İlgini çekebilir

Peyman Umay kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 07.10.2018 21:50
Öykü Karayel

Öykü Karayel Kimdir ?

Öykü Karayel Biyografisi

Öykü Karayel kimdir? Öykü Karayel 1990 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ezgi Karayel adında ikiz kız kardeşi olan  Öykü Karayel, liseyi Çemberlitaş Kız Lisesi’nde okumuştur. Öykü Karayel lise son sınıfta Kenter Tiyatrosuna yazılmış ve böylelikle oyunculuk hayallerine ilk adımı atmıştır. 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümü kazanmıştır. Çok büyük heyecanla girdiği konservatuar yıllarında 5 aylığına Londra’ya giden Öykü Karayel, Londra’da tiyatro eğitimi almıştır. Eğitim hayatını dolu dolu yaşayan Öykü Karayel, mesleğine fazlasıyla önem vererek hayatını sürdürmüştür.

Tiyatro yaptığı dönemlerdeki ilk başarısını, Berkun Oya imzalı Güzel Şeyler Bizim Tarafa adlı oyunda almıştır. Bartu Küçükçağlayan, Ozan Çelik, Tülin Özen gibi deneyimli oyuncularla aynı sahneyi paylaşan güzel oyuncu, Ayşe karakteriyle birçok ödül almıştır. Bu dönemden sonra oyunculuk kariyerinde hızlı bir yükselişe geçen Öykü Karayel bu başarılarının yanı sıra sporla da profesyonel olarak ilgilenen sertifikalı bir su altı dalış uzmanıdır.

Öykü Karayel’in Oynadığı Tiyatro Oyunları

2014 yılında Katil Joe adlı, Tracy Letts eseri olan tiyatroda yer almıştır. Bu eser bir kara komedidir.  Oyunu William Friedkin yönetmiştir ve Öykü Karayel bu oyunu 15 ülkede, 12 ayrı dilde sahnelemiştir. Oyunun 15 yaş sınırı ve zorlu bir mantığı olmasına karşın  Öykü Karayel başarılı oyunculuk performansı sayesinde bunun da hakkını vermiştir.

2014 yılında Güzel Şeyler Bizim Tarafa adlı, Berkun Oya imzalı tiyatroda oynamıştır. Öykü Karayel bu oyunda Ayşenur karakteriyle izleyiciye birçok konuda sorgu şansı tanıyarak ilginç deneyimler yaşatmıştır.

Öykü Karayel Dizileri ve Filmleri

Film konusunda seçici olan Öykü Karayel kariyerinin başından bu yana yalnızca bir filmde rol almıştır. 2015 yapımı olan Bulantı filminde rol alan Karayel, Zeki Demirkubuz yönetmenliğinde çekilen bu filmde beyaz perdeye bir dram hikayesi bırakmıştır.

Öykü Karayel’in isminin en çok duyulduğu proje ise Kıvanç Tatlıtuğ ve Buğra Gülsoy ile birlikte başrollerini paylaştığı Kuzey Güney dizisidir. Öykü Karayel Kuzey Güney dizisinde canlandırdığı Cemre karakteriyle dikkat çekmiştir. 2 sezon boyunca Kanal D’de yayınlanan dizi, çok defa reyting rekoru kırmıştır.

2014 yılında ise Kara Para Aşk dizisinde rol alan Öykü Karayel Engin Akyürek ve Tuğba Büyüküstün ile birlikte bir dramı izleyicilere sunmuştur.

Uzun süren ekran sessizliğini 2017 yılının yaz sezonunda Show TV'de başlayan Kalp Atışı dizisi ile bozan Öykü Karayel, Kalp Atışı dizisinde baş rolü başarılı oyuncu Gökhan Alkan ile paylaşmış ve dizide Eylül Erdem karakterine hayat vermiştir.

Öykü Karayel’in Aldığı Ödüller

Öykü Karayel 2011 yılında Tiyatro Eleştirmenleri Birliği kuruluşu tarafından çok zor verilen Genç Yetenek Ödülü’nü Güzel Şeyler Bizim Tarafa oyunuyla almıştır. 2011 yılında başarılarına Güzel Şeyler Bizim Tarafa oyunuyla devam eden Öykü Karayel, Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri’nde Efes Özel Ödülü’ne laik görülmüştür.

2014 yılında Haydarpaşa Lisesi’nden En İyi Kadın Oyuncu  ödülünü ise Kuzey Güney dizisiyle almıştır.

Muhteşem İkili dizisi Yağmur kimdir? Gerçek adı ne?

Kanal D ekranlarında yayınlanacak olan Muhteşem İkili dizisinde başrol oyuncularından birisi olarak kameraların karşısına geçecek olan Öykü Karayel, dizide Yağmur karakterini canlandıracak. Dizinin adından da anlaşılacağı üzere dizide yer alan ikili Kerem Bursin ve İbrahim Çelikkol olacak.

Öykü Karayel Foto Galeri

Yer Aldığı Projeler

Benzer Biyografiler

İbrahim Çelikkol (Siyah Beyaz Aşk Ferhat) Oynadığı Diziler
İbrahim Çelikkol
Oyuncu
Metin Coşkun Kimdir?
Metin Coşkun
Oyuncu
Hazar Ergüçlü Kimdir?
Hazar Ergüçlü
Oyuncu
Kıvanç Tatlıtuğ Kimdir?
Kıvanç Tatlıtuğ
Oyuncu
Kerem Bursin Kimdir?
Kerem Bursin
Oyuncu
Tuba Büyüküstün Kimdir?
Tuba Büyüküstün
Oyuncu

1 Yorum

  1. rebeka

    10 Ağustos 2017 at 12:28

    öykü abla çok güzelsin

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir