İlgini çekebilir

Dağhan Külegeç kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 23.11.2017 20:45
Daron Acemoğlu Kimdir?

Daron Acemoğlu Kimdir ?

Daron Acemoğlu Biyografisi

Kamer Daron Acemoğlu kimdir, Aslen Ermeni kökenli olup 3 Eylül 1967 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir.  1986 yılında Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra üniversiteyi İngiltere'de yer alan York Üniversitesi'nde tamamlamıştır.  Daron Acemoğlu yüksek lisansını ve doktorasını Londra Ekonomi Okulu'nda tamamlamıştır.

1992-1993 yıllarında yüksek lisans ve doktorasını yaptığı Londra Ekonomi Okulu'nda ekonomi dersleri vermiştir. 1993 yılında ise Amerika'da yer alan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde ders vermiştir. 

İktisat alanında söz sahibi olan The Economic Journal'da bir makalesi yayınlanmış ve The Economic Journal tarafından "1996 Yılının En İyi Makalesi" ödülünü almayı başarmıştır. Ayrıca Research Papers in Economics'in hazırlamış olduğu dünyadaki en önemli ekonomist listesinde yer aldı. Platformda üye olan 2 bin 223 kişi tarafından değerlendirme sonucunda birinci olarak "Dünya çapındaki en önemli ekonomist" seçilmiştir. Her iki yılda bir düzenlenen ve  ekonomi biliminde en büyük katkıyı yapanlara verilen John Bates Clark madalyasını almıştır. 

2000 yılında profesör unvanı almıştır ve iki kez Nobel İktisat ödülüne aday gösterilmiştir. Kendisi gibi profesör olan ve eski Devlet Bakanlarında İsmail Özdağlar'ın kızı Asuman Özdağlar ile evlenmiş ve evliliklerinden iki erkek çocukları olmuştur.

Daron Acemoğlu başlıca ilgilendiği konular arasında ekonomik büyüme, siyasal ekonomi, gelir ve ücret dengesi eşitsizliği ve ekonomik kalkınma bulunmaktadır. "Kurumların ekonomik gelişim ve siyasal ekonomideki yeri" üzerine yaptığı çalışmalar Türkiye Bilimler Akademisi tarafından 2006 senesinde "Bilim Ödülü" verilerek ödüllendirilmiştir.

1995 yılından beri Türk kültür ile sanat yaşamına katkılarda bulunanlara verilen "T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü" 2013 yılında Daron Acemoğlu'na verilmiştir. Ödül 2013 yılının Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül tarafından teslim edilmiştir.  Ayrıca 2013 yılında James Robinson ile birlikte “Ulusların Düşüşü” isimli bir kitap yazmış ve Nobel Ekonomi ödülleri arasına girmiştir.

Daron Acemoğlu Kitapları

  • # 2015 - Ulusların Düşüşü
  • # 2016 - Mikroekonomi
  • # 2016 - Makroekonomi
  • # 2016 - Diktatörlük ve Demokrasinin Ekonomik Kökenleri
  • # 2012/2013 - Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty

Son olarak 2017 yılında ikincisi düzenlenen ve  Türkiye’de yetişen, evrensel bilgi birikimine katkısı olan öncü ve başarılı bilim insanlarını ödüllendirdiği "Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası"nı almıştır.

PROF. Daron Acemoğlu tarafından hazırlanan “Bazı Milletler Neden Başarısız Olur" makalesini bu adresten indirebilir ya da okuyabilirsiniz.

Daron Acemoğlu Foto Galeri

Profesör Daron Acemoğlu Ödülleri

  • 1996 - The Economic Journal (1996 Yılının En İyi Makalesi)
  • 2005 - John Bates Clark
  • 2006 - Türkiye Bilimler Akademisi (Bilim Ödülü)
  • 2013 - T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü
  • 2017 - Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası

Benzer Biyografiler

Sinan Canan Kimdir?
Sinan Canan
Yazar
Mümin Sekman
Mümin Sekman
Yazar
Azra Kohen
Azra Kohen
Yazar
Alişan Kapaklıkaya Kimdir?
Alişan Kapaklıkaya
Yazar
Gülse Birsel
Gülse Birsel
Yazar
Sabahattin Ali
Sabahattin Ali
Yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir