Abdülkadir Aksu Kimdir ?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 05.10.2016 21:03

Abdülkadir Aksu Kimdir Özet

Adı Soyadı
:
Abdülkadir Aksu
Yaşı
:
72 ( 12 Ekim 1944 )
Mesleği
:
Siyasetçi
Eğitim
:
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Medeni Durumu
:
Evli ve 2 çocuk babası

Abdülkadir Aksu Kimdir ?

Arnavut kökenli olduğu bilinen Abdülkadir Aksu,  1944 yılında Diyarbakır'da dünyaya gelmiştir. Aynı zamanda Kürt kimliğine sahip olduğu da iddia edilmekte e siyasette Kürt kimliği ile milliyetçi bir tavır sergileyen karakteri onu hem uzlaşmacı hem de her kesime hitap edebilen bir karakter haline gelmesini sağlamıştır.  Diyarbakır'da dünyaya gelmesinin sebebi ailesinin Diyarbakır'a Sürgün edilmiş Arnavut bir aile olmasından kaynaklanmaktadır. Cumhuriyet İlkokulu’ndan sonra orta öğretimini Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesinde okuyan Abdülkadir Aksu 1968 senesinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 'nden mezun olmuştur.Mezuniyetini müteakip Diyarbakır'da maliyet memuru olarak göreve başlamış,  Ergani'de Kaymakam yardımcılığında bulunmuş farklı ilçelerde de Kaymakam vekilliği yapmıştır.

Kaymakamlık görevlerinden yeterince tecrübe edindikten sonra ilk olarak Kahramanmaraş'ta Vali Vekilliği ile göreve başlamış 1980 Darbesi’ne kadar Malatya Emniyet Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü yardımcılığı yapmıştır.  1980 senesinden sonra Merkez Valiliği’ne atanmıştır.  9 Şubat 1984 tarihinde Gaziantep Valiliği görevinde bulunmuş ve 3 sene bu görevi başarıyla yürütmüştür. Gaziantep Valiliği yaptığı dönem esnasında yılın bürokratı olarak seçilmiştir.

Siyasi hayatına da bu noktadan sonra başlayan Abdülkadir Aksu 29 Kasım 1987 senesinde Turgut Özal ile tanışarak Anavatan Partisi bünyesinde on sekizinci dönem Diyarbakır Milletvekili olarak meclise girmiştir. Mecliste 1987 tarihli Anavatan Partisi grup başkan vekilliği görevini yerine getirmiştir. Milletvekilliğinin ikinci senesinde, yani 31 Mart 1989 tarihinde İçişleri Bakanı olmuştur.  2 sene kadar bu görevi yürüten Abdülkadir Aksu, 1995 senesinde de Anavatan Partisi'nden Milletvekili olarak yine parlamentoya girmeyi başarmıştır.  Bu dönemde GAP Projesinin sorumlu devlet Bakanlığı görevini yürütmüştür.

1996 senesine gelindiğinde, kendisini siyasete kazandırdığı iddia edilen Turgut Özal’ın  Anavatan Partisi ile yollarını ayırmış ve Refah Partisi’ne katılmıştır.  Refah Partisi'nde Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilerek Refah Partisi'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması sürecine kadar bu görevi yürütmüştür. Daha sonra Refah Partisi'nin yerine açılan Fazilet Partisi’nde de aynı görevi sürdürmüş, en son AK Parti'ye katılarak Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yapmış sonrasında da Siyasi Ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur.

29 Kasım 2010 senesinde “Wikileaks Belgeleri” olarak ortaya çıkan belgelerde kendisi hakkında eroin kaçakçılığı yaptığı genç kızlara düşkün olduğu ve Oğlunun mafyatik ilişkileri bulunduğu iddia edilmiştir. Hürriyet Gazetesi’nin 29 Kasım 2010 tarihli haberinde bu belgelerin doğruluğunun Beyaz Saray tarafından kabul edildiği öne sürülmüştür.

Abdülkadir Aksu iyi derecede Almanca bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kapanan partiler, yıkılan hükümetlere rağmen kendisi yoluna devam etmiş ve siyasi hayatında yirmi yılı aşkın süre hep varlık göstermiştir. Kişilik özelliği olarak öne çıkan en önemli özelliği ekip çalışmasına önem veren ve yakın çalışma arkadaşlarından ayrılmadan sürekli ve istikrarlı bir çalışma temposu tutturabilmesidir.

Abdülkadir Aksu Hakkında

  • 59. Hükümet İçişleri Bakanı
  • AKP 22,23 ve 24. dönem İstanbul Milletvekili
Benzer Biyografi Yazıları
ile ilgili tüm biyografilere ulaşın.

Kimdir ?

(Kim olduğunu bir de sizden öğrenelim.)