İlgini çekebilir

Sevgül Kıroğlu kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 16.03.2018 23:50

İştar Gökseven Kimdir ?

İştar Gökseven Biyografisi

İştar Gökseven Biyografi

1961 yılı Ankara doğumlu olan İştar Gökseven, 1980 yılında Ankara Kolejinden mezun olmuştur. Daha sonra Konservatuara girmiş ve Ankara Devlet Konservatuarındaki eğitimini bitirdikten sonra devlet tiyatrolarına girmiştir. Su anda aktörlük hayatına İstanbul Devlet Tiyatrolarında kadrolu oyuncu olarak devam etmektedir. Tiyatroda sergilediği başarı dışında bir çok dizi ve filmde de rol almıştır. Aynı başarılı performansını televizyonda ve sinemada da göstermiştir.Kendisi gibi başarılı bir tiyatro oyuncusu olan Ülkü Duru ile evlidir. Çift 1990 yılında tanışarak 1992 yılında hayatlarını birleştirmiştir. Birbirlerinin hayatına saygı duyan çiftin evliliği halen devam etmektedir.

 İştar Göksevenin Bulunduğu Tiyatro Oyunları

Temeli tiyatro oyunculuğundan gelen oyuncunun bir çok tiyatro oyununda rolü vardır. Bunlardan bahsetmek gerekirse 1985 yılında Melih Cevdet Anday'ın Ölümsüzler, İştar Gökseven 1987 yılında Nezihe Araz'ın Afife Jale gibi tiyatro oyunlarında yer almıştır. Bunun gibi birçok başarılı tiyatro oyununa imza atan başarılı oyuncu İstanbul Devlet Tiyatrosu'ndaki işine ilk oyununu 1998 yılında Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü adlı oyunda oynayarak başlamıştır. İstanbul Devlet tiyatrosundaki kariyerine devam ederek 2004 yılında Çayhane adlı oyunda, 2008 yılında Ahmet Hamdi Tanpınar'ın ölümsüz eseri Saatleri Ayarlama Enstitüsü adlı tiyatro oyununda oynamıştır. 2014 yılında Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş adlı oyunda oynamış ve tiyatro hayatına başarılı şekilde sürdürmeye devam etmekle birlikte dizilerde ve sinema filmlerinde de rol almaktadır.

İştar Göksevenin Oynadığı Sinema Filmleri

1996 yılında beyaz perdeye açılış vermiş ve Yavuz Özkan'ın yönettiği, aynı zamanda senaristliğini ve yapımcılığını yaptığı Bir Erkeğin Anatomisi adlı sinema filminde oynamıştır. 1998 yılında Kudret Sabancı'nın Laleli'de Bir Azize adlı filminde rol almış ve yine aynı sene Serdar Akar'ın yönetmenliğinde Gemide adlı filmde Makor karakterini canlandırmıştır. Erkan Can, Yıldıray Şahinler, Haldun Boysan gibi usta oyuncularında bulunduğu film Laleli'de Bir Azize filminin devamı niteliğindedir.

İştar Göksevenin Rol Aldığı Diziler

Tiyatroda bilinen başarısını sinema filmlerine de taşımasıyla birlikte adından söz ettiren oyuncu bir çok dizide de oynamıştır. İlk olarak 1995 yılında Çiçek Taksi adlı dizide oynamıştır. Daha sonra oynadığı dizilerden en önemlisi sayılabilecek olan, senaryosunu Gani Müjdenin yazdığı  1997 yılında yayınlanan Ruhsar dizisi olmuştur. İştar Gökseven, Şerruh karakteriyle izleyicinin karşısına çıkmıştır. Bu dizi izleyiciler tarafından oldukça beğenilmiştir.2002 yılında ise başrollerini Tuba Ünsal ve Kaan Urgancıoğlu'nun paylaştığı Karaoğlan adlı dizide oynamıştır. Büyük beğeni ile takip edilen Leyla ile Mecnun adlı dizide başroldeki Leyla karakterinin babası rolünde Metin Yılmaz olarak 2011 -2012 sezonlarında yer almıştır. En son dizisi de Kalp Hırsızı adlı dizi olmuştur. Aynı zamanda 2006 yılında 17.Ankara film festivalinde  En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü almaya hak kazanmıştır.

İştar Gökseven Foto Galeri

Yer Aldığı Projeler

  • Deli Gönül 2017
  • Kalp Hırsızı 2014
  • Leyla ile Mecnun 2011
  • Deli Saraylı 2010
  • Gazi
  • Hayatım Sana Feda 2006
  • Bütün Çocuklarım 2004
  • Karaoğlan 2002
  • Ruhsar 1997

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.