İlgini çekebilir

Burak Yılmaz kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 20.12.2016 12:19
Uzay Heparı Vikipedi

Uzay Heparı Kimdir ?

Uzay Heparı Biyografisi

Rony Uzay Heparı, 24 Temmuz 1969 tarihinde İstanbul şehrinde dünyaya gelmiştir. Sanata düşkün bir ailede sanat ile iç içe yetişen Uzay Heparı, modern bir aile yaşantısına da sahipti. Başarı ile geçen eğitim hayatında Saint Benoit Lisesi’ne girerek buradan kısa bir zaman dilimi içerisinde başarı ile mezun olmayı başardı.

Lise hayatının hemen ardından müzik ile yaşayan bir isim olduğundan dolayı İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano Bölümü’nü kazandı ve buradan da başarılı bir şekilde mezun oldu. Çok yönlü bir sanatçı kimliğine bürünen Uzay Heparı, özellikle şarkı yazarlığı ile ön plana çıkmıştır.

MÜZİK KARİYERİNE 1989 YILINDA BAŞLADI

Okuldan mezun olduktan sonra mükemmel bir şekilde şarkılar yazmaya başlayan Heparı, 1989 yılında Zuhal Olcay’ın Küçük Bir Öykü Bu albümünde piyano çalarak sanat hayatı içerisinde ilk olarak profesyonel anlamda yer almaya başladı.

Zuhal Olcay ile çok uzun bir süre çalışma fırsatını yakalayan Uzay Heparı, 1990 yılında Eurovision Türkiye Elemeleri’nda yine Zuhal Olcay grubunda yer aldı ve klavye çaldı. 1991 yılı geldiğinde yine Zuhal Olcay’ın İki Çift Laf albümünde yer aldı ve burada çalışmaları ile kısa zaman içerisinde dikkat çekti.

Aynı sene olan 1991 yılı içerisinde Zuhal Olcay ile birlikte Akrep Nalan’ın Dağ Çiçeği albüm çalışmasında da piyanı çalma fırsatını yakalayarak adından sıklık ile bahsetti.

ARANJE KARİYERİNE DENEYİMLİ İSİMLER İLE BAŞLANGIÇ

Genç yaşına rağmen çalışmaları ile birlikte kendi döneminde çok ciddi anlamda adından söz ettirmeyi başaran Uzay Heparı, 1991 yılında Erol Evgin ve Sezen Aksu gibi isimlerin yeni albümünde şarkılarının aranje çalışmalarını yaparak işte ustalığı ile genç yaşına rağmen ciddi anlamda adından söz ettirdi.

BESTECİLİK HAYATINA AŞKIN NUR YENGİ İLE GİRDİ

Çok yönlü bir müzik adamı olarak hayatına devam eden Uzay Heparı, 1991 yılının sonlarına doğru ünlü sanatçı Aşkın Nur Yengi için Hesap Ver albümü içerisinde yer alan Serserim Benim ve Karanfil şarkılarının bestelerini yaparak bu anlamda çok daha fazla ön plana çıkmayı başardı ve popüler hale geldi.

Bu şarkıların sözleri Sezen Aksu’ya aitti. Uzay Heparı, özellikle bu süreçten sonra Sezen Aksu ile birlikte birçok farklı proje içerisinde yer alarak adını bir nevi onunla birlikte özderleştirdi.

1992 yılı geldiği zaman Sertab Erener isminin çıkarmış olduğu ilk albüm Sakin Ol için yine Sezen Aksu ile birlikte çalışmalar yürüttü. Bu çalışmalarda albüm içerisinde yer alan 3 parçanın söz yazarlığını ve besteciliğini yaparak çok daha ciddi bir şekilde ön plana çıkmayı başardı.

1992 YILINDA OYUNCULUĞA ADIM ATTI

Karizması ile de dikkatleri üzerine çeken Uzay Heparı, 1992 yılında Sertab Erener’in Sakin Ol klibinde küçük bir rol aldı. 1993 yılında Gecei Melek ve Bizim Çocuklar filmi başrol oyuncusunun hastalanması ile birlikte başrol kendisine teklif edildi ve bu proje içerisinde yer aldı. Projede Derya Arbaş, Deniz Türkali, Mehmet Teoman gibi isimlerde yer aldı ve kendisinin ilk ve tek büyük projesi oldu.

MED CEZİR BAŞARISI İLE ZİRVE YAPTI

1993 yılında Levent Yüksel için çalışmalara başlayan ve ilk albmümü Med Cezir’i çıkaran Heparı, bu albüm içerisinde Sezen Aksu ile birlikte Yeter Ki Onursuz Olmasın Aşk ve Kadınım şarkılarını besteleyerek adlarından ciddi anlamda söz ettirmişlerdir.

1994 YILINDA HAYATA GÖZLERİNİ YUMDU

Müzik hayatındaki önlenemez ve başarılar ile dolu yükselişi çok ciddi bir şekilde devam eden Uzay Heparı, motosiklet tutkunluğu ile birinen isimler arasında yer alıyordu. Demet Akbağ’ın park halindeki aracına çarpan Uzay Heparı, 11 gün bitkisel hayatta kaldıktan sonra 31 Mayıs 1994 tarihinde hayata gözlerini yummuştur ve Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Uzay Heparı Foto Galeri

Çalıştığı Albümler

 • Zuhal Olcay - Küçük Bir Öykü Bu (1989)
 • Akrep Nalan - Dağ Çiçeği (1991)
 • Aşkın Nur Yengi - Hesap Ver (1991)
 • Zuhal Olcay - İki Çift Laf (1991)
 • Sertab Erener - Sakin Ol (1992)
 • Sezen Aksu - Deli Kızın Türküsü (1993)
 • Levent Yüksel - Med Cezir (1993)
 • Aşkın Nur Yengi - Sıramı Bekliyorum (1993)
 • Nükhet Duru - Geberiyorum (1994)
 • Sertab Erener - La'l (1994)
 • Demet Sağıroğlu - Kınalı Bebek (1994)

Benzer Biyografiler

Serkan Çağrı Kimdir?
Serkan Çağrı
Müzisyen
Alper Kömürcü Kimdir?
Alper Kömürcü
Müzisyen
Sinan Ceceli
Sinan Ceceli
Müzisyen
Can Gox Kimdir?
Can Gox
Müzisyen
Emrah Karaduman Kimdir?
Emrah Karaduman
Müzisyen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir