İlgini çekebilir

Manuş Baba kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 20.12.2016 12:16
Adnan Oktar

Adnan Oktar Kimdir ?

Adnan Oktar Biyografisi

2 Şubat 1966 tarihinde dünyaya gelen Adnan Oktar’ın asıl isminin Adnan Arslanoğluları olduğu iddia edilmektedir. Ankara doğumludur. Babası kendisi daha küçükken vefat etmiştir. İlköğrenimini Ankara Cebeci’de, liseyi de yine Ankara’da Kurtuluş’ta okumuştur. Liseden sonra Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde eğitimine başlamış ancak sebebi bilinmeyen bir şekilde eğitimini tamamlamayarak okulunu yarıda bırakmıştır. Buradan sonra da lisans eğitimi için İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe ve Tarih bölümüne girmiş ancak bu okuldan da mezun olmayarak eğitimini yarıda bırakmıştır.

Harun Yahya mahlasını kullanmaktadır ve bu isimle yayınlanmış 285 kitap vardır kitap sayısının bu kadar yüksek olmasını kendi kurduğu cemaati ile birlikte yazdığı söylenmektedir. Harun Yahya maşlahını Harun ve Yahya peygamberlerden almıştır. Yayınladığı kitaplarında özellikle biyolojik evrim karşıtı yayınlar yayınlamış ve yayınlarının hepsi birçok farklı dillere çevrilerek farklı ülkelerde de okuyucuya ulaştırılmaya çalışılmıştır. Evrimsel biyoloji çerçevesinde materyalizm, Nazizm ve komünizmin de bu evrimsel biyolojinin temel aldığı Darwinizm’in siyasi kolu olduğu gerekçesiyle eleştirmiştir.

Kendisine bağlı internet siteleri ve TV kanalı mevcuttur. Bu yayın organlarından da özellikle evrim ve yaratılış çerçevesinde, Mesih ve İsa konularında yazılar ve bildiriler sunmaktadır.

Kendi iddiasıyla Seyyid yani peygamber soyundan gelen bir insandır. Kendisinin müritlerine de Mehdi olduğu imasında bulunduğuna dair iddialar mevcuttur. Oktar bu Mehdilik iddiası ile ilgili kendisinn Mehdi olması konusunu reddetmekte ancak ilaveten kullandığı cümle ile kafaları karıştırmaktadır. Kendisine, kendisinin Mehdi olup olmadığı sorulduğunda hayır demesine karşın ilaveten "Mehdî'nin Mehdî olduğunu açıklayamayacağını, kişinin Mehdî olduğunu belirtmesi durumunda dinen sıkıntılı duruma düşeceği ve dinden çıkacağını, Mehdî hakkındaki hadislerle kendisinin bahsedilen özellikler açıından 'tam bir uyum' olduğunu, Mehdî'nin tarifinin kendine uyduğunu, ancak tüm bunların bir tesadüf olabileceğini" belirterek kafalarda kendisi adına soru işaretleri uyandırmayı amaç edindiği görülmektedir.

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ergi Deniz Özsoy yayınlarının akademik bir ciddiyet ve araştırma şekillerinden uzak olduğunu ileri sürerek O’nun eserlerinde bir bilim insanının ciddiye alabileceği hiçbir şey olamayacağını beyan etmektedir. İçindeki yazıların da hiçbir bilimsel bilgi içermediğini söylemektedir.

Kendisi hakkında bilim çevrelerince o kadar çok itiraz gelmiştir ki, en son 450 sayfalık bir "Harun Yahya Safsatası ve Evrim Gerçeği" isimli kitapla cevap verilmeye çalışılmıştır.

Adnan Oktar ise kendisi hakkında cemaati ile ilgili eleştiriler içeren pek çok internet sitesi hakkında davalar açmıştır. Davalar başarılı sonuçlanınca Türkiye’de pek çok kullanıcının bildiği eksisozluk.com kapatılmış, ancak içerisindeki davaya konu olan içeriklerin kaldırılması sonucunda yeninden yayına alınmıştır. Richarddawkins.com ise yine aynı sebeple dava edilmiş, tedbiren Türkiye’de erişime kapatılmıştır. Halen de erişimi kapalıdır.

Belirli dönemlerde Yahudilik ve Masonluk ile ilgili karşıt kitaplar yayınlamış ancak son zamanlarda İsrail Tel Aviv yetkilileri;  hoşgörüsünün arttığı ve dinler arası diyaloğa önem verdiğini belirtmişlerdir.

Adnan Oktar Foto Galeri

Adnan Oktar Kitapları

  • Yaratılış Atlası
  • Evrim Aldatmacası
  • Dünya Hayatının Gerçeği
  • Kuran Mucizeleri

Benzer Biyografiler

Abdullah Çatlı
Abdullah Çatlı
Genel
Özge Sabuncu Kimdir?
Özge Sabuncu
Genel
Hafize Gaye Erkan
Hafize Gaye Erkan
Genel
Metin Kaplan
Metin Kaplan
Genel
Feyza Aktan Kimdir?
Feyza Aktan
Genel
Celaleddin Karatay Kimdir?
Celaleddin Karatay
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.