İlgini çekebilir

Savaş Çorlu kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 06.04.2018 20:36

Sezgin Tanrıkulu Kimdir ?

Sezgin Tanrıkulu Biyografisi

Sezgin Tanrıkulu, 27 Mayıs 1963 tarihinde Diyarbakır'da dünyaya geldi. Annesinin adı Sabahat, babasının adı ise Fehmi'dir.  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Sezgin Tanrıkulu, Avukat ve aynı zamanda CHP İstanbul Milletvekili olarak görev yapmaktadır.  Yüksek lisans eğitimini memleketi Diyarbakır'da bulunan Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Kamu Hukuku alanında tamamladı. Doktora eğitimini ise İstanbul Kültür Üniversitesinde Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamladı.

Milletvekili olmadan önce serbest avukat olarak çalışan TanrıkuluDiyarbakır Barosu'nda genel sekreterlik, başkan yardımcılığı ve başkanlık görevlerini yaptı. 1980 yıllarının sonralarına doğru insan hakları ile ilgili olan girişimleri ile tanınmaya başlandı. 1988 yılında İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi'nin kurulmasında büyük etkisi vardı. TİHV (Türkiye İnsan Hakları Vakfı) kurucuları arasında yer alan Sezgin Tanrıkulu, bu vakfın Diyarbakır temsilciliği görevini yaptı. ABD'den insan hakları ödülü alarak iyice tanındı. 

Yayınlanan 2 kitabı bulunan Tanrıkulu, 24. Dönemde İstanbul Milletvekili  olan Tanrıkulu'nun ve 3 çocuğu vardır. Kürtçe diline hakimdir ve orta seviyede İngilizce bilmektedir.

 

Sezgin Tanrıkulu Foto Galeri

Benzer Biyografiler

Aykurt Nuhoğlu
Siyasetçi
Ümit Kocasakal Kimdir?
Ümit Kocasakal
Avukat Siyasetçi
Aykut Erdoğdu
Siyasetçi
Ekrem İmamoğlu Kimdir?
Ekrem İmamoğlu
Siyasetçi
Gaye Usluer Kimdir?
Gaye Usluer
Siyasetçi
Polat Şaroğlu Kimdir?
Polat Şaroğlu
Siyasetçi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir