Sıtkı Akçatepe Kimdir ?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 05.02.2018 04:22

Sıtkı Akçatepe Kimdir Özet

Adı Soyadı
:
Sıtkı Akçatepe
Doğum Tarihi
:
01 Ocak 1902
Ölüm Tarihi
:
 1986 (84 yaşında)
Doğum Yeri
:
Ankara

Sıtkı Akçatepe Kimdir ?

Adı: Sıtkı Akçatepe

Doğum Tarihi: 01 Ocak 1902

Ölüm Tarihi:  1986 (84 yaşında aramızdan ayrılmıştır.)

Doğum yeri: Ankara

Burcu: Oğlak

En son okuduğu okul: Vefa Sultanisi

Sıtkı Akçatepe kimdir? 

1902 yılında Ankara’da doğmuştur. Gerçek adı ise Sıddık Akçatepe olmaktadır. Anne tarafından soyu Osmanlı İmparatorluğu’nun lale devri sadrazamlarından Nevşehirli Damat ibramım Paşa’ya dayanmaktadır. 1922 yılının Ağustos ayında büyük taarruz ’da savaşmış olan bir gazimiz olarak bilinmektedir. Bunun verdiği etki ile oynadığı birçok filimde genellikle tarih anlatması ile bilinen Sıtkı Akçatepe’nin paşa Nuri adı bu tarih sevgisinden gelmektedir.

Eşi ve oğlu da kendi gibi oyuncu olan Sıtkı Akçatepe’nin eşi Leman Akçatepe ve oğlu ise Halit Akçatepe’dir.  Yıllarca bizleri güldüren filmlerde rol alan Sıtkı Akçatepe Sıtkı Akçatepe sanat hayatını ilk olarak 1922 yılında “peçeli kadın” tiyatrosu ile girmiştir. Peçeli kadın tiyatrosunda birçok ünlü isimle birlikte yer alan Sıtkı Akçatepe’nin oyunculuk hayatına atılmadan önce çalıştığı tiyatrolar ise; Burhanettin tepsi, Raşit Rıza, muhlis Sabahattin Ezgi, Sadi tek, Nejat Uygur, GenAr, Orhan Erdamar, gibi zamanın ünlü tiyatrolarında çalışmıştır. Bu tiyatrolarda çalıştığı sırada görev aldığı bazı tiyatro oyunları ise; Padişahım Çok Yaşa, Sarımsakzadeler ve Aşk Trafiği olarak yer almaktadır.

Sıtkı Akçatepe’nin Oynadığı Filmler

1922 yılında tiyatro ile başladığı meslek hayatına sonrasında birçok dizi ve filmde oynamıştır. Bunlardan bazıları ise; Taş Parçası (1939), Köprü Altı Çocukları (1953), Canım Kardeşim (1973), Bizim Aile (1975) filmidir. Ayrıca Hababam Sınıfı (1975), Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1975), Hababam Sınıfı Uyanıyor (1976), Tosun Paşa (1976), Hababam Sınıfı Tatilde (1977), Şaban Oğlu Şaban (1977), Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor (1978) tarihe geçecek olan filmlerle adını zihinlere yazdıran Sıtkı Akçatepe ilk seri filmi olarak hababam sınıfı serisinde oynamıştır.  

Yaklaşık 30 adet filimde oynayan sıktı Akçatepe’nin en çok bilinen ve günümüzde hala izlenen her izlendiğinin daha fazla güldürme yeteneğine sahip olan hababam sınıfının “Paşa Nuri” lakabı ile tanınan ve kendi adından çok bu ismi ile bilinen Sıtkı Akçatepe hababam sınıfında tarih öğretmenliği rolünde bulunmuştur ve Paşa Nuri olarak oynamıştır. Hababam sınıfı serisinde günümüzde efsane olan birçok kişi ile birlikte rol alan sıktı Akçatepe üstünden yıllar geçmesine rağmen hala bizleri ilk defa izliyormuşçasına güldüre bilen filmlerle kendi ölümsüzlüğünü ortaya koymuştur. Hababam sınıfında kendi oğlu ile birlikte rol alan Sıtkı Akçatepe bulunduğu rollerin hakkını son damlasına kadar teslim etmektedir.

Sıktı Akçatepe’nin Efsane Rol Arkadaşları

Birçok filminde Kemal Sunal, Adile Naşit, Halit Akçatepe, Münir Özkul, Tarık akan, Ahmet Arıman, muharrem Gürses, Ertuğrul Bilal gibi günümüzde aramızda olayım birçok efsane isimle rol almıştır. Hababam sınıfı sonrasında Sıtkı Akçatepe’nin rol aldığı ve bir o kadar sevilen bir filminde tosun paşa olmaktadır tosun paşada rol arkadaşları ise; kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit, Müjde Ar ve Ayşen Gruda ile rollerini paylaşmıştır.

Sıtkı Akçatepe’nin Oynadığı Filmler

 • Taş Parçası (1939)
 • Köprü Altı Çocukları (1953)
 • Canım Kardeşim (1973)
 • Bizim Aile (1975)
 • Hababam Sınıfı (1975)
 • Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1975)
 • Hababam Sınıfı Uyanıyor (1976)
 • Tosun Paşa (1976)
 • Hababam Sınıfı Tatilde (1977)
 • Şaban Oğlu Şaban (1977)
 • Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor (1978)
Benzer Biyografi Yazıları
ile ilgili tüm biyografilere ulaşın.

Kimdir ?

(Kim olduğunu bir de sizden öğrenelim.)