İlgini çekebilir

Ela Yörüklü kimdir?

Galeri Son Güncellenme: 28.06.2016 02:06

Timuçin Esen Foto Galeri

Timuçin Esen (Bodrum Masalı Faryalı) Nereli?
Timuçin Esen (Bodrum Masalı Faryalı) Nereli?

Timuçin Esen Adana doğumludur.

Mahmut Timuçin Esen, 14 Ağustos 1973 tarihinde Adana’da dünyaya gelmiştir ve aslen Niğde’lidir. Küçük yaşları itibari ile sinema ve tiyatroya ilgisi çok ciddi anlamda artan Esen, o zamanlarda ailesinin çok fazla desteğini alamasa da yüksek eğitimini de bunun üzerine yapma konusunda oldukça inatçı bir tavır almıştır.

Başarılı geçen eğitim hayatının sonunda hedeflediği nokta olan Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü kazanmış ve Ankara’ya gitmiştir. Burada iki sene eğitim gördükten sonra ise Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ne geçiş yapmış ve buradan mezun olmuştur. Kendisini bu anlamda çok daha fazla geliştirmeye kararlıdır.

Üniversite eğitimin ardından yurtdışına çıkarak İtalya ve ABD’de profesyonel oyunculuk ve tiyatro eğitimleri almıştır. California Insitute of the Arts University bünyesinde 7 sene boyunca oyunculuk ve yönetmenlik üzerine master yapmıştır. ABD’nin en ünlü oyuncu koçlarından birisi olan Larry Moss’un öğrencilerinden birisi olma ayrıcalığını yaşamıştır.

KARİYERİNİN İLK YILLARI

Kariyer olarak baktığımız zaman üniversite öğrenciliği yıllarında orta metrajlı bir film olan Çıkmaz Sokak filmi kadrosunda yer almıştır. Bu dizide aynı zamanda kendi ile birlikte Engin Günaydın ve Olgun Şimşek gibi isimler de yer almıştır. Timuçin Esen’in profesyonel anlamda ilk deneyimi bu şekilde olmuştur.

Türkiye’ye döndükten sonra eğitim bakımından en kariyerli isimlerden birisi olan Timuçin Esen, ilk olarak Gurbet Kadını dizisi kadrosunda Hakkı karakteri ile izleyici karşısına çıkmıştır ki başrolde yer alarak herkesin beğenisini kazanmıştır. Dizide aynı zamanda kendi ile birlikte Meltem Cumbul, Irmak Atuk ve Fatma Girik gibi isimler de yer almış ve ciddi bir izleyici kitlesine erişmiştir.

Daha sonrasında ise ilk beyazperde projesi olarak niteleyebileceğimiz Uğur Yücel imzalı Yazı Tura filmi kadrosunda yer almış ve bu dizide bir askeri canlandırmıştır. Filmde Kenan İmirzalıoğlu, Olgun Şimşek, Erkan Can ve Seda Akman gibi profesyonel oyuncularda yer almıştır.

KARİYERİNİN YÜKSELİŞ DÖNEMLERİ

Oyunculuğu ve karizmatik kişiliği ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Timuçin Esen, kendisini tüm Türkiye’nin tanımasını sağlayacak proje olan Hırsız Polis dizisi kadrosunda başrol oynamıştır ve Çınar karakterine hayat vermiştir. Uğur Yücel, Özlem Düvencioğlu, Ozan Güven ve Rasim Öztekin gibi usta isimlerin yer aldığı proje tam 2 sezon yayınlanmıştır.

Bu projenin ardından 2011 yılında ise Tolga Örnek yapımlarından birisi olarak dikkat çeken Labirent filmi kadrosunda yer almıştır ve filmde yine eskiden olduğu gibi Meltem Cumbul ile kamera karşısına geçerek başrol oynamıştır. Filmdeki oyunculuğu ona kısa bir zaman dilimi içerisinde birçok farklı ödül kazandırmıştır.

Sanat hayatına müzik alanında da devam isteyen Timuçin Esen'in 2011 yılında çıkarmış olduğu Mayhoş adında da bir müzik albümü mevcuttur. Albüm, kısa zaman içerisinde belli bir kitle tarafından ciddi anlamda tutulmuştur. Kendisi, aynı zamanda Galip Derviş dizisinin jenerik müziğini seslendiren kişidir.

2014 yılında ise Gönül İşleri dizisi kadrosunda yer almıştır. Dizide Deli Yılmaz karakterine hayat vermiş ve yine muazzam ilgi görmüştür. Kendisi ile birlikte Bennu Yıldırımlar, Selma Ergeç ve Sinem Kobal gibi isimlerin yer aldığı bu sempatik dizide de ciddi anlamda sevilmiş ve Adana’lı eski futbolcuyu oynamıştır.

GÜNCEL PROJESİ

Timuçin Esen, şu sıralar Kanal D ekranlarında yayınlanmakta olan Bodrum Masalı dizisi kadrosunda yine başrol oyuncularından birisi olarak dikkat çekiyor. Kendisi ile birlikte dizide Şevval Sam, Murat Aygen gibi isimler de yer almaktadır. Dizi şuanda en çok izlenen dizilerden birisi olarak dikkat çekiyor.

ÖDÜLLERİ

Mükemmel oyunculuğu ile bir dönem projelerinin olmazsa olmaz isimlerinden birisi olarak dikkatleri çeken Timuçin Esen, birçok farklı ödül alarak kariyer anlamında mükemmel bir başarı yakalamıştır. Aldığı ödüller aşağıdaki gibidir;

 • Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri Ayhan Işık Özel Ödülü 2012,Labirent
 • Uluslararası Madrid Film Festivali Yabancı Dilde En İyi Erkek Oyuncu(Aday) 2012,Labirent
 • Afife Jale Tiyatro Ödülleri 'Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu(Aday) 2007,Mikado'nun Çöpleri
 • Antalya Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu 2005,Gönül Yarası
 • Siyad En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu 2005,Gönül Yarası
 • Altın Kelebek En İyi Erkek Oyuncu 2005,Hırsız Polis
 • Magazin Gazetecileri Derneği(MGD)13. Altın Objektif Ödülleri 'Yılın En İyi Sinema Oyuncusu' Gönül Yarası
 • Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği(RTGD)28.Radyo-Tv Oskarları 'Erkek Tv Yıldızı' ödülü Hırsız Polis
 • Beşiktaş Lions Kulübü 'En Başarılı Erkek Tiyatro Sanatçısı' ödülü Mikadonun Çöpleri

Timuçin Esen Kişisel Bilgiler

Timuçin Esen Kaç Yaşında?Timuçin Esen 14.08.1973 doğumlu ve 43 yaşındadır.
Timuçin Esen'in Boyu Kaç?Timuçin Esen 1.89 cm'dir.
Timuçin Esen'in Burcu Nedir?Timuçin Esen aslan burcudur.
Timuçin Esen Kaç Kilo?Timuçin Esen 78 kg'dir.

Rol Aldığı Yerler

 • 2016 – Bodrum Masalı
 • 2014 – Gönül İşleri
 • 2014 – Kumun Tadı
 • 2013 – Vicdan
 • 2013 – Senin Hikayen
 • 2011 – Labirent
 • 2009 – Kapalıçarşı
 • 2008 – Mavi Fil (Türkçe Seslendirme)
 • 2005 – Hırsız Polis
 • 2004 – Gönül Yarası
 • 2003 – Yazı Tura
 • 2003 – Deliyle Geçen Gece
 • 2003 – Gurbet Kadını

Benzer Biyografi Yazıları

Tülin Yazkan Kimdir?
Tülin Yazkan
Oyuncu
Bora Cengiz Kimdir?
Bora Cengiz
Oyuncu
Tugay Bahşi Kimdir?
Tugay Bahşi
Oyuncu
Timuçin Esen Kimdir?
Timuçin Esen
Oyuncu
Kıvanç Kasabalı
Kıvanç Kasabalı
Oyuncu
Nazlı Kar Kimdir?
Nazlı Kar
Oyuncu

Bodrum Masalı, Gönül İşleri, ile ilgili tüm bağlantılara ulaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir