İlgini çekebilir

Özgün Karaman kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 19.12.2016 21:44
Bekir Bozdağ

Bekir Bozdağ Kimdir ?

Bekir Bozdağ Biyografisi

Bekir Bozdağ 1 Nisan 1965 tarihinden Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır. Kimdir dediğimizde; Babası Mehmet Duran, annesi Nuriye Bozdağ’dır. İlkokulu, ortaokulu ve lise eğitimini Yozgat’ta tamamladı. Ardından üniversite öğrenimini yapmak için Bursa’ya gitti. Burada Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 'ne yerleşen Bozdağ, Selçuk Üniversitesi Hukuk fakültesi 'ni de aynı yıl içerisinde bitirdi. Yüksek Lisansını Uludağ Üniversitesi Sosyal bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Anabilim Dalı 'nda tamamladı. Bir süre memurluk görevinde bulunan Bekir Bozdağ sonra istifa ederek serbest avukatlık yapmaya başladı. İş hayatına erken yaşlarda başlayan Bekir Bozdağ şu an için Adalet Kalkınma Partisi 'nin adalet bakanı olarak hükümette yer almaktadır.

Siyasi kariyerinde parlak bir dönem olan ve kırılma noktası olarak doğduğu memleketi olan Akdağmadeni ilçesinde ilçe belediye başkanı adayı oldu. Adalet Kalkınma Partisinin kurulması ile birlikte Yozgat’ta 2002’de kurucu il yönetiminde yer aldı. Tokat’ta siyasi ve hukuki işlerden sorumlu İl başkan yardımcılığı getirildi. AK Partinin ülke genelindeki koordinatörlüğünde görev aldı ve 12. Bölge teşkilat koordinatörlüğüne getirildi. Bekir Bozdağ orta düzeyde Arapça ve İngilizce bilmektedir. Uzun süredir evli olan Bozdağ 3 çocuk babasıdır. 61. Hükümette başbakan yardımcılığı görevini üstlenmiştir. 13 Eylül 2015 tarihi itibariyle Adalet Kalkınma Partisinin seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan yardımcılığına getirilmiştir. Genel Başkan yardımcısıdır. 24 Kasın 2015 itibariyle kurulan 64. Hükümette tekrar Adalet Bakanlığı görevine tekrar atanmıştır.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ilk kez 2002 genel seçimlerinde Adalet Kalkınma Partisinin Yozgat milletvekili olarak meclise girmiştir. Hemen ardın 2007 ve 2011 Türkiye genel seçimlerinde Ak Parti Yozgat milletvekili olarak meclise tekrar girmiştir. 7 Mart 2015 tarihinde anayasanın 114 maddesi gereğince 7 Haziran 2015’te Türkiye Genel seçimleri öncesi görevini müsteşar Kenan İpek’e devretmiştir. Çevresi olarak çokça tanınan ve sevilen Bekir Bozdağ. Esprili ve sürekli tebessüm eden yüzü ile dikkatleri üzerinde toplamayı başarmıştır. Siyasete olan aşırı ilgisi üniversite okurken bile gün yüzündedir. Erken yaşlarda bile siyasete atılmayı düşünen Bekir Bozdağ uzun yıllar Türk siyasetine hizmet etmeyi düşünmektedir.

15 Temmuz darbe girişiminde bulunan bazı askerlere, TBMM o an da bombalanırken bile. ‘Biz buradayız, hükümetin başındayız. Bombalasanız da öldürseniz de buradan ayrılmayacağız.’ Diyerek darbe yanlılara darbeci askerler meydan okumuş. Bu tutumu ile daha sonraları takdir kazanmıştır. Sıkça tıklanan videolar arasında üst sıralara kadar tıklanan vidosu büyük bir beğeni ile izlenmektedir. Bekir Bozdağ aktif siyasetine devam etmektedir. Ak Parti bünyesinde popüler bir milletvekili olan siyasetçi. Üslubu ve mizahi gereği sevilen bir siyasetçidir. Ailesine çok düşkün olan Bozdağ. Oldukça güvenilir bir siyaset yürütmektedir. Şu an için Adalet Bakanlığı yapan, başbakan yardımcılığı görevini de üstlenen Bekir Bozdağ. Memleketi olan Tokat’ın milletvekillerindendir.

Bekir Bozdağ Foto Galeri

Görevleri

 • Akdağmadeni İlçe Belediye Başkanı Adayı
 • 2002 Yozgat Kurucu İl Yönetimi
 • Tokat Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı
 • 61. Hükümet Başbakan Yardımcısı
 • Ak Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
 • 64. Hükümet Adalet Bakanı

Benzer Biyografiler

Ayşenur Bahçekapılı Nereli?
Ayşenur Bahçekapılı
Siyasetçi
Eren Erdem
Eren Erdem
Siyasetçi
Andrey Karlov
Andrey Karlov
Siyasetçi
İsmet Sezgin
İsmet Sezgin
Siyasetçi
Filiz Kerestecioğlu
Filiz Kerestecioğlu
Siyasetçi
Sinan Oğan
Sinan Oğan
Siyasetçi

1 Yorum

 1. Cemil nadir özgün

  3 Nisan 2019 at 20:30

  Adalet Bakanlığının görüp görebileceği en başarısız-donanımsız bakan

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir