İlgini çekebilir

Gökhan Gözükan kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 27.01.2018 01:09
Şükrü Elekdağ Kimdir?

Şükrü Elekdağ Kimdir ?

Şükrü Elekdağ Biyografisi

Şükrü Elekdağ, 29 Eylül 1924 tarihinde Türkiye'nin en kalabalık şehri olan İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Tabi doğum tarihine bakılacak olursa o dönemlerde İstanbul'un nüfusu günümüzdeki kadar değildi. Lise hayatına ilk adımını Galatasaray Lisesi'nde attı. Buradan mezun olduktan sonra İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu'nu başarıyla bitirerek lisans eğitimini tamamladı. Şükrü Elekdağ, üniversiteyi bitirdikten sonra yüksek lisansını yapmayı ve sonrasında doktora yaparak ilerlemeyi hedeflemiş ve başarıyla ikisini de tamamlamıştır. Yüksek Lisans ve doktorasını Paris Üniversitesi Hukuk ve İktisadi Bilimler Fakültesi'nde bitirmiştir.

94 yaşında ki siyasetçi, henüz 27 yaşındayken Dışişleri Bakanlığı'nda memur olarak görev hayatına başladı. Çalışmaları ve azmi sonrası görevinde yükselen Şükrü Elekdağ, ilk yurt dışı görevinde Amerika Birleşik Devletleri'ne New York'a gitmiştir. Burada Türkiye ABD Büyükelçisi olarak görevde bulunmuştur. İngilizcesi oldukça akıcı olan Elekdağ, Türkiye Japonya Büyükelçisi olarak da görev yapmıştır. Dışişleri Bakanalığı Müsteşarlığı görevinde de bulunarak adını tarihe geçen siyasetçilerden birisi olarak kaydettirmeyi başarmıştır.

Dışişleri Bakanlığı NATO Dairesi Genel Müdürlüğü'ne atanan Şükrü Elekdağ, öncesinde Fransa Paris'te Türkiye'nin NATO'daki Daimi Delegasyonu ve Askeri İşler Komitesi'nde temsilci olarak görev yapmıştır.

Şükrü Elekdağ'ın Japonya'da Türkiye'nin Büyükelçiliği görevini yaptığı yıllar 1970 ile 1974 yılları arasındaydı. Bu görevi 46 yaşındayken başarıyla yapmış ve sonrasında Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevine getirilmiştir. Müsteşarlık görevini 1979 yılına kadar devam ettiren Elekdağ, Washington'a Büyükelçi olarak gönderilmiştir. 1989 yılında (Yaklaşık 10 yıl kadar) emekli olmuştur.

Emeklilik sonrası evine çekilmeyi düşünmeyen Elekdağ, Ankara/Çankaya'da bulunan Bilkent Üniversitesi'nde doktora yapan öğrencilere ''Çağdaş Stratejiler Kuramı'' ve ''Türk Dış Politikasında Seçme Konular'' adlı dersleri vermiştir. 2002 yıllarında en çok izlenen haber kanallarından birisinde ''Stratejik Bakış'' adlı programı yönetmiş ve aynı zamanda da sunuculuğunu yapmıştır.

Evli ve 4 çocuk babası Şükrü Elekdağ, Cumhuriyet Halk Partisi'nde siyasete atılmış ve farklı dönemlerde parti meclisi üyeliği yapmıştır. 2002-2007 genel seçimlerinde 22.Dönem CHP İstanbul Milletvekilliği yapmıştır. TBMM'de geçici süreyle başkanlıklarda bulunmuştur. Eşi Ayla Elekdağ'dır.

Türkiye'nin en değerli siyasetçilerinden birisinin biyografisini ele aldık, sizinde bu biyografiye eklemek yada düzeltmek istediğiniz yerler olursa mutlaka yorum olarak yada iletişime geçerek bize iletiniz.

 

Şükrü Elekdağ Foto Galeri

Daha Önce Yaptığı Meslekler

  • Japonya Büyükelçisi
  • Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı
  • ABD Büyükelçisi
  • Milliyet ve Sabah Gazetesi Köşe Yazarlığı
  • Bilkent Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi
  • Uluslararası Güvenlik ve Strateji Seminerleri Başkanlığı
  • "Stratejik Bakış" adlı programın yöneticilik ve sunuculuğu
  • 22. Dönem İstanbul Milletvekili
  • AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi

Benzer Biyografiler

Ahmet Davutoğlu Kaç Yaşında?
Ahmet Davutoğlu
Siyasetçi
Kenan İpek
Kenan İpek
Siyasetçi
Emin Şirin
Emin Şirin
Siyasetçi
Selim Temurci
Selim Temurci
Siyasetçi
Bülent Arınç
Bülent Arınç
Siyasetçi
Fatma Betül Sayan Kaya
Fatma Betül Sayan Kaya
Siyasetçi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir