İlgini çekebilir

Nagehan Alçı kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 14.06.2017 23:35
Türkü Turan Kimdir?

Türkü Turan Kimdir ?

Türkü Turan Biyografisi

Türkü Turan kimdir? 1 Şubat 1985 tarihinde Muğla’da doğmuştur. Kendisi çok küçükken annesi ile babası boşanmıştır. Burada eğitimini aldıktan sonra üniversite eğitimini almaya başlamıştır. Türkü Turan, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sosyoloji Bölümünü kazanmıştır. Burayı başarılı bir şekilde okuduktan sonra mezun olmuştur. 2007 senesinden itibaren günümüze kadar farklı farklı projelerde yer alarak ekran karşısına geçmiştir. Oyunculuğunun yanı sıra ses sanatçısı olarak ta projelerde bulunmaktadır. Televizyon dizilerinde, sinema filmlerinde başarılı bir şekilde oyunculuğunu sergilemiştir.

Ses sanatçısı olarak ta zaman zaman karşımıza çıkan başarılı isim League of Legends isimli oyunda Kalista isimli karakterin Türkçe seslendiricisi olmuştur. 2014 yılında bu projede yer almıştır. Dizi kariyerine ise ilk olarak 2007 yılında başlamıştır. Bu dizide başarılı bir oyunculuk sergilemesinin ardından Türkü Turan bir sinema filminde rol almıştır. Bu sinema filmindeki başarısı ile iki ödüle aday gösterilmiştir. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri kapsamında en iyi kadın oyuncu performansı ödülüne aday olarak gösterilmiştir. Bunun yanı sıra Yeşilçam Ödüllerinde de en iyi kadın oyuncu ödülüne de adaylığı gösterilmiştir. Oyunculuk kariyerinin daha ilk senelerinde iki büyük ödüle adaylığı bulunması ilerleyen zamanlarda kendisine farklı dizi ve film projelerinde yer bulacağının adeta habercisiydi.

Türkü Turan Dizileri

Türkü Turan dizi oyunculuğuna 2007 - 2008 senelerinde Annem dizisinde başlamıştır. Bu dizide Pınar karakterini canlandırmıştır. 2010 senesinden itibaren de farklı dizi projelerinde rol almıştır. Adını Feriha Koydum dizisinin ilk sezonunda da Gülsüm karakterinde ekranların karşısına çıkarak başarılı bir oyunculuk göstermiştir. Başarılı ses sanatçısı ve oyuncu olan Türkü Turan aynı zamanda Öyle Bir Geçer Zaman ki, Tatar Ramazan ve Maral dizilerinde de yer almış, adından sıkça söz ettirmiştir.

Dolunay Dizisi Alya Rolü

Dolunay

Türkü Turan 2017 yaz sezonunda Star TV'de izleyicilerle buluşan Dolunay dizisi oyuncu kadrosuna dahil olmuştur. 

Dolunay dizisinde Alya rolü ile ekrana gelen Türkü Turan, bu dizide de başarılı oyunculuk performansı ile göz doldurmuştur. Türkü Turan, Dolunay dizisinde Can Yaman, Özge Gürel, Irmak Ünal gibi isimlerle birlikte çalışmıştır.

Türkü Turan Filmleri

Televizyon dizilerinin aksine sinema filmlerinde de kendisini sıklıkla görmekteyiz. 2011 senesinde 4 sinema filminde ve 3 televizyon dizisinde görev almıştır. Türkü Turan, Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi sinema filminde 18. Adana Altın Koza Film Festivali jüri oyunculuk özel toplu performans ödülünü bütün oyuncular ile beraber kazanmıştır. Bu sene içerisinde Musallat 2: Lanet sinema filminde de görev almıştır. Bu filmde çok başarılı bir oyunculuk sergileyerek korku filmi sevenlerin büyük beğenisini toplamıştır. Seneler içerisinde farklı dizi ve film projeleri içerisinde yer alan oyuncu günümüzde de kendisinden sıklıkla söz ettirmeyi başarmaktadır. Tatar Ramazan ve diğer dizi filmlerinin yanı sıra oldukça kaliteli ve büyük projeler olan sinema filmlerinde de görev almıştır.

Türkü Turan Foto Galeri

Yer Aldığı Projeler

 • 2017 - Dolunay
 • 2015 - Acı Aşk
 • 2015 - Maral
 • 2013 - Tatar Ramazan
 • 2012 - Şubat
 • 2011 - Öyle Bir Geçer Zaman Ki
 • 2011 - Nuri
 • 2011 - Adını Feriha Koydum
 • 2011 - Gişe Memuru (Sinema Filmi)
 • 2011 - Musallat 2: Lanet (Sinema Filmi)
 • 2011 - Toprağın Çocukları (Sinema Filmi)
 • 2010 - Gönül Ferman Dinlemiyor
 • 2010 - Çakıl Taşları
 • 2009 - Kosmos (Sinema Filmi)
 • 2007 - Annem

Benzer Biyografiler

Burak Yamantürk
Burak Yamantürk
Oyuncu
Neriman Uğur Kimdir?
Neriman Uğur
Oyuncu
Sırma Gülen Kimdir?
Sırma Gülen
Oyuncu
Gamze Aydoğdu Kimdir?
Gamze Aydoğdu
Oyuncu
Seçkin Özdemir Kimdir?
Seçkin Özdemir
Oyuncu
Can Yaman Kimdir?
Can Yaman
Oyuncu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.