İlgini çekebilir

Berk Pamir kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 03.11.2018 17:29
Yeşim Salkım Kimdir?

Yeşim Salkım Kimdir ?

Yeşim Salkım Biyografisi

Yeşim Salkım, 12 Nisan 1968 tarihinde İstanbul şehrinde dünyaya gelmiştir. Arnavut kökenlidir. Genç yaşlarından itibaren müziğe son derece tutkun isimlerden birisi olan ve sesi ile insanları çok ciddi anlamda etkilemeyi başaran Salkım, zaman içerisinde eğitimini de bu anlamda alabilmek adına somut adımlar atma yoluna gitmiştir.

İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Türk Sanat Müziği Bölümü okumuş ve buradan başarılı bir şekilde mezun olduktan sonra küçük yaşlarından itibaren hayalini kurmuş olduğu müzik piyasalarında aktif bir şekilde yer alabilmek adına ilk albüm çalışmalarına başlamış ve fark yaratmıştır.

İLK ALBÜMÜ 1994 YILINDA ÇIKTI VE HER GEÇEN GÜN DAHA DA TANINDI

Müziğe olan tutkusu zaman içerisinde yapımcıların da sesini dinledikten sonra kendisine çok ciddi anlamda ilgi göstermesi ile birlikte artık bu piyasalar içerisinde yer alan en popüler isimlerden birisi olmak adına somut adımlar atacaktır. İlk albümünü ise 1994 yılında Hiç Keyfim Yok ile çıkarmış ve zaman içerisinde 2012 yılına kadar birçok albüm çıkarmıştır. Çıkardığı albümler sırası ile aşağıdaki gibidir;

 1. Hiç Keyfim Yok (1994)
 2. Ferman (1995)
 3. Yoktan Geliyorum (1997)
 4. Hep Böyle Kal (2000)
 5. Vefa Borcu (2001)
 6. Ayna (2005)
 7. Bazen (2006)
 8. Casablanca (2007)
 9. Sen Nasılsan Öyleyim (2008)
 10. 7 (2009)
 11. İstanbul'da Aşk (2010)
 12. Bizim Şarkımız (2012)

ZAMAN İÇERİSİNDE OYUNCULUĞA BAŞLADI

Müzik hayatındaki başarısı ve güzelliği ile kısa zaman içerisinde çok ciddi bir şekilde dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Yeşim Salkım, dizi ve film yapımcılarının da zaman içerisinde en çok dikkat ettiği isimlerden birisi olarak dikkatleri çekmiştir. Genç isim çok yönlü olması ile birlikte çok uzun yıllardır oyunculuk da yapmaktadır.

İLK PROJESİ 1996 YILINDA EŞKIYA FİLMİ OLDU

Profesyonel anlamda oyunculuk hayatına atılmış olduğu ilk proje beyazperdenin kendi dönemindeki en çok konuşulan ve en çok sevilen projelerinden birisi olarak tanınan Eşkıya filmi oldu. Başrol oyuncularından birisi olmayı başaran Salkım, bu filmde Şener Şen ve Uğur Yücel gibi isimler ile birlikte yer almış ve ciddi anlamda tanınmıştır.

2005 YILINDA SEHER VAKTİ DİZİSİNE GİRDİ

Seneler 2005 olduğunda müzik çalışmaları ile birlikte oyunculuk kariyerine de birçok farklı başrol deneyimi ile devam eden Yeşim Salkım, Seher Vakti dizisinin başrol oyuncusu olarak bir kere daha sevenlerinin karşısına çıkmış ve bu anlamda fark yaratmıştır. Uğur Polat, İdil Fırat, Berk Hakman ve Begüm Birgören gibi isimler ile yer aldığı bu proje çok sevilmiştir.

2007 YILINDA SESSİZ GEMİLER DİZİSİ

Arada geçen süre içerisinde birçok farklı proje içerisinde yine kendisini gösteren ve adından ciddi anlamda söz ettirmeyi başaran Yeşim Salkım, 2007 yılında ise Sessiz Gemiler dizisinin yine başrol oyuncularından birisi oldu. Dizide Savaş Dinçel, Ayhan Kavas, Alper Kul gibi isimlerde yer almıştır ancak dizi çok tutan bir proje olmadığından yayından erken kaldırılmıştır.

2014 YILINDA KOCAMIN AİLESİ DİZİSİNE GİRDİ

2014 yılında ise televizyon ekranlarının en çok sevilen dizi projelerinden birisi olarak dikkatleri çeken Kocamın Ailesi dizisinin başrol oyuncularından birisi olarak yine kendisini ön plana çıkarma yolunda somut adımlar atmıştır. Dizide kendisi ile birlikte Seray Kaya, Gökhan Alkan, Beren Gökyıldız ve Füsun Kostak gibi isimler yer almış ve 57 bölüm sonunda final yapmıştır.

2017 YILINDA EVLAT KOKUSU DİZİSİNE GİRDİ

2017 yılının kadrosu ve oyuncuları ile en iddialı projelerinden birisi olarak dikkat çeken Evlat Kokusu dizisinin başrol oyuncularından birisi olarak kendisini izleme şansına sahip olduk. Dizide Hünkar Akbaş karakterine hayat veren ve oyunculuğu ile herkesi büyüleyen ünlü isimle birlikte aynı zamanda Hande Soral, Barış Kılıç, Sedef Avcı, Mustafa Avkıran ve Murat Han gibi isimlerde dizide yer almıştır. Dizi çok sevilmiştir.

ÖDÜLLERİ

Müzik ve oyunculuk hayatında kısa bir zaman dilimi içerisinde çok ciddi anlamda fark yaratan ve kendisini ön plana çıkaran Yeşim Salkım, aldığı ödüller ile de birlikte kariyerinde fark yaratmıştır.

 • Yakın Doğu Üniversitesi tarafından 2000 yılının en iyi Pop Kadın Şarkıcısı
 • Magazin Gazetecileri Derneği tarafından MGD Altın Objektif Ödülleri - 2001, En İyi Pop Müzik Kadın Yıldız
 • Antalya Altın Portakal Film Festivali - 2001, En İyi Kadın Oyuncu (Şarkıcı)

İstanbullu gelin dizisinde Sedef karakterini canlandırmıştır.

Yeşim Salkım Foto Galeri

Rol Aldığı Projeler

 • İstanbullu Gelin - 2018
 • Evlat Kokusu - 2017
 • Kocamın Ailesi - 2014
 • Huzur Sokağı - 2012
 • Sessiz Gemiler - 2007
 • Babam Çok Değişti Anne - 2007
 • Deli Mavi - 2005
 • Seher Vakti - 2005
 • Şarkıcı - 2001
 • Vizontele - 2000
 • Fosforlu Cevriye
 • Ateş Dansı - 1998
 • Eşkıya - 1996
 • Mahallenin Muhtarları (Konuk Oyuncu) - 1992

Benzer Biyografiler

Aslı Enver Kimdir?
Aslı Enver
Oyuncu
Nihal Yalçın Kimdir?
Nihal Yalçın
Oyuncu
Meral Çetinkaya Kimdir?
Meral Çetinkaya
Oyuncu
Hira Koyuncuoğlu
Hira Koyuncuoğlu
Oyuncu
Bilge Şen Kimdir?
Bilge Şen
Oyuncu
Tuğçe Kumral Kimdir?
Tuğçe Kumral
Oyuncu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.