İlgini çekebilir

Melike Öcalan kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 23.10.2017 20:44
Yetkin Dikinciler Kimdir?

Yetkin Dikinciler Kimdir ?

Yetkin Dikinciler Biyografisi

Bu yazıda Yetkin Dikinciler kimdir ve biyografisi hakkında detaylı bilgi sunulmaktadır.

Yetkin Dikinciler Kimdir? 15 Ağustos 1969 tarihinde İstanbul da doğmuştur. Aslen Aksaraylıdır. Babası emekli subay olduğundan çocukluğu Anadolu’yu gezmekle geçmiştir. İlkokulu Trabzon’da liseyi İstanbul Şehremini lisesinde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde felsefe okurken tiyatro kursunda Yıldız Kenter'in daveti ile bölüm değiştirmiştir ve 1993 yılında tiyatro bölümünü bitirmiştir. Bakırköy Belediye tiyatrolarında oyunculuğa başlayan Yetkin Dikinciler, 1999 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosu ile kadrolu oyuncu olarak devam etmektedir. Halen İstanbul Devlet Tiyatrosu oyuncusudur, çeşitli dizi, film ve tiyatrolarda yer almaktadır. Sinema, tiyatro, dizi film, reklam filmleri, seslendirme alanlarındaki eşsiz başarısı adeta bir yıldız gibidir. Profesyonel olarak 2010 yılında Yetkin Dikinciler Afife Tiyatro Ödülü olan Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu seçilmiştir. Oyuncu olarak oynadığı her süreç Dikinciler için ayrı bir tecrübe ve keyif kaynağıdır.

Yetkin Dikinciler Kimdir ve Dizileri

Yetkin Dikinciler dizileri başında en dikkat çeken ve televizyonda fenomen olmayı başaran Avrupa Yakası, Eşref Saati, Bizim Yenge, Muhteşem Yüzyıl sayılabilir. Muhteşem Yüzyıldaki Kara Ahmet Paşa rolü takdire şayandır. 2012 senesinde oynadığı Merhaba Hayat adlı dizide ise özel bir klinikte çalışan ve işlerinde son derece başarılı olan doktorların özel hayatlarındaki başarısızlıklar, aşk ilişkileri ve içsel çatışmaları konu edilmiştir.

Yetkin Dikinciler Filmleri

Yetkin Dikinciler'in ilk filmi 1998 yılında çektiği Leoparın Kuyruğudur. 1998-2017 dönemleri arasındaki sayısızca çektiği filmleri arasında Kırık Kanatlar, Kabuslar Evi, Babam ve Oğlum, Mavi Gözlü Dev, Ulak, Umut Yolcuları, Usta sayılabilir. Özellikle dikkat çeken filmi Mavi Gözlü Dev de Nazım Hikmet'i canlandırmış ve dikkatleri üzerine toplamıştır. 2008 yılında bu filmden En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almıştır. Avrupa Yakası dizisi ise ekranların fenomen dizisi haline gelmeyi başarmıştır. Filmleri arasında Babam ve Oğlum dikkat çeken ikinci filmidir. Ciddi bir gişe başarısı yakalamış olan bir filmdir. Yetkin Dikinciler, filmleri, dizileri, tiyatro oyunları ile dikkat çeken bir oyuncudur. Yönetmen Çağan Irmakla önce Babam ve Oğlum da ardından Ulak ve sonrasında Nadide Hayat adlı filmde birlikte çalışmış, kendi alanlarında ilgi görmeyi başarmıştır. Çağan Irmak ta ağlatan karakter sonrası Ulak ta kötü adam ve sonrasında Nadide Hayat ta eğlenceli romantik adam tiplemesi ile görsellik sunmaktadır. En son 2017 yılında çektiği Her Şey Mümkün filminde ise aldatılan kadınların öyküsünü eğlenceli ve romantik bir dilde anlatılmaktadır. Başrollerini Azra Akın ile paylaşmaktığı projede Levent Ülgen, Mehtap Bayri ve Haldun dormen gibi tecrübeli oyuncular eşlik etmiştir. Azra Akın KimdirLevent Ülgen KimdirMehtap Bayri Kimdir

Yetkin Dikinciler Tiyatro Oyunları

1994 yılında başladığı tiyatro hayatında Mezopotamya Üçlemesi adlı oyun Yetkin Dikiciler için bir start noktasıdır. Sonrasındaki yıllarda Ayrılık Müziği, Müfettiş, Dünyanın Ortasında Bir Yer, Profesyonel, Şems Unutma, İyi Geceler Destemona sayılabilir. Dünyasında tiyatronun her yeri her zaman farklıdır. Fiziksel yapısı ve ses tonu ile aranılan oyuncu tipinde olması da Dikinciler için ayrı bir özelliktir.

Ödülleri

2006-13.ÇASOD En İyi Oyuncu Ödülleri-Babam Ve Oğlum 2007-14.ÇASOD En İyi Oyuncu Ödülleri-En İyi Erkek Oyuncu-Mavi Gözlü Dev 2008-13.Sadri Alışık Ödülü -En İyi Erkek Oyuncu-Mavi Gözlü Dev 2008-19.Ankara Film Festivali -En İyi Erkek Oyuncu-Mavi Gözlü Dev 2010-Afife Tiyatro Ödülleri-Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Yetkin Dikinciler Biyografisi: https://www.instagram.com/yetkindikinciler/

Bahtiyar Ölmez Dizisi Bahtiyar Rolü

Usta oyuncu Yetkin Dikinciler, yine farklı bir karaktere hayat verdiği Bahtiyar Ölmez dizisinde Bahtiyar rolünü canlandırmıştır.

Bahtiyar Ölmez Dizisi Oyuncuları: Hande Subaşı, Hazal Şenel, Tuğçe Karabacak

 

Yetkin Dikinciler Foto Galeri

Yetkin Dikinciler Dizileri ve Filmleri

 • Bahtiyar Ölmez
 • Profesyonel
 • Şems Unutma
 • İyi Geceler Destemona
 • Ayrılık Müziği
 • Müfettiş
 • Dünyanın Ortasında Bir Yer
 • Her Şey Mümkün
 • Nadide Hayat
 • Babam ve Oğlum
 • Ulak
 • Mavi Gözlü Dev
 • Avrupa Yakası
 • Eşref Saati
 • Bizim Yenge
 • Muhteşem Yüzyıl

Benzer Biyografiler

Eren Can Vurucu Kimdir?
Eren Can Vurucu
Oyuncu
Hilmi Cem İntepe Kimdir?
Hilmi Cem İntepe
Oyuncu
Melis Mutluç Kimdir?
Melis Mutluç
Oyuncu
Nihan Büyükağaç Kimdir?
Nihan Büyükağaç
Oyuncu
Halit Ergenç Kimdir?
Halit Ergenç
Oyuncu
Ecem Çalık Kimdir?
Ecem Çalık
Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir