İlgini çekebilir

Filiz Ahmet kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 06.05.2021 22:10
Tolga Sarıtaş Kimdir?

Tolga Sarıtaş Kimdir ?

Tolga Sarıtaş Biyografisi

Tolga Sarıtaş, 30 Mayıs 1991 tarihinde İstanbul şehrinde dünyaya gelmiştir ve aslen Sivas’lıdır. Çok genç yaşlarından itibaren kendisini oyunculuk anlamında geliştirmek isteyen ve bu anlamda somut adımlar atarak kısa bir zaman dilimi içerisinde sektörün ön plana çıkan isimlerinden birisi olmayı başaran Tolga Sarıtaş, kısa sürede parladı.

Başarılı diyebileceğimiz bir eğitim hayatına sahip olan Tolga Sarıtaş, lise eğitimini tamamladıktan sonra üniversite eğitimi almaktan ziyade kendisini tamamen oyunculuğa yönlendirmiştir. Esenyurt Belediye Tiyatrosu ve Tiyatro Zeytindalı kadrolarında oyunculuk eğitimi alarak çeşitli oyunlarda kendisini gösterdi. Sonrasında ise yakışıklılığı ile de insanların ilgisini çekmeyi başaran Sarıtaş, kısa zaman içerisinde profesyonel kariyerine imza attı.

İLK PROJESİ 2009 YILINDA BAHTI KARA FİLMİ OLDU

Yabancı bir yönetmenin çektiği ve kısa bir zaman dilimi içerisinde adından ciddi anlamda söz ettiren Bahtı Kara filmi ile birlikte ilk beyazperde projesine 2009 yılında çıkmayı başardı ve bu anlamda yapımcılara ve izleyicilere kendisini gösterdi. Yeşim Ceren Bozoğlu ve Reha Özcan gibi isimlerin başrolünü üstlendiği film çok fazla tutulmadı.

2013 YILINDA 20 DAKİKA DİZİSİ KADROSUNDA İLK DİZİSİNDE YER ALDI

Arada geçen zaman dilimi içerisinde küçük çaplı ve bölümlük roller ile birkaç farklı dizi ve filmde kendisini gösteren Tolga Sarıtaş, 2013 yılında 20 Dakika dizisi kadrosuna girmiştir ve bu dizide yine geri planda olmasına rağmen yapımcıların dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştır. Tuba Büyüküstün, İlker Aksum ve Fırat Çelik gibi isimlerin başrolünü oynadığı dizi 25 bölüm çekilmiş ve final vermiştir.

2013 YILININ SONLARINDA MUHTEŞEM YÜZYIL İLE TÜM TÜRKİYE TANIDI

Türk televizyon tarihinin en büyük kapsamlı dizi projelerinden birisi olarak dikkatleri çeken projesi Muhteşem Yüzyıl dizisi kadrosuna başrol oyuncularından birisi olarak girdi ve bu dizi ile birlikte tüm Türkiye tarafından tanınarak kendi hayran kitlesini oluşturdu. Şehzade Cihangir rolü ile herkesin beğenisini kazanan Sarıtaş, bu dizide Halit Ergenç, Vahide Perçin, Deniz Çakır, Pelin Karahan ve Aras Bulut İynemli gibi isimler ile birlikte rol aldı.

2015 YILINDA GÜNEŞİN KIZLARI BAŞROLÜ GELDİ

2015 yılının ilk dönemlerinde iddialı olarak televizyon ekranlarına gelen Güneşin Kızları dizisinin başrol oyuncularından birisi olarak sevenlerinin karşısına çıkmayı başardı. Sevilen dizi projesinde kendisi ile birlikte Emre Kınay, Evrim Alasya, Burcu Özberk ve Berk Atan gibi isimler yer aldı ve dizi 39 bölüm sonunda final verdi.

2017 YILINDA KARA YAZI DİZİSİNİN BAŞROLÜNDE YER ALDI

2017 yılının en iddialı dizi projelerinden birisi olarak karşımıza çıkan ve kadrosu ile de farkını ortaya koymayı başaran Kara Yazı dizisinin başrol oyuncularından birisi olarak ön plana çıktı. Dizide kendisi ile birlikte başrollerde Emre Kınay, Çağan Atakan Arslan, Haluk Bilginer, Burak Çelik gibi isimler yer almıştır. Dizi uzun süre en sevilen projelerden birisi olarak da dikkat çekmiştir.

ÖDÜLLERİ

Genç yaşına rağmen kısa bir zaman dilimi içerisinde adından çok ciddi anlamda söz ettirmeyi başaran ve fark yaratan Tolga Sarıtaş, aldığı ödüller ile birlikte oyunculuk dünyasının genç yaşta en başarılı isimlerinden birisi olmuştur.

 • 2016 - 23.İTÜ EMÖS Başarı Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu
 • 2016 - Ankara Hukuk Ceride-i Kantar - En İyi Erkek Oyuncu
 • 2016 - Sabancı Üniversitesi Lacivert Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu

Söz Dizisi

Tolga Sarıtaş Foto Galeri

Rol Aldığı Projeler

 • 2009 - Bahtı Kara
 • 2011 - Kaledeki Yalnızlık
 • 2011 - Sen de Gitme
 • 2012 - Arka Sokaklar
 • 2013 - Öyle Bir Geçer Zaman Ki
 • 2013 - 20 Dakika
 • 2013 - Muhteşem Yüzyıl
 • 2014 - Benim Adım Gültepe
 • 2015 - Güneşin Kızları
 • 2015 - Büyük Sürgün Kafkasya
 • 2017 - Kara Yazı
 • 2017 - Kötü Çocuk (Sinema Filmi)
 • 2017 - Söz
 • 2020 - Arıza(Ali Rıza Altay)

Benzer Biyografiler

Süreyya Güzel Kimdir?
Süreyya Güzel
Oyuncu
Kanat Hepari Kimdir?
Kanat Hepari
Oyuncu
Leyla Kader İlhan
Leyla Kader İlhan
Oyuncu
Emre Kınay Kimdir?
Emre Kınay
Oyuncu
Mehmet Özgür Kimdir? Biyografisi, Hayatı ve Dizileri
Mehmet Özgür
Oyuncu
Burcu Binici
Burcu Binici
Oyuncu

3 Yorum

 1. Ellie

  9 Nisan 2018 at 01:33

  Tolga Kara yazı ‘da oynamamış ki!! Burcu da ikizler !

  Reply
 2. Asdfgh

  18 Şubat 2018 at 13:04

  Yanlış yazmışsınız 30 Mayısta doğmuş ama burcu oğlak değilde ikizler olacaktı

  Reply
 3. sila

  16 Haziran 2017 at 23:57

  Çok teşekkürler

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir