Abdülkadir Selvi Kimdir ?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 20.12.2016 12:16

Abdülkadir Selvi Kimdir Özet

Adı Soyadı
:
Abdülkadir Selvi
Yaşı
:
52 (1964 doğumlu)
Mesleği
:
Gazeteci ve Köşe Yazarı
Eğitim
:
Gazi Üniversitesi Metalürji Bölümü

Abdülkadir Selvi Kimdir ?

Abdülkadir Selvi 1964 yılında Sivas Yıldızeli'nde dünyaya gelmiştir.  İlk ortaöğrenimini yine  Sivas'ta tamamlamıştır.  Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi'nin Metalürji Bölümü’nde okuyarak tamamlamıştır.  Daha öğrencilik yıllarında pek çok gazete ve dergide editörlük yaparak fikirlerini ve düşüncelerini paylaşmıştır.

Öğrencilik yıllarından aşina olduğu gazetecilik özelliğini Gazi Üniversitesi'ndeki eğitiminden sonra devam ettirmiş,  Yeni Nesil ve Yeni Asya gazetelerinde çalışmıştır.  Buradan sonra HBB TV’de  muhabir ve haber müdürü olarak görev yapmıştır.  Daha sonra tekrar Yeni Asya gazetesine geçerek Ankara Haber Müdürlüğü görevini icra etmiştir.  2016 senesine kadar devam eden Yeni Şafak gazetesi haber Müdürlüğü görevini istifa ile sonlandırarak Hürriyet Gazetesi'nde çalışmaya başlamıştır.

Genellikle son zamanlarda TV’de CNN Türk’de Şirin Payzın’ın sunduğu “Ne Oluyor?” isimli programda tartışmalara katılarak fikirlerin beyan etmektedir.

Bu güne kadar 3 kitabı yayınlanan Abdülkadir Selvi'nin kitapları; Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını anlattığı “İşkence Koğuşlarından Siyaset Meydanlarına: Alperen” ve 2011 yılında yayınlanan ve Said Nursi'nin siyasi alandaki tavrını ortaya koyduğu “Ateşten Yıllar:  Siyasette Said Nursi Tartışması”dır. Üçüncü kitabı ise “İçimizdeki Gladio ile Yüzleşmek” isimli kitaptır.

Abdülkadir Selvi evli ve 3 çocuk babasıdır.

Yakın dönemde ablası tarafından ağır bir biçimde eleştirilmiştir. Ablası alevi olduğu halde sağcıların yanında yer almasının kabul edilemez olduğunu bildirerek, alevi olarak bu kadar baskı görürken Abdulkadir Selvi aile ile bağlarını koparmıştır diyerek suçlamalarda bulunmuştur.

Abdülkadir Selvi Hakkında

  • Türk Gazeteci ve köşe yazarıdır.
  • Yeni Şafak Gazetesinde çalışmıştır.
  • Nisan 2016 tarihinden beri Hürriyet Gazetesi köşe yazarıdır.
Benzer Biyografi Yazıları
, ile ilgili tüm biyografilere ulaşın.

Kimdir ?

(Kim olduğunu bir de sizden öğrenelim.)