İlgini çekebilir

İhsan Büyükçolak kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 23.03.2018 22:06
Damla Sönmez Kimdir?

Damla Sönmez Kimdir ?

Damla Sönmez Biyografisi

Damla Sönmez, 3 Mayıs 1987 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Birçok oyuncuda olduğu gibi kendisi de küçük yaşlarından itibaren gerek televizyondan gördükleri ve gerekse okulda katıldığı etkinlikler ile birlikte oyunculuğa ciddi anlamda yönelmiştir. Ailesinin de desteği ile birlikte çok küçük yaşlarından itibaren sanat ile iç içe bir dönem geçirmiştir.

Başarılar ile devam eden eğitim hayatında üniversite eğitimine Paris Sorbonne Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde başladı. Zaman içerisinde ailesinin de ülkemize gelmesi ile birlikte Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nü burslu olarak tamamlamayı başardı. Zaman içerisinde kendisini oyunculuk anlamında daha da geliştirebilmek için New York Black Nexxus Academy’de Stuart Burney ile çalışma fırsatına da ortak oldu.

2004 YILINDA CAMDAN PABUÇLAR DİZİSİ İLE İLK PROJESİNE ÇIKTI

Başarılar ile dolu eğitim hayatının hemen arkasından profesyonel oyunculuk kariyerine aktif bir şekilde başlayan Damla Sönmez, 2004 yılında ilk projesi Camdan Pabuçlar kadrosuna dahil oldu. Dizinin kadrosunda İpek Özkök, Murat Prosçiler, Tardu Flordun ve Deniz Özerman gibi isimler yer aldı ancak çok uzun süre devam etmedi.

2008 YILINDA EMRET KOMUTANIM DİZİSİNDE YER ALDI

Televizyon ekranlarının sevilen komedi ve dram içerikli dizilerinden birisi olarak karşımıza çıkan ve çok uzun süre devam eden Emret Komutanım dizisi kadrosunda da 2008 yılından itibaren yer almaya başlamıştır. Sarp Levendoğlu, Sermiyan Midyat, Arda Kural, Engin Hepileri ve Ufuk Özkan gibi isimlerin yer aldığı dizi projesi 80 bölüm boyunca çekilmiştir.

2009 YILINDA BORNOVA BORNOVA FİLMİ İLE TANINDI

Seneler 2009 olduğunda yerel sinema projelerinden birisi olarak karşımıza çıkan Bornova Bornova filmi kadrosunda başrol oyuncularından birisi olarak yine adından söz ettirmeyi başardı. Öner Erkan, Kadir Çermik gibi isimlerin yer aldığı proje çok fazla izlenmedi ancak birçok oyuncuyu televizyon ekranlarına kazandırdı.

2010 YILINDA TÜRKAN DİZİSİNE GİRDİ

2010 yılında yine televizyon ekranlarının uyarlama dizi projelerinden birisi olarak dikkatleri çeken ve fark yaratan Türkan dizisi kadrosunda başrol oyuncularından birisi olarak sevenlerinin karşısına çıkmayı başardı. Pınar Öğün, Saygın Soysal, Özgürcan Çevik gibi isimlerin yer aldığı proje 1 sezonda 26 bölüm çekilmiş ve final vermiştir.

2013 YILINDA BİR AŞK HİKÂYESİ DİZİSİNDE BAŞROL

Zaman içerisinde gençlik aşkı konulu dizilerin popüler hale gelmesi ile birlikte Damla Sönmez ismi çok daha fazla ön plana çıktı ve Bir Aşk Hikayesi dizisi kadrosuna girerek bu anlamda adından söz ettirdi. Seçkin Özdemir, Yamaç Temelli, Elçin Sangu ve Zuhal Olcay gibi isimlerin yer aldığı proje sevildi ancak 36 bölüm çekildikten sonra final vermek durumunda kaldı.

2014 YILINDA GÜLLERİN SAVAŞI PROJESİ GELDİ

2014 yılının en dikkat çeken ve en çok sevilen dizi projelerinden birisi olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Güllerin Savaşı dizisinin kadrosunda başrol oyuncusu olarak yer aldı ve adından ciddi anlamda söz ettirdi. Dizi, kadrosu ile de fark yarattı. Canan Ergüder, Bora Akkaş, Atilla Şendil, Barış Kılıç ve Yiğit Kirazcı gibi isimlerin yer aldığı proje 2 sezonda tam 68 bölüm çekildi ve sonunda final verdi.

2017 YILINDA AŞK VE GURUR DİZİSİ BAŞROLÜNE GELDİ

Zaman içerisinde televizyonların en güzel ve en çok aranan isimlerinden birisi olarak dikkatleri çeken Damla Sönmez, 2017 yılının iddialı projelerinden birisi olarak dikkatleri çeken Aşk ve Gurur dizisi kadrosunda başrol oyuncusu oldu. Zeynep karakterine hayat vererek çok ciddi bir kesimi kendisine hayran bıraktı. Dizinin kadrosunda kendisi ile birlikte Mert Fırat, Alper Saldıran, Laçin Ceylan, Levent Ülgen ve Ahmet Fırat Şungar gibi isimler de yer aldı.

ÖDÜLLERİ

Çok genç yaşına rağmen aldığı eğitimler ve sonrasında yer aldığı projelerde ki oyunculuk performansları ile birlikte ciddi başarılara imza atan Damla Sönmez, ödülleri ile de sektörün en başarılı isimlerinden birisi olarak dikkat çekti.

 • 2009 – Uluslararası Antalya Film Festivali – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Bornova Bornova)
 • 2009 – Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri – Umut Veren Genç Yetenek (Bornova Bornova)
 • 2014 – Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri – Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu (Savaş – Tiyatro Oyunu)
 • 2015 – Altın Koza Film Festivali – En İyi Kadın Oyuncu (Deniz Seviyesi)
 • 2015 – Uluslararası Milano Film Festivali – En İyi Kadın Oyuncu (Deniz Seviyesi)

2018 Yılında ATV kanalında yayınlanacak ''Masum Değiliz'' dizisinde oynayacak!

Damla Sönmez, Ushan Çakır ve Uraz Kaygılaroğlu ile Sercan Badur gibi isimlerle ekranlara çıkacak.

Damla Sönmez, Masum Değiliz Dizisinde

ATV ekranlarına yeni bir dizi daha dahil oluyor. Dizinin adı ise ''Masum Değiliz'' olarak tanıtılmıştı. Damla Sönmez ise dizide ''Selin'' karakterini canlandıracak. Masum Değiliz dizisi oyuncu kadrosu ise Uraz Kaygılaroğlu, Aras Aydın, Ushan Çakır, Sercan Badur, Oya Unustasıgibi ünlü isimlerden oluşuyor. 

Masum Değiliz Dizisi Kısaca Konusu

Liseden bu yana birbiri ile sımsıkı dost olan üç arkadaş; Mert (Uraz Kaygılaroğlu), Emir (Aras Aydın) ve Volkan (Ushan Çakır)büyük bir olaya karışacaklardır ve bu olay Umut (Sercan Badur) ile birlikte bu üç arkadaşın hayatını tamamen değiştirir. Bu yaşanan olay sonrasında her birinin tutmaları gereken ve sadece kendi aralarında bilecekleri bir sır olacaktır. Bakalım neler olacak?

Damla Sönmez Foto Galeri

Rol Aldığı Projeler

 • Masum Değiliz - 2018 (TV Dizisi)
 • Aşk ve Gurur - 2017 (Tv dizisi)
 • Güllerin Savaşı - 2014 (Tv dizisi)
 • Sen Aydınlatırsın Geceyi - 2013 (Sinema Filmi)
 • Deniz Seviyesi - 2013 (Sinema Filmi)
 • Bir Aşk Hikayesi - 2013 (Tv dizisi)
 • Uzun Hikaye - 2012 (Sinema Filmi)
 • Şubat - 2012 (Tv dizisi)
 • Kurtuluş Son Durak - 2012 (Sinema Filmi)
 • Türkan - 2010 ) (Tv dizisi)
 • Mahpeyker:Kösem Sultan - 2010 (Sinema Filmi)
 • Çakal - 2010 (Sinema Filmi)
 • Bornova Bornova - 2009 (Sinema Filmi)
 • Kampüste Çıplak Ayaklar - 2009 (Sinema Filmi)
 • Gece Gündüz - 2008 (Tv dizisi)
 • Emret Komutanım - 2008 (Tv dizisi)
 • Fırtınalı Aşk - 2007 (Tv dizisi)
 • Sahte Prenses - 2006 (Tv dizisi)
 • Şarkılar Susmasın - 2006 (Tv dizisi)
 • Kapıları Açmak - 2005 (Tv dizisi)
 • Omuz Omuza - 2004 (Tv dizisi)
 • Camdan Pabuçlar - 2004 (Tv dizisi)

Benzer Biyografiler

Ayfer Dönmez Kimdir?
Ayfer Dönmez
Oyuncu
Alper Saldıran Kimdir?
Alper Saldıran
Oyuncu
Uğur Kurul Kimdir?
Uğur Kurul
Oyuncu
Levent Ülgen Kimdir?
Levent Ülgen
Oyuncu
Meltem Pamirtan Kimdir?
Meltem Pamirtan
Oyuncu
Gizem Denizci (Kiralık Aşk Ayşegül) Kim
Gizem Denizci
Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir