İlgini çekebilir

Sema Öztürk kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 21.05.2017 19:31
Özgürcan Çevik Kimdir?

Özgürcan Çevik Kimdir ?

Özgürcan Çevik Biyografisi

Özgürcan Çevik, 24 Ekim 1983 tarihinde Ankara şehrinde dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarından itibaren Ankara’nın bilindik mahallelerinde büyüyen ve başarılı bir eğitim hayatına sahip olan Özgürcan Çevik’in oyunculuk ile alakalı olarak çok fazla ilgisi yoktu. Bu ilgisi, özellikle lise yıllarında tiyatro kollarında görev alması ile birlikte başladı. Kendisi hocaları da çok ciddi anlamda teşvik etti.

2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Turizm – Otel İşletmeciliği bölümünü kazandı ve 2004 yılında buradan başarılı bir şekilde mezun oldu. Sonraki süreçte oyunculuk konusu üzerine de ciddi anlamda ilgili hale gelen Çevik, 2004 yılında ilk üniversitesini bitirmesinin ardından Bilkent Üniversitesi M.S.S.F. Tiyatro – Oyunculuk Bölümü’ne girdi ve 2009 yılında da buradan başarılı bir şekilde mezun oldu.

Enteresan görüntüsü ve kişiliği ile dikkatleri çeken Özgürcan Çevik, kısa bir zaman dilimi içerisinde tiyatro sahnelerinde ilk olarak kendisini göstermeye başladı.

İLK DİZİ PROJESİ 2008 YILINDA GELDİ

Bilkent Üniversitesi’nde okurken enteresan kişiliği ile dikkatleri üzerine çeken Özgürcan Çevik, o dönemin günlük dizilerinden birisi olarak dikkat çeken Bizim Evin Halleri kadrosunda yer alarak Avukat Barış karakterine hayat vermeye başladı. 2008 yılında girdiği bu dizide bölümlük rollerde yer alarak ilk defa televizyon karşısına çıktı. Dizide Beyhan Saran, Meral Niron gibi isimlerde yer aldı.

ANKARA SANAT TİYATROSUNDA ÖDÜL ALDI

Okul yıllarının tamamlanması ile birlikte Ankara Sanat Tiyatrosu kadrosuna giren ve birçok oyunda yer alan Özgürcan Çevik, KOD ADI: KEKLİK isimli tiyatro oyununda başrol oynadı ve mükemmel yeteneği ile dikkat çekti. X. Lions Tiyatro Ödülleri bünyesinde ise En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazanarak adından söz ettirdi.

BÖLÜMLÜK ROLLERİN ARDINDAN BEYAZPERDEYE ÇIKTI

2010 yılında fark yaratan dizi projelerinden birisi olarak dikkat çeken Türkan dizisi kadrosunda yardımcı erkek oyuncu rolünde yer alarak bu anlamda ilk büyük deneyimini edinme şansına sahip olmuştur. Türkan Saylan’ın hayatını anlatan bu dizide Pınar Öğün, Saygın Soysal ve Nesrin Kazankaya gibi isimler ile yer almıştır. Dizi 26 bölüm sürmüştür.

2012 yılı geldiğinde ise Dağ filmi kadrosunda konuk oyuncu rollerinden birisini edinme şansına sahip oldu. Dağ filmi, kendi döneminin askeri hayatı anlatan en iyi filmlerden birisi oldu ki günümüzde ikincisi çekildi. Filmde Çağlar Ertuğul, Ufuk Bayraktar, Fırat Doğruloğlu, Mesut Akusta ve Cengiz Coşkun gibi isimlerde yer almıştır.

ŞEVKAT YERİMDAR FİLMİ İLE HAYATI DEĞİŞTİ

Tüm Türkiye genelince Özgürcan Çevik isminin tanınmasını sağlayan proje ise Şevkat Yerimdar filmi oldu. Kendine has Ankara’lı kişiliğini konuşturma şansına sahip olduğu bu komedi içerikli filmde mükemmel bir izleyici kitlesine ulaştı ve 2013 yılında ülkemiz genelinde patladı. Filmde kendisi ile birlikte Başak Parlak, Tarık Pabuççuoğlu, Cezmi Baskın gibi isimler de yer aldı.

2013 yılında film projesinin hemen ardından ise döneminin izlenen dizilerinden birisi olan Fatih Harbiye kadrosuna Onur karakterini canlandırmak için dahil oldu. Dizide Kadir Doğulu, Neslihan Atagül ve Yunus Emre Yıldırımer gibi isimler ile birlikte oynadı. Adından yine söz ettirmeyi başardı.

2014 yılında ise Ruhumun Aynası dizisi projesinde yer aldı. Bu dizide de ön plana çıkan isimlerden birisi oldu ve usta bir kadro ile sahne aldı. Dizide Tuba Ünsal, Filiz Ahmet, Engin Alkan gibi isimler yer aldı.

ŞEVKAT YERİMDAR ÇOK SEVİLDİ VE İKİNCİ FİLM GELDİ

Ankara’lı Şevkat Yerimdar olarak tanınmaya başlayan ve adından söz ettiren Özgürcan Çevik, 2015 yılında bir kere daha beyazperde karşısında Şevkat Yerimdar 2 filmi ile yer aldı. İlk filmin devamı niteliğindeki bu projede yine Başak Parlak, Mustafa Bilgin ve Aslı İnandık gibi isimlerde yer aldı.

ŞEVKAT YERİMDAR 2016 YILINDA DİZİ PROJESİ OLDU

Şevkat Yerimdar

Beyazperdede ki gişesi ile birlikte kısa bir zaman dilimi içerisinde popüler hale gelen Şevkat Yerimdar karakteri, 2016 yılında Fox TV ekranlarında bir dizi projesi olarak karşımıza çıktı. Özgürcan Çevik’in başrolünde yer aldığı projede aynı zamanda Başak Parlak, Salih Kalyon, Burak Demir ve Pascal Nouma gibi isimlerde yer almıştır.

Özgürcan Çevik Foto Galeri

Rol Aldığı Projeler

 • DİZİLER
 • 2008 - Bizim Evin Halleri - Avukat Barış
 • 2010 - Türkan - Doktor Orhan
 • 2013 - Oldu Teşekkürler - Şevkat Yerimdar
 • 2013 - Fatih Harbiye - Onur
 • 2014 - Ruhumun Aynası - Kemal
 • 2016 - Şevkat Yerimdar - Şevkat (Yakında)
 • FİLMLER
 • 2012 - Dağ -Süleyman
 • 2013 - Şevkat Yerimdar - Şevkat
 • 2015 - Şevkat Yerimdar 2 - Şevkat
 • 2016 - Sol Şerit - Polis bekir

Benzer Biyografiler

Suzan Aksoy
Suzan Aksoy
Oyuncu
İnanç Koçak
İnanç Koçak
Oyuncu
Canan Maktal Kimdir?
Canan Maktal
Oyuncu
Simge Uluer
Simge Uluer
Oyuncu
Murat Akkoyunlu Kimdir?
Murat Akkoyunlu
Oyuncu
Salih Kalyon Kimdir?
Salih Kalyon
Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir