İlgini çekebilir

Sude Nur Yazıcı kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 08.10.2018 21:30
Kıvanç Tatlıtuğ Kimdir?

Kıvanç Tatlıtuğ Kimdir ?

Kıvanç Tatlıtuğ Biyografisi

Kıvanç Tatlıtuğ, 27 Ekim 1983 tarihinde Adana’da dünyaya gelmiştir. Boşnak kökenkli bir babadan dünyaya gelen Tatlıtuğ, ailesinin işi nedeni ile Adana’da doğmuş ve burada büyümüş, yetişmiştir. Spora son derece meraklı bir isim olan Tatlıtuğ, ilk aşamada profesyonel basketbol oyunculuğu ile dikkat çekmiştir.

Adana’da başlayan basketbol serüveninde Fiskobirlik, Güney Sanayi, DSİ gibi basketbol kulüplerinde profesyonel basketbol oynamıştır. Zaman içerisinde adından söz ettiren Tatlıtuğ, Ülkerspor’dan teklif aldıktan sonra burada 2 sene oynamış, ardından 1’er sene Fenerbahçe ve Beşiktaş takımlarında da basketbol oynamıştır. Beşiktaş’da bir antremanda ciddi sakatlık geçiren Tatlıtuğ’un basketbol kariyeri bu sakatlığın ardından sona ermiştir.

Yakışlıklılığı ve fiziği ile dikkatleri çeken Tatlıtuğ, kısa zaman içerisinde adından söz etmiştir. Zaman içerisinde kendisi çok farklı bir meslek dalında kendisini gösterecektir.

KARİYERİNİN İLK YILLARI

Annesinin bir marketin camında mankenlik ilanını görmesi ve oğlunun fotoğrafını bu ajansa göndermesinin ardından Kıvanç Tatlıtuğ için çok farklı bir serüven başlamış olur. İki yıl mankenlik ajansı ile çeşitli projelerde yer almıştır. Tüm Türkiye’nin onu tanıması ise 2002 Best Model of Turkey birinciliği ile olmuştur. Bu birincilik, sonrasında ise dünya sahnesinin önünü ona açmıştır.

Best Model of World yarışmasında da birinciliği kazanarak adından çok ciddi anlamda söz ettiren Tatlıtuğ, dünya genelinde adından söz ettirdi ve Paris’in en büyük mankenlik ajanslarından birisi olan Success’ten teklif almasının ardından Fransa’ya yerleşir. Tatlıtuğ, küçük yaşlarından itibaren dizi ve sinema oyunculuğunu çok önemsediğinden dolayı Fransa’da yaşadığı dönemde gelen dizi teklifleri onu yeniden ülkemize döndürür.

Okan Bayülgen ve Laçin Ceylan gibi usta isimlerden dönüşünün ardından oyunculuk eğitimleri alan Tatlıtuğ, bu anlamda ustalaştıktan sonra 2005 yılında ilk dizi projesi olan Gümüş dizisi kadrosunda Songül Öden ile birlikte başrol oynamış ve tüm Türkiye’nin sevgilisi olmuştur. Oyunculuk yetenekleri ile de dikkat çeken Tatlıtuğ, bu dizide Ekrem Bora, Laçin Ceylan ve Tarık Ünlüoğlu gibi isimler ile birlikte yer alarak fark yaratmıştır.

Bu dizi projesinin ardından ilk beyazperde projesi olarak ise bir komedi filmi olarak dikkat çeken Amerikalılar Karadenizde 2 filmi kadrosunda yardımcı rollerden birisini üstlenmiştir. Sevilen komedi filminde aynı zamanda Metin Akpınar, Peker Açıkalın, Müslüm Gürses ve Melis Birkan gibi isimlerde yer almıştır. İlk deneyimi başarılı geçmiştir.

Yine 2007 yılı içerisinde Menekşe ile Halil dizisi başrol oyunculuğunu alan Tatlıtuğ, bu anlamda halkın yine beğenisini kazanarak izlenme rekorları kıran projenin en büyük mimarlarından birisi olmuştur. Dizide aynı zamanda kendisi ile birlikte Sedef Avcı, Fırat Tanış gibi isimlerde yer almıştır.36 bölüm sonunda dizi final yapmıştır.

KARİYERİNİN GELİŞME YILLARI

2008 yılında ise kendisinin ve oyunculuğunun doruklarına çıkacağı Türkiye’nin en büyük dizi yapımlarından birisi olan Aşk-ı Memnu dizisi kadrosunda başrol oynamıştır ve bu dizideki oyunculuğu ile ödüller kazanmıştır. Dizide kendisi ile birlikte Beren Saat, Selçuk Yöntem, Hazal Kaya ve Nebahat Çehre gibi usta isimler yer almıştır. Kariyerinin doruk noktalarına bu proje ile ulaşmıştır.

2010 yılında seslendirme sanatçılığına da adım atan Tatlıtuğ, Oyuncak Hikayesi 3 filminde Ken karakterini seslendirmiştir. 2011 yılında yine kendisi için ciddi anlamda yeni bir oyunculuk deneyimi olacak olan Kuzey Güney dizisi kadrosunda başrol oynamıştır. Bu dizi için çok farklı bir kimliğe bürünen Tatlıtuğ, büyük takdir toplamıştır ve dizi 2 sene sürmüştür. Dizide kendisi ile birlikte Buğra Gülsoy, Öykü Karayel, Bade İşçil, Merve Boluğur ve Rıza Kocaoğlu gibi sevilen oyuncularda yer almıştır.

2013 yılında yine beyazperde projelerinden birisi olan Kelebeğin Rüyası filmi kadrosunda başrol oynamıştır ki film Yılmaz Erdoğan imzası taşıyan filmlerden birisi olmuştur. Film, Oscar ödülleri için aday adayı olma başarısı göstermiştir. Filmde kendisi ile birlikte Mert Fırat, Yılmaz Erdoğan, Belçim Bilgin ve Farah Zeynep Abdullah gibi isimlerde yer almış ve büyük beğeni toplamıştır.

2014 yılında yine büyük bir proje olarak planlanan Kurt Seyit ve Şura dizisi kadrosunda başrol oynamıştır. Dizi, beklenen ilgiyi görmediğinden dolayı 21 bölüm sonrasında final yapmıştır. Dizide kendisi ile birlikte Farah Zeynep Abdullah, Fahriye Evcen gibi isimlerde yer almıştır.

GÜNCEL PROJESİ

Kıvanç Tatlıtuğ, bu kadar büyük projenin ardından yakın bir zaman dilimi içerisinde televizyon ekranlarında hazırlığı süren Cesur ve Güzel dizisi kadrosunda başrol oynayacaktır. Ay Yapım tarafından büyük beklenti ile hazırlanan projede aynı zamanda kendisi ile birlikte Tuba Büyüküstün, Tamer Levent, Sezin Akbaşoğulları, Devrim Yakut, Nihan Büyükağaç, Fırat Altunmeşe ve Serkan Altunorak gibi isimler de yer alacaktır.

ÖDÜLLERİ

Bu kadar hareketli ve ilgi çekici bir kariyere oldukça fazla ödül sığdırmayı başaran Tatlıtuğ, ülkemizin en kariyerli oyuncularından birisi olmayı da başarmıştır.

 • 2002 - Best Model of Turkey
 • 2002 - Best Model of the World
 • 2009 - Galatasaray Üniversitesi - En İyi Erkek Oyuncu (Aşk-ı Memnu)
 • 2009 - İstek Özel Semiha Şakir Lisesi - En İyi Erkek Oyuncu (Aşk-ı Memnu)
 • 2009 - İstanbul Aydın Üniversitesi - En İyi Erkek Oyuncu (Aşk-ı Memnu)
 • 2009 - Beykent Üniversitesi - En İyi Erkek Oyuncu (Aşk-ı Memnu)
 • 2008 - 36.Altın Kelebek Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu (Aşk-ı Memnu)
 • 2010 - Elle Style Ödülleri - Stil Sahibi Erkek Oyuncu (Aşk-ı Memnu)
 • 2011 - 10. Yıldız Teknik Üniversitesi - En İyi Erkek Oyuncu (Kuzey Güney)
 • 2011 - Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği (RTGD oscars) - Yılın Erkek Oyuncusu (Kuzey Güney)
 • 2012 - Galatasaray Üniversitesi İşletme Kulübü - Yılın En İyi Erkek Dizi Oyuncusu (Kuzey Güney)
 • 2011 - 39.Altın Kelebek Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu (Kuzey Güney)
 • 2011 - 11. ROTABEST Ödülleri - Yılın En İyi Erkek Dizi Oyuncusu (Kuzey Güney)
 • 2011 - Esenler Belediyesi - En iyi erkek dizi oyuncusu (Kuzey Güney)
 • 2012 - Quality of Magazine - En Quality Erkek Oyuncu (Kuzey Güney)
 • 2012 - Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi - En Beğenilen Dizi Sanatçısı (Kuzey Güney)
 • 2012 - MGD 18. Altın Objektif Ödülleri - Yılın En İyi Drama Dizisi Erkek Oyuncusu (Kuzey Güney)
 • 2012 - 11. Yıldız Teknik Üniversitesi - En Beğenilen Erkek Dizi Oyuncusu (Kuzey Güney)
 • 2013 - Yeditepe Üniversitesi Dilek Ödülleri - En iyi erkek oyuncu (Kuzey Güney)
 • 2013 - MGD 19. Altın Objektif Ödülleri - En İyi Erkek Sinema Oyuncusu (Kelebeğin Rüyası)
 • 2013 - 18. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri - Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu (Kelebeğin Rüyası)
 • 2013 - MEF Lisesi Yılının Fark Yaratan Ödülleri - Fark Yaratan Erkek Oyuncu (Kelebeğin Rüyası)
 • 2014 - 46. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu (Kelebeğin Rüyası)

16 Şubat 2018 yılında sinemalarda gösterime girecek olan ''Hadi Be Oğlum'' filminde Antalya Kaş'ta tekne turu düzenlemekte olan Ali karakterini canlandırcak.

Organize İşler 2 adlı sinema filmi için farklı bir imaja bürünen Kıvanç Tatlıtuğ, yeni bir dizi ile hayranlarıyla buluşuyor. Dizinin adı ise Çarpışma olacak. Dizide Mahir adında bir polisi canlandıracak olan yakışıklı oyuncu Tatlıtuğ, dizide çok ses getiren bir kadro ile geliyor.w

Kıvanç Tatlıtuğ Foto Galeri

Rol Aldığı Projeler

Benzer Biyografiler

Ali Yörenç
Ali Yörenç
Oyuncu
Çağlar Ertuğrul
Çağlar Ertuğrul
Oyuncu
Yiğit Özşener
Yiğit Özşener
Oyuncu
Rıza Kocaoğlu Kimdir?
Rıza Kocaoğlu
Oyuncu
Rojda Demirer Kimdir?
Rojda Demirer
Oyuncu
Hazar Ergüçlü Kimdir?
Hazar Ergüçlü
Oyuncu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.