İlgini çekebilir

İnanç Koçak kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 11.10.2016 13:49
Banu Avar

Banu Avar Kimdir ?

Banu Avar Biyografisi

Banu Avar 18 Temmuz 1955’te Eskişehir’de dünyaya gelmiştir. Babası Kafkasya Dağıstan Avar’lı bir beden eğitimi öğretmeni, annesi Üsküplü tam bir göçmen kızıdır. Yazar, oyun yapımcısı ve sunucusu, gazeteci kimlikleri ile adından alanında sıkça söz ettirmektedir. Kimdir sorusuna verilecek cevap: Gazetecilik hayatına Süreç Dergisinde başlayan Banu Avar 1980 yıllarında birçok gazetede dizi yazılarına devam etmiştir. Günaydın, Vatan, Dünya gazetelerine bu dönemde yazılar vermeye devam eden Banu Avar muhabir olarak da çalışmıştır. Eğitim hayatına önem veren yazar London City University’de yüksek lisans yaptı. Londra’da BBC Türkçe bölümünde radyo programında çalıştı. BBC televizyonu belgesel programı kurslarına katılımına devam etti.

TRT’de Londra muhabirliğine getirilen ve daha sonra o zamanlar TRT’de yayınlayan 32.gün programının Londra muhabirliğini yaptı. ‘Kıbrıs Belgeseli’, ‘Demirkırat’ gibi belgesellerle yapımcı ve araştırmacı olarak görev alan Banu Avar, 1985 senesinden itibaren yapımcı ve yönetmen olarak sektörde çalışmaktadır. 1999 yılında TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı programları yayınladı. BBC ve Discovery Channel gibi televizyonların Türkiye’deki prodüktörü olarak görev almayı başardı. 1999 senesinde TV 8 kanalında belgesel bölümünü kurarak sektöre yeni bir soluk getirdi. Bu bölümü 2004 senesinde kapatılan Banu Avar TRT 1’de ‘Sınırlar Arasında’ haber belgesel programının yapımcılığını ve yönetmenliğini de üstlendi.

Kendi isteğiyle veya kendi tabiriyle İsrail başkonsolosluğunun yaptığı belgeseller hakkında bilgi almak istediğini bunu kesinlikle kabul edemeyeceğini belirterek Avrasya TV’de program yapmaya başlamıştır. Programa Banu Avar’la Dünya Düzeni ismi vermiştir. Programına destekleyici buluncaya kadar ‘Sınırlar Arasında’ programında olduğu gibi çekimler yapamayacak fakat bunun yanında bilgilendirici belgesellere yer vereceğini açıklamıştır. Kendi adıyla bir siteye sahip olan Banu Avar. banuavar.com.tr sitesinden programları, belgeselleri ve kitapları hakkında oldukça geniş bilgiler vermektedir. Banu Avar en büyük hatasını paylaşırken güldürü amaçlı haber yapan zaytung.com yayınladığı haberi gerçek sanıp bu haberi bir programda paylaşmasının hayatının gazetecilik anlamında büyük bir hata olduğunu söylemiştir. Ve bunu çıktığı programlarda sıkça dile getirmektedir.

Yeditepe Üniversitesinde Fahri doktorasını 20 Nisan 2007’de almıştır. Banu Avar’ın 8 adet çıkardığı kitapları halen güncel bir şekilde talep edilmektedir. Daha çok siyaset üzerine yazdığı kitaplar vardır. Sınırlar Arasında, Hangi Avrupa, Avrasyalı Olmak, Böl ve Yut, Hangi Dünya Düzeni, Kaçın Demokrasi Geliyor, Demokrasi Projeleri, Gün, O Gün’dür isimli kitapların yazarı konumundadır. Yapımcılığı, yönetmen ve yazar kimliği ile tanınan Banu Avar birçok alanda ödülde almıştır. Görev aldığı, yapımcılığı ve yönetmenliğini yaptığı filmler oldukça fazladır. Şu an için İstanbul’da yaşayan Banu Avar projelerini buradan devam etmektedir. Siyasetle olan ilgisi ve alakası. Kendi meslek alanını da etkilemiş. Yazdıkları, okudukları, film ve belgesellerde sıklıkla bu konuları işlemiştir.

Banu Avar Foto Galeri

Banu Avar Belgeselleri

  • Kıbrıs Belgeseli
  • Demirkırat
  • Sınırlar Arasında
  • Unutulan Yıllar
  • Depremle Yaşamak
  • Türkiye Sevdalıları
  • Banu Avar'la Dünya Düzeni

Benzer Biyografiler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir