Ali Koç Kimdir ?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 19.12.2016 11:36

Ali Koç Kimdir Özet

Adı Soyadı
:
Ali Koç
Yaşı
:
49 (2 Nisan 1967)
Meslek
:
İş Adamı
Memleket
:
İstanbul doğumlu
Eğitim
:
Harvard Üniversitesi, Rice Üniversitesi

Ali Koç Kimdir ?

Ünlü iş adamı Rahmi Koç’un en küçük oğlu olan Ali Koç 2 Nisan 1967 İstanbul doğumludur. Diğer abisi olan Ömer Koç’dan daha fazla ön planda ve tanınır durumdadır. Eğitimini Londra’da alarak Harrow School’dan mezun olmuştur. Rice University’den diploma sahibidir. Yüksek lisansını ise Harvard University’de yapmıştır. 1989 ‘da eğitim hayatını tamamlayan Ali Koç, ABD bünyesinde pek çok farklı kuruluşlarda çalışmıştır. Sonrasında Koç Şirketinde yönetim kurulu üyesi kurumsal iletişim ve bilgi grubu başkanı olmuştur.

Ali Koç, Nevbahar Koç ile evlidir ve iki çocuk sahibidir.

1990 ve 1991 tarihlerinde AMerican Express Bank’ta yönetici yetiştirme programında bulunmuş, sonraki yıl Ramerica Int. Inc.’da koordinatör olarak yer almış ve 1992 senesinden itibaren iki yıl süreyle Morgan Stnley Yatırım Bankası analiti olarak görev almıştır.

Ayrıca spora da gönül vermiş olan Ali Koç, Fenerbahçe Spor Kulübünde yöneticilik de yapmıştır. Fenerbahçe Spor Kulübünün Kongre üyesidir. Ayrıca yine Fenerbahçe ye bağlı bir kulüp olan 1907 Fenerbahçe Derneği’nin başkanlığını yürütmektedir. Spor kulüpleri dışında Ford otomotiv yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Türkiye ihracatçılar derneği tarafından verilen Türkiye İnovasyon Liderliği ödülünü Arçelik almış, Ali Çelik ise ödülü o dönem Başbakan olarak görev yapan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden almıştır.

22 Şubat 2016 tarihinde Koç grubu başkanvekilliği görevini icra etmeye başlamıştır.

15 Kasım 2015 tarihli konuşmasında eşitsizliğin ortadan kaldırılması için kapitalizmin ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulamıştır.

 

Ali Koç Hakkında

  • Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekilidir.
  • 1907 Fenerbahçe Derneğinin Başkanlığını yapmaktadır.
  • Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu üyesidir.
Benzer Biyografi Yazıları
, ile ilgili tüm biyografilere ulaşın.

Ali Koç için 1 Yorum

Kimdir ?

(Kim olduğunu bir de sizden öğrenelim.)