İlgini çekebilir

Feride Çetin kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 24.10.2017 15:56
Mert Fırat Kimdir?

Mert Fırat Kimdir ?

Mert Fırat Biyografisi

Mert Fırat, 10 Ocak 1981 tarihinde Ankara şehrinde dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarından itibaren eğitim hayatında son derece başarılı olan ve ailesinin de her anlamda desteğini arkasına almayı başaran Fırat, belli bir yaşa kadar şuan meslek olarak yaptığı oyunculuğu düşünmemiş ancak zaman içerisinde farklı bir hikaye ile karşı karşıya kalmıştır.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü kazanarak bu anlamda kendisini oyunculuk anlamında geliştirme yoluna giden ve bu anlamda yeni bir hayali olan Mert Fırat, okulundan başarılı bir şekilde mezun olmasının ardından çok kısa bir zaman dilimi içerisinde oyunculuk hayatına atılmış ve seslendirme sanatçılığı yolunda da ilerlemiştir.

İLK OLARAK TİYATRO SAHNELERİNDE BOY GÖSTERDİ

Mert Fırat, zaman içerisinde kendisini geliştirme yoluna gittiği tiyatro alanında birkaç farklı kurumdan özel eğitimler de aldıktan sonra tiyatro sahnelerinde çeşitli oyunlarda kendisini gösterme şansına sahip oldu. İlk olarak İsveç’te bir tiyatro oyununda 1999 yılında yer alan Mert Fırat, yakışıklılığı ve mükemmel ses tonu ile de bu sektör içerisinde ki ünlülerin dikkatini çekti ve ülkemizde de oyunlarda yer almaya başladı.

İLK DİZİ PROJESİ 2000 YILINDA BİZİM EVİN HALLERİ

Türkiye’nin sevilen günlük aile dizisi projelerinden birisi olarak tanınan ve uzun süreler devam eden Bizim Evin Halleri dizisi ile birlikte 2000 yılında profesyonel anlamda ilk dizi projesinde yer aldı ve kendisini insanlara gösterme şansına sahip oldu. Beyhan Saran, Burak Demir, Berfu Öngören gibi isimler yer aldığı dizi projesi 1705 bölüm çekildi ve 9 sezon oynadı.

BİNBİR GECE DİZİSİ İLE TANINMAYA BAŞLADI

Türkiye’nin reyting rekorları kıran ve uzun süre rekor izlenme sayısı ile televizyon ekranlarında yayınlanan dizi projelerinden birisi olarak dikkat çeken Binbir Gece dizisi kadrosuna zaman içerisinde dahil oldu ve 2 sene boyunca bu dizinin kadrosunda yer aldı. Dizide kendisi ile birlikte Halit Ergenç, Bergüzar Koral, Tardu Flordun ve Ceyda Düvenci gibi isimlerde yer aldı. Dizi 3 sezon 90 bölüm boyunca yayınlandı.

2009 YILINDA KAPALI ÇARŞI DİZİSİ İLE HERKES TARAFINDAN SEVİLDİ

2009 yılında televizyon ekranlarında yayınlanmaya başlayan ve kadrosu ile birlikte konusu ile de herkesin beğenisini kazanmayı başaran proje Kapalı Çarşı dizisinin başrol oyuncularından birisi olarak herkes tarafından sevilen bir isim haline geldi. Nejat İşler, Olgun Şimşek, Aslı Tandoğan, Engin Altan Düzyatan ve Selen Seyven gibi isimlerin yer aldığı dizi uzun süre oynamıştır.

2011 YILINDA DEDEMİN İNSALARI FİLMİNDE ROL ALDI

Zaman içerisinde Çağan Irmak’ın da en sevdiği ve vazgeçemediği isimlerden birisi olarak dikkatleri çeken Mert Fırat, 2011 yılında Irmak’ın Dedemin İnsanları filmi kadrosunda başrol oyuncularından birisi olarak dikkatleri çekmiştir. Çetin Tekindor, Hümeyra, Zafer Algöz ve Gökçe Bahadır gibi isimlerin yer aldığı film çok ciddi anlamda ilgi görmüştür.

2013 YILINDA KELEBEĞİN RÜYASI

Yılmaz Erdoğan imzalı film projelerinden birisi olarak dikkatleri çeken ve gördüğü ilgi ile birlikte zaman içerisinde Hollywood Oscar Ödülleri aday adaylığı süreci içerisine girmiş olan Kelebeğin Rüyası filminin başrol oyuncularından birisi oldu ve dünyada tanındı. Kıvanç Tatlıtuğ, Yılmaz Erdoğan, Belçim Belgin ve Farah Zeynep Abdullah gibi isimlerin yer aldığı proje gişede de çok büyük başarı elde ettiği gibi aynı zamanda Oscar adayı olamasa da dünya genelinde tanındı.

2013 YILINDA İNTİKAM DİZİSİ BAŞROLÜ GELDİ

2013 yılının en çok sevilen ve izlenme rekorları kıran dizilerinden birisi olarak dikkatleri çeken İntikam dizisinin başrol oyuncularından birisi olarak da yer aldı. Beren Saat, Yiğit Özşener, Nejat İşler gibi isimlerin yer aldığı dizi 2 sezonda 44 bölüm çekildi ve izlenme rekorları kırmayı da başardı.

2017 YILINDA AŞK VE GURUR DİZİSİ

2017 yılının en iddialı dizi projelerinden birisi olarak dikkat çeken ve zaman içerisinde fark yaratan projelerden birisi olan Aşk ve Gurur dizisinin başrol oyuncularından birisi olarak dikkat çekti. Dizide Kenan karakterine hayat vererek sevenlerinin karşısına çıkan Mert Fırat ile birlikte aynı zamanda Damla Sönmez, Alper Saldıran, Levent Ülgen, Laçin Ceylan ve Ahmet Fırat Şungar gibi isimler yer almıştır.

ÖDÜLLERİ

Senarist, seslendirme sanatçısı ve oyuncu olarak çok yönlü bir kariyere sahip olan ve bu anlamda kendisini her geçen gün geliştiren Mert Fırat, aldığı ödüller ile birlikte de adından ciddi anlamda söz ettirmeyi başarmıştır.

 • 2010 – Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Senaryo Ödülü (Atlıkarınca)
 • 2010 – Ankara Uluslararası Film Festivali – En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Başka Dilde Aşk)
 • 2010 – Sadri Alışık Ödülleri – En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Başka Dilde Aşk)

UFAK TEFEK CİNAYETLER SERHAN ROLÜ

Ufak Tefek Cinayetler Dizisi

Başarılı oyuncu Mert Fırat 2017-2018 sezonunda ise Star TV'de izleyicilerle buluşan Ufak Tefek Cinayetler dizisi Serhan rolü ile ekrana gelmiştir. 

Star TV'nin iddialı yapımlarından olan Ufak Tefek Cinayetler dizisinde Mert Fırat ile birlikte, Tülin Özen, Bade İşçil, Duygu Sarışın, Gökçe Bahadır gibi isimler de rol almıştır.

Mert Fırat Foto Galeri

Mert Fırat Projeleri

 • Ufak Tefek Cinayetler
 • Serçe Sarayı (2015)
 • Gece (2014)
 • Bir Varmış Bir Yokmuş (2015)
 • The Water Diviner (2014)
 • Erkek Tarafı Testosteron (2013)
 • İntikam (2013-2014)
 • Kelebeğin Rüyası (2013)
 • Unutma Beni İstanbul (2011)
 • Devrimden Sonra (2011)
 • Dedemin İnsanları (2011)
 • Bir Ömür Yetmez (2011)
 • Beni Unutma (2011)
 • Atlıkarınca (2010)
 • Kapalıçarşı (2009-2010)
 • Başka Dilde Aşk (2009)
 • Yersiz Yurtsuz (2007)
 • Hayattan Korkma (2007)
 • İşte Benim (2006)
 • Binbir Gece (2006-2008)
 • Bizim Evin Halleri (2000)

Benzer Biyografiler

Bade İşçil Kimdir?
Bade İşçil
Oyuncu
arkadaslar-iyidir-dizisi-merve-kimdir
Hayal Köseoğlu
Oyuncu
Ferit Aktuğ Kimdir?
Ferit Aktuğ
Oyuncu
Özlem Tokaslan Kimdir?
Özlem Tokaslan
Oyuncu
Yıldıray Şahinler (İçerde Dizisi Alyanak)
Yıldıray Şahinler
Oyuncu
Alican Aytekin Kimdir?
Alican Aytekin
Oyuncu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.