İlgini çekebilir

Zeynep Eronat kimdir?

Galeri Son Güncellenme: 13.01.2018 20:29

Süleyman Şah Foto Galeri

Süleyman Şah Türbesi Nerede?

Süleyman Şah, doğum tarihi 1178 olarak kayıtlarda geçtiği söylenmekte, ölüm tarihi ise 1227 yılı olarak bilinmektedir. Osmanlı İmpratorluğu'nun kuruluşunda geçen süreçte çok önemli role sahip olan Süleyman Şah Kimdir? İşte detaylar...

Süleyman Şah Kimdir?

Babası Kaya Alp, oğlu Ertuğrul Gazidir. Aynı zamanda Osman Gazi'nin dedesidir. Süleyman Şah, oğuzların kaya boyundandır. 12.yy sonlarına doğru Kayı Boyunun liderliğini yapmıştır.

Cengiz Han'ın moğol istilası üzerine, Süleyman Şah, 13.yy'da Türkistan'dan göç etme kararı almış ve batıya yani Doğu Anadoluya 50.000 kadar kişi ile göç etmiştir. Kayı Boyunun lideri Süleyman Şah, göç sonrası Doğu Anadolu bölgesinde Erzincan ve Ahlat bölgesine yerleşmiştir.

Süleyman Şah'ın Ölümü

Süleyman Şah'ın ölümü hakkında iki farklı bilgi mevcuttur. Birincisi, pusu kurularak boğulması sonucu öldüğü, ikincisi ise Halep civarında bir savaş sırasında öldüğüdür.

Süleyman Şah Türbesi Nerede?

 Ankara Anlaşması ve Lozan Antlaşması gereğince daha önce Fransa, Suriye mandası olarak bilinen bölgede olan türbe, Türkiye topraklarında sayılmıştır. Süleyman Şah Türbesi, Suriye'de yaşanan iç savaşın etkisiyle koruma altına alınmak için Türkiye Cumhuriyeti Tarafından 180 metre özel yol yapılmış ve taşınmıştır.

Süleyman Şah Türbesi, Eşme Köyündedir.

TRT1 Ekranlarında yayınlanan ve reyting rekorları kıran ''Diriliş Ertuğrul'' dizisinde Serdar Gökhan'ın canlandırdığı Süleyman Şah, dizinin izlenmesinde büyük etken olmaktadır.

 

 

 

Süleyman Şah Kişisel Bilgiler

Bilinen Yakınları

  • Kaya Alp - Babası
  • Ertuğrul Gazi - Oğlu
  • Osman Gazi - Torunu

Benzer Biyografi Yazıları

Nurettin Sönmez Kimdir?
Nurettin Sönmez
Oyuncu
Engin Öztürk Kimdir?
Engin Öztürk
Oyuncu
Kerem Bekişoğlu Kimdir?
Kerem Bekişoğlu
Oyuncu
Cengiz Coşkun Kimdir?
Cengiz Coşkun
Oyuncu
Barış Bağcı Kimdir?
Barış Bağcı
Oyuncu
Şerif Bozkurt
Oyuncu

Diriliş Ertuğrul, ile ilgili tüm bağlantılara ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.