İlgini çekebilir

Serhat Tutumluer kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 17.02.2018 04:23
indirim7.com

Mahir Çayan Kimdir ?

Mahir Çayan Biyografisi

Mahir Çayan kimdir?  15 Mart 1946 tarihinde Samsun’da doğmuştur. Ortaokul ve lise öğrenimini Haydarpaşa Lisesi’nde almıştır. İstanbul’da yaşamaya başladıktan sonra üniversite sınavına girdi. Mahir Çayan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi bölümünü kazandı. Bir sonraki sene de Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğrenimini sürdürmeye başladı. Üniversite dönemlerinde Fikir Kulüpleri’ne bağlı olan Siyasal Bilgiler Fakültesi Fikir Kulübüne dahil oldu. Bu kulüpte birtakım çalışmaları bulunduktan sonra 1965 yılında kulüp başkanlığına getirildi. Gereç üstün çabalarından gerekse de kendisini yetiştirmesinden ötürü başkan seçilmiştir.

1967’de kısa süreliğine Fransa’ya kız arkadaşı Gülten Savaşçının yanına gitmiştir. Fransa’da sosyalist hareketlerin bulunmuş olduğu tartışmaları izlemiştir. Devamında ise Türkiye’ye geldi ve 6. Filo eylemlerine İzmir’de katılarak gözaltına alınmıştır. Aynı dönem içerisinde TİP (Türkiye İşçi Partisi) içerisinde başlamış olan Mihri Beli tarafından savunulan Milli Demokratik Devrim tartışmaları içerisinde yer almıştır. Devamında da kurulmuş olan THKP-C’nin lider kadrosunda yer almıştır. Mahir Çayan, bu tartışmalar devam etmekteyken TİP ismine Karadeniz Ereğli’de birtakım çalışmalar yürütmüştür. 1969 senesinde Ankara’da yapılmış olan DEV - Genç (Devrimci Gençlik Federasyonu) toplantısında Türkiye sosyalist hareketin yönünü tam olarak değiştirmiştir.

Mihri Belli ile ayrıldıkları gün yüzüne çıkması ile Milli Demokratik Devrim yolundan ayrılır ve ilk iş olarak askeri darbenin olmasını beklemek yerine silahlı propaganda faaliyetine halk ihtilali yapmak için star verir. Mahir Çayan bu zamanda Türkiye’nin içerisinde bulunduğu yapıyı oligarşi olarak belirtmiştir. Bir süre Türkiye burada faaliyetlerine devam eder. Silahlı eylemler planlayarak gerçekleştirilmesine katılır. 1971 senesinde Ankara’da Ziraat Bankası Küçükesat Şubesi’nin soyulması olayına katılmıştır. 1971’de İstanbul’a gelerek örgütün eylemlerine devam etmiştir. Aynı yıl içerisinde Erenköy Türk Ticaret Bankası soygununu gerçekleştirmiştir. Burada farklı eylemler gerçekleştirerek Türkiye çapında büyük bir üne kavuşmuştur. Bu yıl içerisinde İsrail Başkonsolosu Ephraim Elrom’un kaçırılıp öldürülmesi olayında etkin ol izler.

İsrail Başkonsolosunun kaçırılıp öldürülmesinden sonra bir evden kaçarken polisle çatışmaya girerler. Bir evde kuşatılan Mahir Çayan ve Hüseyin Cevahir evde yaşamakta olan 14 yaşındaki genç bir kızı rehin almışlardır. İkiliyi ikna etmek için anne ve babaları ile diğer aile üyeleri evin yakınına getirilir.1 Haziran günü operasyon yapılarak Cevahir öldürülür ve Çayan da yaralı olarak ele geçirilir ve ceza evine girer. Dava henüz devam ederken Tünel kazar ve kazılan bu tünelden kaçarlar. Bu firar sonrasında da THPK-C içerisinde birtakım bölünmeler yaşanır. Ulaş Bardakçı, Ankara’da 19 Şubatta Arnavutköy’de kaldığı bir ev kuşatılır. Güvenlik güçleri ile çatışmaya girer ve girmiş olduğu bu çatışmada ölü olarak ele geçirilir.  Mahir Çayan ve arkadaşları da sürekli olarak yer değiştirerek yakalanmamaya çalışmaktadırlar. Bir yandan da Deniz Gezmiş’e verilen idam cezasına eylem hazırlığı yapmaktadırlar.

Mahir Çayan Foto Galeri


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir