Celaleddin Karatay Kimdir ?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 20.12.2016 12:16

Celaleddin Karatay Kimdir Özet

Adı Soyadı
:
Celaleddin Karatay
Nereli
:
Anadolu Selçuklu Dönemi
Yaşı
:
Bilinmiyor
Eğitimi
:
Bilinmiyor

Celaleddin Karatay Kimdir ?

Celaleddin Karatay’ın doğum tarihi ile alakalı olarak tarihsel kaynaklarda net bilgiler mevcut olmadığı gibi aynı zamanda internet sitelerinin kaynaklarında da baktığmız zaman buna yönelik çok fazla detay yoktur. Celaleddin Karatay, Anadolu Sulçuklu döneminin en bilinen ve en önemli devlet adamlarından birisi olarak nam salmıştır.

SELÇUKLU DÖNEMİNDE DEVAT AMİRLİĞİ İLE BAŞLAMIŞTIR

Yaşamının ilk dönemlerine dair de net bir şekilde bilgi edinilemeyen Celaleddin Karatay, zaman içerisinde Emir ünvanı ile anılmaya başlanarak Emir Celaleddin Karatay olarak tanınmıştır. Devletin yönetimi konusunda sultanların danışmanı gibi görev üstlenmiş ve uzun yıllar kendisini Anadolu Selçuklu devletinin refahına adamıştır.

I.Izzeddin Keykavus döneminde 1211 ile 1219 yılları arasında dört senelik dilimi kapsayan devat amirliği görevini yürütmüştür. Bunun hemen ardından ise sipehsalarlık yani ordu komutanlığı görevlerini yürütmüştür.

ALEADDİN KEYKUBAD DÖNEMİNDE TAŞTHANE EMİRİ OLDU

1.Aleaddin Keykubad’ın tahta geçmesi ile birlikte 4 sene süren görevinden alınmış ve Taşthane Emiri olarak görevine başlamıştır. 18 yıl boyunca bu görevi yürütmüş ve sultanın sağ kolu gibi bir rolde devletin yönetim ve ilerlemesi sürecinde çok önemli bir rol oynayarak çok ciddi anlamda fark yaratmıştır.

TAHT KAVGALARINI SONLANDIRAN İSİM OLDU

Emirliği döneminde Anadolu Selçuklu için çok önemli hareketlerde bulundu. O dönemlerde patlak vermeye başlayan kardeşler arası taht kavgası sürecini ise noktalayan isim olmuştur.

Selçuklu Sultanları arasındaki ölümle sonuçlanan kavgaları sonlandıran Celaleddin Karatay, devletin yönetimini birlikte sağlayabilmeleri için etkin bir şekilde rol oynamıştır. Osmanlı Devleti’nin oluşmasında ki önemli tohumları atan isimlerden birisi oldu.

1254 YILINDA ÖLDÜ

Zaman içerisinde birçok farklı olaya şahit olan ve özellikle taht kavhalarını noktalaması ile tarihimizin önemli karakterlerinden birisi olarak dikkatleri çeken Emir Celaleddin Karatay’ın 1254 yılında Kayseri şehrinde öldüğü bilinmektedir. Tarihsel kaynaklara göre ise öldüğünde 60 üstü bir yaşa sahip olduğu da söylenmektedir.

Rol Aldığı Projeler

Benzer Biyografi Yazıları
, ile ilgili tüm biyografilere ulaşın.

Kimdir ?

(Kim olduğunu bir de sizden öğrenelim.)