İlgini çekebilir

Sina Özer kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 11.10.2016 13:46
Barış Atay
indirim7.com

Barış Atay Kimdir ?

Barış Atay Biyografisi

Barış Atay, Türk sinema ve dizi oyuncu olarak tanınmaktadır. Kimdir dersek Tam adı olan Barış Atay Mengüllü 1981 senesinde Almanya’da dünyaya gelmiştir. Daha sonraları Türkiye’ye kesin dönüş kararı olan Barış Atay ailesinin memleketi olan Antakya’ya dönüş yapmış ve hayatını burada sürdürmeye devam etmektedir. İlk, orta ve lise öğrenimi tamamlayan ünlü oyuncu yükseköğrenim süreci biyoloji bölümünü Adana’da bulunan Çukurova üniversitesine başlayıp ilgi ve alakasını çokça dikkat çektiği ve bu uğurda yükseköğrenimini tamamlamak üzereyken öğrenimini yarıda kesmiş ve okulunu bırakmıştır. Daha sonra İstanbul’a yerleşen ünlü oyuncu burada Yeditepe Üniversitesi tiyatro bölümü sınavlarına girmiş, kazanmış ve tiyatro bölümünden mezun olmayı hak etmiştir.

Oyuncuyu üne kavuşturan yapım Arka Sıradakiler dizisindeki Saffet karakteridir. Saffet karakteri yaşamdan umudu kesmiş, çevresinden dışlanmış bir grup arkadaşla sisteme başkaldıran, kavgacı bir karakterdedir. Daha sonraları Mahsuni Kırmızıgül’ün yapımcılığı ve yönetmenliğini üstlendiği Hayat Devam Ediyor, Hacı, Kavuk ve Şubat dizi filmlerinde rol almıştır. Hayat Devam Ediyor dizisinde- Kürşat Hazar-, Arka Sıradakiler dizisinde- Saffet- Şubat dizisinde –Farid- ismiyle izleyici karşısına geçmiştir. 2013 yılının Mart ayında hayatını Beste Sultan Kasapoğulları birleştirmiştir. 22 Kasın 2013 tarihinde Redhack olarak bilinen hükümete muhalif bir grup hacker kapsamında İstanbul Organize Şube tarafından göz altına alınmış daha sonra serbest bırakılmıştır. Sinema filmlerinde oynamıştır. Zincirbozan, Kavuk ve Güzel Günler Göreceğiz projelerinde rol almıştır.

Kendi yazıp yönettiği ve oyunculuğu yaptığı ilk sinema filmi Eksik filmi 12 Eylül 1980’de sol kesimin yaşadığı sıkıntıları konu alan bir filmdir. Filmi hakkında bu film 12 Eylül’ü değil, 30 yıllık sürecin filmi olarak sinema filmini tanımlar. Film İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma bölümünde olmuştur. Başrollerini  Nur Sürer, Barış Atay, Özgür Emre Yıldırım ve Toprak Sağlam'ın paylaştığı projenin kadrosunda Uğur Polat, Şebnem Sönmez, Funda Eryiğit, Sarp Akkaya, Caner Erdem gibi isimlerin yanı sıra, Sermet Yeşil, Salih Bademci ve Bülent Çolak da konuk oyuncu olarak yer alıyor. Görüntü yönetmenliğini Barış Aygen'in üstlendiği filmin, müziklerini ise Uğur Ateş ve Saki Çimen besteledi.

Barış Atay daha çok sol görüşlü bir kimlikle tanınır. Hükümete olan sert söylemleri ile gündemi sürekli meşgul eder birkaç yıl önce katıldığı bir programda Tanrı’ya inanmadığı söyleyen ünlü oyuncu kamuoyunda sert eleştirilere maruz kalmıştır. Muhalif kimliği ile tanınan oyuncu sürekli soruşturma ile karşı karşıya kalmaktadır. Söylemlerini ve projelerini sol görüşlü ve hükümet karşıtı söylemlerini sıkça dile getirirken; katıldığı televizyon programların, oynadığı tiyatro sahnelerinde sıkça işlemektedir. 35 yaşında olan ünlü oyuncu Antakya’da hayatını devam ettirmektedir. Bir röportajında benim için en büyük devrimci annesini göstermektedir. Bu söylemi ile annesine olan sevgisini dile getiren oyuncu annesini çok sevdiğini sürekli söylemektedir.

Barış Atay Foto Galeri

Yer Aldığı Projeler

  • Eksik
  • Güzel Günler Göreceğiz
  • Köpek
  • Arka Sıradakiler

Benzer Biyografiler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir