İlgini çekebilir

Şeyda Beken kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 07.09.2018 14:13
Ege Aydan Kimdir?

Ege Aydan Kimdir ?

Ege Aydan Biyografisi

Ege Aydan, 15 Haziran 1958 tarihinde Ankara şehrinde dünyaya gelmiştir. Eski opera sanatçılarımızdan birisi olan Emine Sevda Aydan’ın oğlu olan Ege Aydan, küçük yaşlarından itibaren sanat ile iç içe bir çocukluk yaşamıştır ve birçok farklı alanda kendisini gösterebilme şansına da sahip olmuştur.

Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü mezunu olarak oyunculuk eğitimlerini tamamlayan ve bunun hemen ardından Ankara Devlet Tiyatrosu kadrosuna girerek devlet sanatçısı olma başarısını gösteren Ege Aydan, kısa zaman içerisinde profesyonel kariyerine adım atarak kendisini çok daha fazla ön plana çıkarma şansına sahip olmuştur. Kendisi aynı zamanda eski milli basketbolcumuz Efe Aydan’ın kardeşidir.

İLK PROJESİ 1974 YILINDA YARIN ARTIK BUGÜNDÜR OLDU

Kariyerine devlet sanatçı kadrosunda oyunculuk yaparak tiyatro ile başlayan Ege Aydan, zaman içerisinde enteresan kişiliği ile dikkatleri üzerine çekmiş ve projelerin vazgeçilmez isimlerinden birisi olarak da dikkatleri çekmiştir. Attila İlhan’ın senaryosunu yazdığı bu dizide başrol oynayan Aydan, aynı zamanda Necla Nazır, Şükran Güngör ve Sevtap Parman gibi usta isimler ile ön plana çıkmıştır.

1998 YILINDA KARA MELEK DİZİSİ İLE HERKES TARAFINDAN TANINAN BİR İSİM OLDU

Seneler 1998’e gelene kadar arada geçen süre içerisinde birçok farklı proje içerisinde kendisine yer bulan Ege Aydan, zaman içerisinde Kara Melek dizisi kadrosuna girmiş ve bu dizi ile adından söz ettirmiştir. Dizinin kadrosunda Sanem Çelik, Ece Uslu, Mustafa Alabora gibi isimler yer almış ve çok uzun süre başarı ile devam etmiştir.

2002 YILINDA ÇAĞAN IRMAK İMZALI ASMALI KONAK PROJESİ

2002 yılında yayın hayatına başlayan ve kısa zaman içerisinde reyting rekorları kırmayı başaran Asmalı Konak dizisinin en iyi oyuncularından birisi olarak dikkat çeken Ege Aydan, bu dizide daha da tanınarak adından söz ettirmeyi başarmıştır. Dizinin kadrosunda kendisi ile birlikte Özcan Deniz, Nurgül Yeşilçay, Selda Alkor, Menderes Samancılar gibi isimler yer almış ve uzun süre devam etmiştir.

2007 YILINDA KAVAK YELLERİ DİZİSİNE GİRDİ

Seneler 2007 olduğunda döneminin en popüler gençlik dizilerinden birisi olarak dikkatleri çeken ve izlenme rekorları kırmayı başaran proje Kavak Yelleri kadrosuna girerek adından yine söz ettirmeyi başarmıştır. Dizinin kadrosunda kendisi ile birlikte Pelin Karahan, Dağhan Külegeç, İbrahim Kendirci ve Aslı Enver gibi isimler yer almıştır ve tam 170 bölüm çekilmiştir.

2009 YILINDA ÖMRE BEDEL DİZİSİNDE YER ALDI

2009 yılında yine o dönemin en çok sevilen dizi projelerinden birisi olarak adından sıklık ile söz ettirmeyi başaran Ömre Bedel dizisi kadrosunda kendisine yer bularak sevenlerinin karşısına çıkmıştır. Dizinin kadrosunda Murat Han, Begüm Birgören, Mehmet Ali Nuroğlu ve Özge Özder gibi isimler yer almış ve 71 bölüm çekilmiştir.

2010 YILINDA BEHZAT Ç. DİZİSİNE GİRDİ

2010 yılının en büyük ve en sevilen projelerinden birisi olarak dikkatleri çekmeyi başaran dizisi Behzat Ç. kadrosunda başrol oyuncularından birisi olarak yer alma başarısını göstermiştir. Dizide kendisi ile birlikte Erdal Beşikçioğlu, Fatih Artman, İnanç Konukçu gibi isimler yer almıştır ve 96 bölüm sonunda final yapmıştır.

2014 YILINDA KAÇAK GELİNLER DİZİSİNDE YER ALDI

Seneler 2014 olduğunda yine döneminin en çok sevilen gençlik dizisi projelerinden birisi olarak dikkatleri çeken ve adından çok ciddi anlamda söz ettiren Kaçak Gelinler dizisi kadrosunda da kendisine yer buldu. Dizide aynı zamanda Şenay Gürler, Selin Şekerci, Deniz Baysal, Furkan Andıç gibi isimler yer almış ve 29 bölüm çekilmiştir.

2015 YILINDA BEYAZ YALAN DİZİSİ BAŞROLÜ GELDİ

Aktif kariyerinde çok fazla mola vermeden sürekli yeni projelere dahil olarak ilerleme yoluna giden Ege Aydan, 2015 yılında ise Beyaz Yalan dizisi kadrosuna girerek ön plana çıkmıştır. Bu dizinin kadrosunda ise Kutsi, Deniz Baysal, Ebru Aykaç gibi isimler yer almış ancak 6 bölüm çekilmiştir.

2017 YILINDA DAYAN YÜREĞİM

2017 yılının yine en iddialı projelerinden birisi olarak dikkatleri çeken Dayan Yüreğim dizisi kadrosuna girerek burada yine başrol oyuncusu olma başarısını göstermiştir. Dizide kendisi Ekrem Şanal karakterine hayat vermektedir. Dizinin kadrosunda Ece Uslu, Berk Atan, Cansel Elçin ve Nilay Deniz gibi isimler yer almıştır.

Yeni proje

Başarılı oyuncu Ege Aydan, yeni bir dizi ile izleyicilerle buluşuyor. Dizinin adı ''Keşke Hiç Büyümeseydik'' ve ilk bölümü 9 Eylül akşamı Show TV kanalında yayınlanacak. Ege Aydan, dizide ''Hulusi'' karakterini canlandıracak.

Ege Aydan Foto Galeri

Rol Aldığı Projeler

 • 2018 - Keşke Hiç Büyümeseydik
 • 2017 - Dayan Yüreğim
 • 2016 - Kördüğüm
 • 2015 - Beyaz Yalan
 • 2014 - Kaçak Gelinler
 • 2010 - Behzat Ç.
 • 2010 - Ömre Bedel
 • 2008 - Binbir Gece
 • 2007 - Kavak Yelleri
 • 2007 - Yaprak Dökümü
 • 2007 - Kısmetim Otel
 • 2006 - Hacı
 • 2005 - Seni Çok Özledim
 • 2004 - Sil Baştan
 • 2003 - Evli ve Çocuklu
 • 2002 - Asmalı Konak
 • 2000 - Yalan Dünya
 • 1998 - Kara Melek
 • 1997 - Baba Evi
 • 1989 - Kaynanalar

Benzer Biyografiler

İbrahim Çelikkol (Siyah Beyaz Aşk Ferhat) Oynadığı Diziler
İbrahim Çelikkol
Oyuncu
Bülent Alkış
Bülent Alkış
Oyuncu
Berk Atan (Kimdir?
Berk Atan
Oyuncu
Tuğrul Çetiner Kimdir?
Tuğrul Çetiner
Oyuncu
Murat Daltaban Kimdir?
Murat Daltaban
Oyuncu
Mehmet Aslantuğ Kimdir?
Mehmet Aslantuğ
Oyuncu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.