İlgini çekebilir

Barış Büktel kimdir?

Galeri Son Güncellenme: 27.12.2016 14:14

Gürkan Uygun Foto Galeri

Gürkan Uygun (Bu Şehir Arkandan Gelecek) Şahin Vargı
Gürkan Uygun (Bu Şehir Arkandan Gelecek) Şahin Vargı

Gürkan Uygun, 27 Mayıs 1974 tarihinde İzmit şehrinde dünyaya gelmiştir ve Gürcistan asıllı bir ailenin çocuğudur. Küçük yaşlarından itibaren kendisine herhangi bir mesleki hedef seçmeyen Uygun, zaman içerisinde lise yıllarında tiyatro ile tanışmıştır ve 1990 yılından itibaren amatör olarak oyunculuk deneyimleri edinmiştir.

Eğitim hayatının çok da başarılı olduğunu söyleyemeyiz ancak zaman içerisinde kendisine hedef olarak özellikle tiyatroyu seçmiş ve bu anlamda daha da ileriye gidebilmek adına özel eğitimler almıştır. 1990 yılında Haldun Dormen Tiyatrosu kadrosuna girerek bu anlamda profesyonel eğitim almış ve kendisi geliştirmiştir.

1994 YILINDA İLK TELEVİZYON PROJESİ KAYGISIZLAR VE SONRASINDA TATLI KAÇIKLAR GELDİ

 Türk televizyon tarihinin en ilgi çeken dizilerinden birisi olarak dikkatleri çeken Kaygısızlar dizisi kadrosunda 1994 yılında ilk olarak figüran rollerde bölümlük olarak yer almaya başladı ve kendisini televizyon ekranlarında aktif bir şekilde gösterme yoluna gitti. Zaman içerisinde ise daha farklı projelere açıldı.

1995 yılında ise Yalçın Menteş ve Mehmet Ali Erbil gibi isimlerin yer aldığı döneminin en iyi dizilerinden birisi olan Tatlı Kaçıklar dizisi kadrosunda yine bölümlük rollerde yer alarak adından sıklık ile söz ettirmiştir.

BÖLÜMLÜK DİZİ PROJELERİ GİTGİDE FAZLALAŞTI

Haldun Dormen Tiyatrosu kadrosundaki eğitiminin tamamlanmasının ardından kendisini sürekli çok daha ileriye götüren ve bu anlamda başarılar elde etmeyi başaran Gürkan Uygun, zaman içerisinde daha fazla dizi projesinde kendisini aktif bir şekilde göstermeye başladı.

Kaygısızlar ve Tatlı Kaçıklar dizilerinin hemen ardından Affet Bizi Hocam, Böyle Mi Olacaktı gibi dizilerde de yine çok ön planda olmasa da yardımcı rollerde kendisini göstermeye başladı ki enteresan görüntüsü ile fark yarattı.

1999 YILINDA YILAN HİKAYESİ PROJESİ GELDİ

Kendi döneminin en çok takip edilen ve izlenme rekorları kıran dizi projelerinden birisi olarak dikkatleri çeken Yılan Hikayesi dizisi kadrosunda yer alarak insanların hafızalarında ilk olarak yer edinmeye başladı. Dizinin ustalar ile oyuncu kadrosunda Mehmet Ali Alabora, Meltem Cumbul ve Çetin Tekindor gibi isimler yer aldı ve çok çok uzun bir süre dizi yayın hayatına başarı ile devam etme yoluna gitti.

2001 YILINDA AŞKIM AŞKIM SİTKOMUNDA DA KENDİSİNİ GÖSTERDİ

2001 yılının en çok izlenen komedi içerikli dizilerinden birisi olarak dikkatleri çeken ve başrollerinde Mehmet Ali Erbil ve Emel Sayın gibi isimlerin yer aldığı Aşkım Aşkım dizisinde de kendisine yer bularak hafızalarda daha farklı bir şekilde yer edindi. Bu proje sonrasında yeniden dizilerde bölümlük ve konuk oyuncu olarak kendisini göstermeyi başardı.

2003 YILINDA KURTLAR VADİSİ İLE MEMATİ EFSANESİ DOĞDU

Gürkan Uygun ismini Türkiye genelinde bir marka haline getiren ve herkesin aklında yer etmesini sağlayan proje Kurtlar Vadisi dizisi projesi olarak ön plana çıktı. Canlandırmış olduğu Memati karakteri ile birlikte bir marka haline gelen ve 10 yıl boyunca bu dizide ve bu dizinin türevi filmlerde rol alan Gürkan Uygun, oyunculuk adına fark yaratmıştır.

Dizinin oyuncu kadrosunda Necati Şaşmaz, Oktay Kaynarca, Hatice Şendil, Kenan Çoban ve Cahit Kayaoğlu gibi isimler yer aldı ve dizi çok uzun bir geçmişe dayanmaktadır.

2013 YILINDA KAÇAK DİZİSİNİ ÇEVİRDİ VE BAŞROL OYNADI

2013 yılı geldiğinde adından sıklık ile söz ettiren bir dizi projesi olarak dikkatleri çeken ve uzun bir süre reyting rekorları kıran Kaçak dizisi kadrosunda başrol oyuncusu olarak yer aldı ve kendisini oyunculuk anlamında ön plana çıkardı. Dizide kendisi ile birlikte Özlem Yılmaz, Berk Hakman, Begüm Birgören gibi isimlerde yer aldı ve dizi uzun bir süre devam etti.

ÇAKALLARLA DANS 3 FİLMİ KADROSUNDA YER ALDI

Son dönemlerin en çok sevilen komedi serilerinden birisi olarak dikkatleri çeken Çakallarla Dans filminin üçüncü serisinde yer alarak yine kendisini gösterdi ve bir komiseri canlandırdı. Filmin kadrosunda İlker Ayrık, Timur Acar, Murat Akkoyunlu ve Şevket Çoruh gibi isimler izledi. İyi bir gişe düzeyine erişildi.

2016 YILINDA KEHRİBAR DİZİSİ BAŞROLÜNDE YER ALDI

2016 yılına iddialı projeler ile birlikte girmek isteyen yapımcılar Kehribar dizisi adında yeni bir proje yarattı ve projenn başrollerinde yine Gürkan Uygun vardı. Kendisi ile birlikte aynı zamanda Ayça Varlıer ve Necip Memili gibi isimlerde yer aldı ancak dizi beklendiği gibi izlenme rakamlarına ulaşamayınca kısa süre içerisinde noktalandı.

2017 YILINDA BU ŞEHİR ARKANDAN GELECEK PROJESİ

2017 yılının yeni ve ilk projelerinden birisi olarak dikkat çeken ve çok iddialı gelen Bu Şehir Arkandan Gelecek dizisi kadrosunda da yine başrollerde yer alma fırsatını yakaladı. Kerem Bürsin ve Leyla Lydia Tuğutlu gibi isimlerin yer aldığı dizi kısa zaman içerisinde insanların en çok ilgi gösterdikleri projelerden birisi olarak dikkatleri çekti.

Gürkan Uygun Kişisel Bilgiler

Gürkan Uygun Kaç Yaşında?Gürkan Uygun 27.05.1974 doğumlu ve 42 yaşındadır.
Gürkan Uygun Evli Mi?Şebnem Uygun ile evlidir.
Gürkan Uygun'un Boyu Kaç?Gürkan Uygun 1.80 cm'dir.
Gürkan Uygun Kaç Kilo?Gürkan Uygun 75 kg'dir.

Rol Aldığı Yerler

 • 2017 - Bu Şehir Arkandan Gelecek
 • 2016 - Kehribar
 • 2016 - Hep Yek (Sinema Filmi)
 • 2016 - Bizans Oyunları (Sinema Filmi)
 • 2015 - Bana Masal Anlatma (Sinema Filmi)
 • 2014 - Çakallarla Dans (Sinema Filmi)
 • 2013 - Tamammıyız? (Sinema Filmi)
 • 2013 - Kaçak
 • 2013 - Muhteşem Yüzyıl
 • 2011 - Kurtlar Vadisi Filistin (Sinema Filmi)
 • 2010 - Halil İbrahim Sofrası
 • 2006 - Kurtlar Vadisi Irak (Sinema Filmi)
 • 2003 - Kurtlar Vadisi
 • 2003 - Şapkadan Babam Çıktı
 • 2002 - Çiçek Taksi
 • 2002 - Deli Yürek
 • 2001 - Aşkım Aşkım
 • 2000 - Yedi Numara
 • 1999 - Yılan Hikayesi
 • 1998 - Böyle Mi Olacaktı
 • 1998 - Affet Bizi Hocam
 • 1995 - Tatlı Kaçıklar
 • 1994 - Kaygısızlar

Benzer Biyografi Yazıları

Hakan Ural
Hakan Ural
Oyuncu
Ayça Varlıer Kimdir?
Ayça Varlıer
Oyuncu
Sibel Taşçıoğlu Kimdir?
Sibel Taşçıoğlu
Oyuncu
Yağmur Aydan Kimdir?
Yağmur Aydan
Oyuncu
Umut Karadağ Kimdir?
Umut Karadağ
Oyuncu
Özge Özder Kimdir?
Özge Özder
Oyuncu

Bu Şehir Arkandan Gelecek, Kehribar, ile ilgili tüm bağlantılara ulaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir