Abidin Ünal Kimdir ?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 20.12.2016 12:13

Abidin Ünal Kimdir Özet

Adı Soyadı
:
Abidin Ünal
Memleketi
:
Kayseri
Yaşı
:
63 (1 Ocak 1953)
Mesleği
:
Asker

Abidin Ünal Kimdir ?

Kayseri ilinde 1953 senesinde dünyaya gelen Abidin Ünal, ilköğrenimin Kazancık ilkokulunda ve Pınarbaşı Ortaokulu ile Karabük Demir-Çelik Ortaokulu’nda okudu. 1968 senesinde Ankara’da Kimya Teknisyenliği Okuluna gitti ve dört sene sonunda 1972 senesinde buradan mezun olduktan sonra Hava Harp Okulu 'nda eğitim görmeye başladı.

Hava Harp Okulundaki eğitimi üç sene sürdü ve 1975 senesinde Hava Kuvvetleri bünyesinde subay olarak teğmen rütbesinde göreve başladı.

Teğmen olarak ilk görev yeri; 2. Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkez Komutanlığı idi. Sonrasında atama ile 3. Ana Jet Üs Komutanlığında uçuş ve harbe hazırlık eğitimi aldı ve burada başarılı bir şekilde eğitimini tamamlayarak daha sonra Temmuz 1977 tarihinde yine aynı komutanlığın 131. Filo’sunda kol uçucusu ve öğretmen pilot olarak görev aldı. Burada pek çok yeni pilot yetiştirme imkânı buldu.

Mesleki kariyerinde kendisini daha ileri ve kritik görevlerde çalışacak şekilde hazırlayabilmek için Kurmay Subay olmaya karar verdi ve girdiği kurmaylık sınavından başarılı bir sonuç alarak Kurmaylık Akademisi’ne girmeye hak kazandı.  Abidin Ünal 1984 senesinden itibaren akademiden de başarılı olarak mezun olarak Kurmay Subay olmaya hak kazandı ve akademiden sonra yeni subaylar yetiştirmesi amacıyla Hava Harp Okulu Öğrenci Alayı Bölük Komutanlığı 'na atandı.

1987 senesinde yeni envantere giren ve pek çok savaş uçağı arasından ün yapmış olan F-16 olarak isimlendirilen jetlerin aktivasyonuyla birlikte Filo’da Harekât ve İcra Subayı olarak görev aldı. Aynı birlikte yine pilot subaylar yetiştirmeye devam etti. 1989 senesinde 142. Filo’da kol komutanı olarak görev aldı. Bir sene sonra Milli Savunma Bakanlığı F-16 Sistemlerinin Yönetimi ile ilgili çalışan bir birimde görev aldı. Burada proje subayı olarak çalıştı ve takip eden sene içerisinde de yine harekat Subaylığı görevine geri döndü. 1992 senesine gelindiğinde yurt dışında görev alarak İngiliz Kraliyet Hava Akademisi’nde bir yıllık görev icra etti ve 1993 senesinde rütbesi yüksek bir subay olarak daha önceleri çeşitli seviyelerde komutanlık yaptığı Filo’lardan birinin, 192. Filo’nun başına geçerek 192. Filo Komutanı olarak görev yapmıştır.

1994 senesinden itibaren taktik seviyeden stratejik seviyeye çıkarak Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanlığı Silahsızlanma ve Uluslararası İlişkiler Şubesinde Proje Subayı olarak görev ald ve yurt dışı görevi olarak Viyana’ya gönderildi ve Viyana’da Türkiye Daimi Temsilciliği Askeri Danışmanı oldu. Sonrasında 5inci Ana Jet Üssü Komutanlığı da yapan Abidin Ünal, 2000 senesinden Tuğgeneralliğe terfi ederek atanarak Genelkurmay Bilimsel Karar Destek Merkezi Başkanlığı yapmıştır. Sonraki senelerde Tümgeneral ve Korgeneral olarak da çeşitli seviyelerde görevlerde bulundu.

2009-2011 yılları arasında Kurmay Başkanı olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığında çalıştı ve buradan Eskişehir 1. Hava Kuvveti Komutanı oldu.

2015 senesi YAŞ kararları sonucu Hava Kuvvetleri Komutanı olmuştur. Komutanlığı döneminde Rus uçağı düşürülmesi başlıca olaylardadır. 15 Temmuz Darbesi’nde de darbecilere direnmiş, enterne edildikten sonra darbenin başarısız olması sonucu darbeciler tarafından bırakılarak görevine devam etmiştir. 

 

Abidin Ünal Hakkında

  • Türk Hava Kuvvetleri Komutanı
  • 15 Temmuz Darbesinde darbecilere direnmiş, enterne edildikten sonra darbenin başarısız olması sonucu darbeciler tarafından bırakılarak görevine devam etmiştir.
Benzer Biyografi Yazıları
, ile ilgili tüm biyografilere ulaşın.

Kimdir ?

(Kim olduğunu bir de sizden öğrenelim.)