İlgini çekebilir

Toygan Avanoğlu kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 02.03.2017 10:44
Sinan Oğan

Sinan Oğan Kimdir ?

Sinan Oğan Biyografisi

Sinan Oğan 1967 senesinde Iğdır'da Melekli köyünde dünyaya gelmiştir. Kökleri Azerbaycan'a dayanan Sinan Oğan, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun olmuş, sonrasında aynı üniversitede yüksek lisansını tamamlamış, Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesi'nde de doktora yapmıştır.

Sinan Oğan MHP Iğdır Milletvekilidir. Ayrıca "Kaset Mağduru" olması nedeni ile MHP'den istifa eden eski genel başkan yardımcısı Mehmet Ekici'nin damadı olan Sinan Oğan, Gökçen Oğan ile evlidir ve 2 çocuk babasıdır. 

Siyasi Kariyeri

Sinan Oğan 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimlerde MHP Iğdır Milletvekili olarak seçilmiştir. Aslen Azerbaycan Türkü olan Sinan Oğan, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Genel Sekreteridir. Aynı zamanda Türkiye-Arnavutluk ve Türkiye-Nijer Parlamentolar Arası Dostluk Grupları üyesi olan Sinan Oğan bir dönem partisi MHP'den ihraç edilmiş ancak dava açarak bu davayı kazanmış ve partisine geri dönmüştür.

Akademik Kariyeri

Sinan Oğan Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsünde araştırma görevlisi olarak çalışmış ayrıca Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesinde öğretim görevlisi ve Dekan Yardımcısı olarak da görev yapmıştır. 

TİKA'nın Azerbaycan temsilcisi olan Sinan Oğan'ın Azerbaycan Devlet Cumhurbaşkanı tarafından sunulan Devlet Nişanı 'nın da sahibidir.

Sinan Oğan'ın yayınlamış olduğu 3 kitabı ile 500'den fazla makalesi bulunmaktadır. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Üstün Akademik Başarı Ödülünün sahibi olan Sinan Oğan, Milliyet Gazetesi tarafından ödüllendirilmiş bir araştırmanın da sahibidir. 

Sinan Oğan Foto Galeri

Sinan Oğan Hakkında

  • Sinan Oğan MHP Iğdır Milletvekilidir.
  • Akademik kariyeri de bulunan Sinan Oğan Üniversitelerde dersler vermiştir.
  • Turuncu Devrimler ve Rusya'da Siyaset ve Oligarşi adında iki kitabı bulunmaktadır.

Benzer Biyografiler

Selahattin Demirtaş
Selahattin Demirtaş
Siyasetçi
Mustafa Yeneroğlu
Mustafa Yeneroğlu
Siyasetçi
Bekir Bozdağ
Bekir Bozdağ
Siyasetçi
Andrey Karlov
Andrey Karlov
Siyasetçi
Bülent Arınç
Bülent Arınç
Siyasetçi
Adnan Menderes
Adnan Menderes
Siyasetçi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.