İlgini çekebilir

Ayhan Taş kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 18.02.2019 00:08
Muazzez Ersoy Kimdir?

Muazzez Ersoy Kimdir ?

Muazzez Ersoy Biyografisi

Muazzez Ersoy, 9 Ağustos 1958 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babası dolmuş şoförü olarak görev yapan Yaşar Levent, annesi ise bir tütün fabrikasında çalışmış olan Fatma Levent'tir. Klasik Türk müziğinin ülkemizde en önde gelen isimlerinden birisi olan Muazzez Ersoy'un gerçek ismi Hatice Yıldız Levent’tir. Şarkı söylemeye genç yaşlarında başlamış olan Muazzez Ersoy, doğduğu semt olan Kasımpaşa'da Kraliçe olarak bilinmekteydi. 

1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından hükumete tavsiye edilen Devlet Sanatçısı unvanını alan isimlerden birisidir. Küçük yaşlarda müziğe başlamasında annesinin müziğe olan sevgisi etkili olmuştur. Kendisinde de bu yeteneği fark eden Muazzez Ersoy'un ailesinin maddi durumu çok iyi olmadığından, ufak işlerde çalışmış ve müzik eğitimi almak için para biriktirmiştir. 

Assolist olarak ilk kez İstanbul Pembe Köşk Gazinosu’nda, 1982 yılında sahne almıştır. 1990 yılında TRT kanalına kendisinin seslendirmiş olduğu bir kaç parçayı göndermiş ve TRT tarafından çağrılmıştır. Ekranlarda ilk defa bu şekilde müzikseverlerle buluşan Muazzez Ersoy, 3 yıl boyunca TC. Kültür Bakanlığı Devlet Korosu Solisti olarak yer almıştır. 1991 senesinde ilk albümü ''Seven Olmaz Ki'' müzik piyasasına sürülmüştür.

Nostaji albümü ve büyük çıkış

Muazzez Ersoy'un 1995 yılında Nostaji 1 adlı albümü piyasaya sürmesi ile büyük ilgi gördü. Nostaji 2 - 3 - 4 - 5 - 6 şeklinde devam eden albümleri dönemin en yüksek çıkışını yapan albümler arasına girdi. Türkiye'de daha fazla tanınmaya başlayan Ersoy, 2005 yılında BMMYK (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği) tarafınca ''İyi Niyet Elçisi'' olarak seçilen dokuz kişiden birisi olmuştur. 

Muazzez Ersoy Kaç Yaşında Evlendi? Eşi Kimdir? Kaç Çocuğu Var?

Türk Sanat Müziğinin önde gelen isimlerinden Ersoy, küçük 1974 yılında yani henüz 16 yaşındayken evlendi. Bu evliliği iki yıl sürdü ve Ender Diril adında bir oğlu dünyaya geldi. Hayatındaki ikinci evliliğini 2001 yılında oyuncu İsmet Özhan ile yaptı. Bu evliliğinden bir çocuğu olmayan Muazzez Ersoy, 4 ay sonra boşandı.

Muazzez Ersoy 1.61 cm boyunda ve 56 kilodur. Burcu ise Aslan burcudur. Gençliği, makyajsız hali aşağıda yer almaktadır.

 


1 Yorum

  1. Dilek Başkan

    13 Ağustos 2019 at 08:46

    TÜRK SANAT MÜZİGİMİZİN NOSTALJİ KRALİÇESİ MUAZZEZ ERSOYU ÇOK AMA ÇOK SEVİYORUM VE ÖPÜYORUM YANAĞINI

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.