarak oyunculuk eğitimi almaya başlamış ve zaman içerisinde oyunculuk dünyasına adım atmıştır.

Üniversite eğitimi sırasında da çeşitli reklam filmlerinde oynayarak televizyon ekranlarında kendisini göstermiştir.

KARİYERİNİN İLK YILLARI

Tuba Büyüküstün, televizyon ekranlarına ilk olarak Sultan Makamı dizisi kadrosunda Nesrin karakterine hayat vererek başladı. Yardımcı rollerden birisini üstlenen Büyüküstün, bu dizi projesinde Şevket Çoruh, Dolunay Soysert gibi usta isimler ile birlikte yer alma fırsatına erişti ve ilk deneyimini başarı ile geçti.

2004 yılında da yine yardımcı rol alacağı projelerden birisi olan Çemberimde Gül Oya dizisi kadrosunda Zarife karakterine hayat vermiştir ve izleyenlerin ciddi anlamda beğenisini kazandığı ilk proje olmuştur. Dizide kendisi ile birlikte Selda Alkor, Özge Özberk, Mehmet Ali Nuroğlu ve Melisa Sözen gibi isimler yer almıştır.

Bu projenin ardından ilk beyazperde projesi olan Çağan Irmak imzalı Babam ve Oğlum filmi kadrosunda yer almıştır. Filmin başlarında kısa süre rol alsa da sevilen bir oyunculuk örneği göstermiştir. Projede Fikret Kuşkan, Çetin Tekindor, Hümeyre, Şerif Sezer ve Yetkin Dikinciler gibi usta isimler yer almıştır. Türk sinemasının en çok izlenen projelerinden birisi olmuştur.

KARİYERİNİN GELİŞİM YILLARI

Yavaş yavaş büyük projelerde yer almaya başlayan Büyüküstün, 2005 yılında Ihlamurlar Altında dizisi kadrosuna girmiş ve bu dizide uzun süre rol almıştır. Bülent İnal, Sinan Tuzcu gibi isimler dizinin sevilen isimlerinden bazılarıdır.

2006 yılında ilk başrol beyazperde deneyimlerinden birisi olan Sınav filmi kadrosunda başrol oynamıştır. Öğretmen karakterine hayat veren Büyüküstün, bu filmde İsmail Hacıoğlu, Okan Bayülgen, Güven Kıraç, Altan Erkekli ve Jean-Claude Van Damme gibi isimler ile birlikte yer almış, başarılı bir performans sergilemiştir.

2007 yılında Asi dizisi ile yine bir başrol deneyimini elde eden Büyüküstün, 2010 yılında Gönülçelen dizisi kadrosunda yer almıştır. Sevilen bu dizide Cansel Elçin ve Onur Saylak gibi isimler ile birlikte yer almıştır. Bu dizide tanıştığı Onur Saylak ile 2011 yılında dünya evine girmiştir.

Beyazperde’de zaman içerisinde birçok farklı film projesinde de yer almıştır. Yüreğine Sor filmi kadrosunda 2010 yılında başrol oynayan Büyüküstün, 2016 yılında Dar Elbise filmi kadrosuna dâhil olmuştur. Sevilen oyuncu, kısa zaman içerisinde birçok farklı proje içerisinde yer almıştır.

Son olarak 2014 yılında başlayan ve iki sene boyunca süren Kara Para Aşk dizisi başrol oyuncularından birisi olmayı başarmıştır. Dizi, yayında olduğu süre boyunca kendi gününün reyting rekortmeni dizilerinden birisi olmuştur. Dizide kendi ile birlikte Engin Akyürek, Erkan Can, Damla Colbay, Nebahat Çehre gibi isimlerde yer almıştır ve büyük bir başarı yakalamıştır.

GÜNCEL PROJESİ

Tuba Büyüküstün, şimdilerde ise televizyon ekranlarına gelmeye hazırlanan Cesur ve Güzel dizisi kadrosunun başrolünde yer alacaktır. Ay Yapım projelerinden birisi olacak olan bu dizinin kadrosunda aynı zamanda Kıvanç Tatlıtuğ, Fırat Altunmeşe, Serkan Altunorak, Tamer Levent, Sezin Akbaşoğulları ve Devrim Yakıt gibi isimler de yer alacaktır. Dizi yakın bir zaman dilimi içerisinde televizyon ekranlarında yayınlanmaya başlayacak.

ÖDÜLLERİ

Kariyerine birçok farklı başarı sığdırmayı başaran Tuba Büyüküstün, başarılı oyunculuğunun sonrasında birçok farklı ödüle de layık görülmüştür.

 • 2005 - Sırbistan-Karadağ Cumhuriyeti Uluslararası TV Festival Bar - En İyi Kadın Oyuncu (Gülizar)
 • 2007 - İstanbul Üniversitesi Bilişim Ödülleri - En İyi Dizi Oyuncusu (Ihlamurlar Altında)
 • 2008 - İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Kulübü Ödülleri - En İyi Dizi Oyuncusu (Asi)
 • 2010 - Marmara Üniversitesi Matematik Kulübü Başarı Ödülleri - En Başarılı Kadın Sinema Oyuncusu (Yüreğine Sor)
 • 2011 - Siyaset Dergisi Yılın En İyileri Ödülleri - Yılın Televizyon Kadın Oyuncusu (Gönülçelen)
 • 2011 - Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Medya Oscarları - Yılın Kadın Oyuncusu (Gönülçelen)
 • 2011 - Elle Style Awards Türkiye - Elle Style Kadın Oyuncu
 • 2013 - TUROB Başarılı Türk Dizileri - Teşekkür Ödülü (Ihlamurlar Altında)
 • 2013 - KARVAK Yılın En İyileri Ödülleri - Yılın En İyi Kadın Oyuncusu (20 Dakika)
 • 2014 - Uluslararası Emmy Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu Adayı (20 Dakika)
 • 2014 - Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Kültürel Hizmet Ödülleri - İhracatın Yıldızları (Kara Para Aşk)
 • 2015 - Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Medya Oscarları - Yılın Kadın Oyuncusu (Kara Para Aşk)
 • 2015 - İTÜ EMÖS Başarı Ödülleri - En Başarılı Kadın Oyuncu (Kara Para Aşk)
 • 2015 - Uludağ Üniversitesi Marconi Ödülleri - En İyi TV Kadın Oyuncu (Kara Para Aşk)
 • 2015 - Uluslararası Giuseppe Sciacca Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu (Kara Para Aşk)
 • 2015 - Kristal Fare Medya Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu (Kara Para Aşk)
 • 2015 - Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) İhracat Ödülleri - En Çok İhracatı Yapılan Dizi (Kara Para Aşk)
 • 2015 - Süleyman Şah Üniversitesi Model United Nation Universities (MUNunivs) Programı - Barış Elçisi Ödülü
 • 2016 - Türkiye Gençlik Ödülleri - En İyi Kadın Dizi Oyuncusu (Kara Para Aşk)

Tuba Büyüküstün, sevgilisi Umut Evirgen ile görüntülendi. Tuba Büyüküstün'ün makyajsız hali hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı.

Tuba Büyüküstün Foto Galeri

Rol Aldığı Yerler

Benzer Biyografiler

Sezin Akbaşoğulları
Sezin Akbaşoğulları
Oyuncu
Zeynep Tuğçe Bayat Kimdir?
Zeynep Tuğçe Bayat
Oyuncu
Fırat Altunmeşe Kimdir?
Fırat Altunmeşe
Oyuncu
Kıvanç Tatlıtuğ Kimdir?
Kıvanç Tatlıtuğ
Oyuncu
Cansel Elçin
Cansel Elçin
Oyuncu
Engin Akyürek
Engin Akyürek
Oyuncu

1 Yorum

 1. rebeka

  9 Şubat 2017 at 14:56

  tuba büyüküstün çok güzel rol yapıyor

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir