İlgini çekebilir

Engin Akyürek kimdir?

Galeri Son Güncellenme: 18.12.2017 11:46

Ayta Sözeri Foto Galeri

Ayta Sözeri Dizileri ve Filmleri
Ayta Sözeri Dizileri ve Filmleri

Ayta Sözeri, Kayıp Şehir, Ulan İstanbul, Paramparça gibi dizilerde ve Aile Arasında, Güneşi Gördüm, Teslimiyet gibi filmlerde oynadı.

Son zamanların en dikkat çeken isimlerinden biri olan, aynı zamanda da Türkiye'nin ilk trans birey oyuncusu olarak başarılı işlere imza atan oyuncu ve müzisyen Ayta Sözeri kimdir?

Ayta Sözeri 1976 yılında Almanya'da dünyaya gelmiştir. Cinsel tercihini 20'li yaşlarında değiştiren ve ameliyat olan Ayta Sözeri, bu sebeple evinden uzak kalmış ve kendi çabasıyla ayakları üzerinde durmaya başlamıştır. 

Ayta Sözeri, Ege Üniversitesi İşletme mezunudur.

Kariyerine ilk olarak bir mekanda "zenne" olarak başlayan Ayta Sözeri, mekanda çalıştığı dönemlerde mekanın solistinin gelmediği bir gün sahneye çıkmış ve şarkıcılık hayatı da böylece başlamış.

Tiyatro eğitimi de bulunan Ayta Sözeri, İstanbul'da bir yapımcı tarafından keşfedilince ekran kariyeri başlamış ve ekranın sevilen dizilerinde rol almıştır.

Ayta Sözeri'nin Oynadığı Dizi ve Filmler

Başarılı oyuncu Ayta Sözeri, ekrana ilk olarak "Hayat Bağları" adlı dizi ile adım atmıştır. Sonrasında Dadı, Arka Sokaklar, Dudaktan Kalbe, Kuzey Rüzgarı gibi dizilerde de boy gösteren Ayta Sözeri, 2012 yılında rol aldığı ve İlker Kaleli, Gökçe Bahadır gibi oyuncuların başrolde yer aldığı "Kayıp Şehir" adlı dizi ile dikkat çekmiştir.

Ayta Sözeri, Kayıp Şehir dizisindeki başarılı oyunculuk performansından sonra yine ekranın en dikkat çeken yapımları arasında bulunan, Ulan İstanbul ve Paramparça dizilerinde de rol almıştır.

Ayta Sözeri Teslimiyet, Güneşi Gördüm gibi sinema filmlerinde de rol almış ve başarılı oyunculuğu ile takdir toplamıştır. 

2017 yılının sonlarına doğru vizyona giren ve senaryosunu Gülse Birsel'in yazdığı Aile Arasında filminde de rol alan Ayta Sözeri, bu filmde ise Behiye rolünü canlandırmıştır. Filmde Demet Evgar, Su Kutlu, Engin Günaydın, Erdal Özyağcılar gibi isimler de rol almıştır.

Ayta Sözeri İnstagram Hesabı: @aytasozeri

Ayta Sözeri Kişisel Bilgiler

Ayta Sözeri Filmleri ve Dizileri

 • Aile Arasında - Sinema Filmi
 • Paramparça - Dizi
 • Ulan İstanbul - Dizi
 • Kayıp Şehir - Dizi
 • Güneşi Gördüm - Sinema Filmi
 • Teslimiyet - Sinema Filmi
 • Dudaktan Kalbe - Dizi
 • Arka Sokaklar - Dizi
 • Kuzey Rüzgarı - Dizi
 • Dadı - Dizi
 • Hayat Bağları - Dizi

Benzer Biyografi Yazıları

Ahmet Mekin Biyografi
Ahmet Mekin
Oyuncu
Gökçe Bahadır Kimdir?
Gökçe Bahadır
Oyuncu
Aslıhan Kapanşahin Kimdir?
Aslıhan Kapanşahin
Oyuncu
Nursel Köse Kimdir?
Nursel Köse
Oyuncu
Ceyhun Mengiroğlu Kimdir?
Ceyhun Mengiroğlu
Oyuncu
Güneş Emir Kimdir?
Güneş Emir
Oyuncu

Kayıp Şehir, Paramparça, Ulan İstanbul, ile ilgili tüm bağlantılara ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.