İlgini çekebilir

Mine Kılıç kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 13.01.2018 20:30
Süleyman Şah Kimdir?

Süleyman Şah Kimdir ?

Süleyman Şah Biyografisi

Süleyman Şah, doğum tarihi 1178 olarak kayıtlarda geçtiği söylenmekte, ölüm tarihi ise 1227 yılı olarak bilinmektedir. Osmanlı İmpratorluğu'nun kuruluşunda geçen süreçte çok önemli role sahip olan Süleyman Şah Kimdir? İşte detaylar...

Süleyman Şah Kimdir?

Babası Kaya Alp, oğlu Ertuğrul Gazidir. Aynı zamanda Osman Gazi'nin dedesidir. Süleyman Şah, oğuzların kaya boyundandır. 12.yy sonlarına doğru Kayı Boyunun liderliğini yapmıştır.

Cengiz Han'ın moğol istilası üzerine, Süleyman Şah, 13.yy'da Türkistan'dan göç etme kararı almış ve batıya yani Doğu Anadoluya 50.000 kadar kişi ile göç etmiştir. Kayı Boyunun lideri Süleyman Şah, göç sonrası Doğu Anadolu bölgesinde Erzincan ve Ahlat bölgesine yerleşmiştir.

Süleyman Şah'ın Ölümü

Süleyman Şah'ın ölümü hakkında iki farklı bilgi mevcuttur. Birincisi, pusu kurularak boğulması sonucu öldüğü, ikincisi ise Halep civarında bir savaş sırasında öldüğüdür.

Süleyman Şah Türbesi Nerede?

 Ankara Anlaşması ve Lozan Antlaşması gereğince daha önce Fransa, Suriye mandası olarak bilinen bölgede olan türbe, Türkiye topraklarında sayılmıştır. Süleyman Şah Türbesi, Suriye'de yaşanan iç savaşın etkisiyle koruma altına alınmak için Türkiye Cumhuriyeti Tarafından 180 metre özel yol yapılmış ve taşınmıştır.

Süleyman Şah Türbesi, Eşme Köyündedir.

TRT1 Ekranlarında yayınlanan ve reyting rekorları kıran ''Diriliş Ertuğrul'' dizisinde Serdar Gökhan'ın canlandırdığı Süleyman Şah, dizinin izlenmesinde büyük etken olmaktadır.

 

 

 

Süleyman Şah Foto Galeri

Bilinen Yakınları

Benzer Biyografiler

Fahri Öztezcan Kimdir?
Fahri Öztezcan
Oyuncu
Didem Balçın Kimdir?
Didem Balçın
Oyuncu
Cengiz Coşkun Kimdir?
Cengiz Coşkun
Oyuncu
Kaan Taşaner Kimdir?
Kaan Taşaner
Oyuncu
Kerem Bekişoğlu Kimdir?
Kerem Bekişoğlu
Oyuncu
Batuhan Karacakaya (Diriliş Ertuğrul Dündar)
Batuhan Karacakaya
Oyuncu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.