İlgini çekebilir

Nehir Erdoğan kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 20.12.2016 12:22
Altan Öymen

Altan Öymen Kimdir ?

Altan Öymen Biyografisi

Asıl adı Mehmet Altan Öymen'dir. 1932 yılında Trabzon'da dünyaya gelmiş olan Altan Öymen, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur.

1950 senesinden beri gazetecilik yapmakta olan Altan Öymen, bu mesleği ilk olarak Ulus Gazetesi'nde başlamıştır. Bu gazetede 2 yıl boyunca parlamento muhabiri olarak görev almıştır. Kariyerine daha sonra Tercüman Gazetesi Ankara Temsilcisi ve Yeni Gün Gazetesi Genel Yayın Müdürü olarak devam etmiş, Akşam, Milliyet, Cumhuriyet, Günaydın gibi gazetelerde yazarlık yapmıştır.

Altan Öymen'in siyasi kariyeri ise 1961 yılında başlamış, 1977 yılında CHP Ankara Milletvekili olarak meclise girmiştir. Yine aynı yıl Bülent Ecevit hükümetinde Turizm ve Tanıtma Bakanı olarak görev alan Altan Öymen, 1978 ve 1979 arası CHP TBMM Grup Başkanvekilliği ve Avrupa Konseyi Türk Delegasyonu üyeliği görevini icra etmiştir. 1979 ve 1980 yılları arasında da CHP Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Altan Öymen bir dönem CHP Genel Başkanı olan Deniz Baykal'ın istifa etmesinin ardından yapılan kurultayda yeni genel başkan seçilmiş, 15 ay boyunca CHP Genel Başkanı olarak görev almıştır. Daha sonra 2000 yılında yapılan seçimlerde başkanlık görevini tekrar Deniz Baykal'a bırakmıştır. 

Gazetecilik kariyerine Radikal gazetesinde köşe yazarı olarak devam etmiş olan Altan Öymen, Halen yazar ve gazetecilik hayatını sürdürmektedir. 

 

Altan Öymen Foto Galeri

Kitapları

  • ...Ve ihtilal
  • Öfkeli Yıllar
  • Değişim Yılları
  • Bir Dönem Bir Çocuk

Benzer Biyografiler

Ali Jean Çorakçı
Ali Jean Çorakçı
Yazar
Gülse Birsel
Gülse Birsel
Yazar
Metin Hara
Metin Hara
Yazar
Alişan Kapaklıkaya Kimdir?
Alişan Kapaklıkaya
Yazar
Mümin Sekman
Mümin Sekman
Yazar
İhsan Büyükçolak Kitapları
İhsan Büyükçolak
Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir