Akif Beki Kimdir ?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 20.12.2016 12:22

Akif Beki Kimdir Özet

Adı Soyadı
:
Akif Beki
Meslek
:
Gazeteci - Yazar
Yaşı
:
45 (2 Temmuz 1971)
Memleket
:
Bingöl
Eğitim
:
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü, Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı

Akif Beki Kimdir ?

2 Temmuz 1971 tarihinde dünyaya gelen Akif Beki, Bingöl doğumludur. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü, Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı bölümünden mezunudur. Üniversite öğrenciliği dönemindeyken henüz, gazetecilik mesleğini icra etmeye başlamıştır. Çalıştığı gazetelerden başlıcaları; Zaman Gazetesi, Yeni Şafak, Yeni Yüzyıl ve Turkish Daily News'tir. Basılı yayın organlarının yanında Flash TV’de de çalışma yapmıştır. 1990 yılından itibaren mesleğe atılmış aradan geçen 8 seneden sonra ise Kanal 7’nin Washington temsilcisi olmuştur. Üç sene bu görev için Amerika Birleşik Devletlerinde kalan gazeteci daha sonra 2001 yılında aynı kanalda Ankara Temsilcisi olarak görev almak üzere Türkiye’ye dönmüş ve bu görevi icra etmeye devam etmiştir.

Akif Beki A gazetesi için bir dizi yazı yazmış daha sonra bu yazıları kitaplaştırılarak 1995 yılında kitabevlerinde yerini almış ve okuyucuyla buluşmuştur. Bu dizi yazı serisi cemaat ve tarikat yapılarını inceleyen yazılardan oluşmaktadır.

Daha sonra Radikal Gazetesi’nde yazmaya başlamış ve buradan da Hürriyet Gazetesi’ne geçiş yapmıştır.

Bir dönem de, o dönemde başbakanlık görevini yürüten Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığı görevini yürütmüştür. Buradan sonra ise yeniden televizyon yayıncılığı sektörüne geri dönerek 24 isimli haber kanalında genel yayın yönetmeni görevinde bulunmuştur.

Akif Beki 1996 senesinde Esma Hanım ile evlenmiş ve Esma Hanımdan Baran isminde bir erkek çocuğu sahibi olmuştur, daha sonra boşanmıştır. 13 Mart 2012 senesinde ise şarkıcı Zara ile evliliği gündem olmuş, Zara ile evliliğinden de 2013 senesinde Dila isminde  bir kız çocuğu sahibi olmuştur. Ancak bu evlilik de uzun sürmeyerek bir sene sonra 13 Temmuz 2016 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görülen duruşma ile tek celsede boşanma ile sonuçlanmıştır.

Kariyeri boyunca çeşitli kitaplar da yazmış olan Akif Beki’nin 2008 senesinde İndus Vadileri İncirleri ismindeki fantastik bir öyküyü kalem aldığı kitabı, 2004 senesinde yazdığı Kara Liste: Basın Tarihinin En Büyük Sırrı isimli bir kitabı ve 2003 senesinde yazdığı Erdoğan’ın Harfleri isimli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın zihin dünyasını konuşma dili üzerinden analiz eden bir kitabı mevcuttur.

Akif Beki Kitapları

  • İndus Vadileri İncirleri
  • Kara Liste: Basın Tarihinin En Büyük Sırrı
  • Erdoğan’ın Harfleri
Benzer Biyografi Yazıları
, ile ilgili tüm biyografilere ulaşın.

Kimdir ?

(Kim olduğunu bir de sizden öğrenelim.)