Nasuh Mahruki Kimdir ?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 20.12.2016 12:22

Nasuh Mahruki Kimdir Özet

Adı Soyadı
:
Nasuh Mahruki
Yaşı
:
48 (21 Mayıs 1968)
Memleket
:
İstanbul doğumlu
Meslek
:
Dağcılık kimliği ile tanınır. Aynı zamanda yazardır.
Eğitim
:
Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi

Nasuh Mahruki Kimdir ?

Nasuh Mahruki 1968 İstanbul doğumludur. Yüz yılı aşkın süredir İstanbul'da yaşamış olan "Mahruki" ailesinden gelmektedir. Osmanlı'ya hizmetleri ile tanınan Kaptan-ı Derya Ali Paşa’nın 6. kuşak torunu olan Nasuh Mahruki, ülkemizin önemli koleksiyoncularından olan Cem Mahruki'nin oğludur.

Liseyi Şişli Terakki Lisesi'nde okuyan Nasuh Mahruki, Bilkent Üniversitesi İşletme fakültesinden mezun olmuştur. Üniversite yıllarında okulunun Doğa Sporları Topluluğuna katılmıştır ve dağcılık hikayesi bu şekilde başlamıştır. 

Nasuh Mahruki Everest Dağı'na tırmanan ilk Türk dağcıdır. 1996 yılında ise Yedi Zirveler Projesi kapsamında yedi kıtanın en yüksek dağına tırmanmış ve projeyi tamamlayan en genç sporcu olmuştur. 

Nasuh Mahruki aynı zamanda ülkemizde arama ve kurtarma çalışmalarının önder topluluğu AKUT'un kurucu üyesi ve yönetim kurulu başkanıdır. Belgeselci, köşe yazarı gibi kimlikleri de bulunan Nasuh Mahruki, Bahçeşehir Üniversitesi'nde "Takım Çalışması ve Liderlik" dersleri de vermiştir.

Katıldığı bir TV programında söylediği sözler nedeniyle Cumhurbaşkanına hakaret suçundan tutuklanması istenen Nasuh Mahruki, ifadesinin ardından İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiştir.

 

Kitapları

  • Kendi Everest'inize Tırmanın
  • Vatan Lafla Değil Eylemle Sevilir
  • Yeryüzü Güncesi
  • Asya Yolları,Himalayalar ve Ötesi
  • Bir Hayalin Peşinde
  • Everest'te İlk Türk
  • Bir Dağcının Güncesi
Benzer Biyografi Yazıları
, ile ilgili tüm biyografilere ulaşın.

Kimdir ?

(Kim olduğunu bir de sizden öğrenelim.)