İlgini çekebilir

Ezgi Çelik kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 02.11.2019 16:23

Sevgi Sabuncu Kimdir ?

Sevgi Sabuncu Biyografisi

Sevgi Sabuncu kimdir? Asıl ismi Sevgi Sosyal olan Türk yazar Sevgi Sabuncu'nun biyografisi ve kısaca hayatını sizler için derledik.

Öncelikle Sevgi Sabuncu nereden geliyor? Sevgi Sosyal nereden geliyor? sorularını yanıtlayarak yazımıza devam edelim.

Yazar Sevgi hanım daha önce birden fazla evlilik yaptığı için, kitap yazdığı dönemlerde kitaplarında o dönemde ki eşinin soy adını kullanmıştır. İlk evliliğini yazar Özdemir Nutku ile, sonraki evliliğini yönetmen olan Başar Sabuncu ile ve son evliliğini siyasetçi Mümtaz Sosyal ile gerçekleştirdi. 

Bu sebeple Başar Sabuncu ile evli olduğu dönemde yazmış olduğu Tante Rosa ve Yürümek adlı kitaplarını Sevgi Sabuncu adıyla yazmıştır. Şimdi gelelim Sevgi Sabuncu'nun biyografisine ve kısaca hayatına...

Sevgi Sosyal Kimdir?

Sevgi Sosyal, 30 Eylül 1936 tarihinde İstanbul'da doğdu. 22 Kasım 1976 tarihinde 40 yaşında hayata gözlerini yumdu. Selanik'li bir baba ve Alman asıllı bir anneden dünyaya gelen Sevgi Sosyal, 6 kardeşinin içerisinde üçüncü olarak hayata gözlerini açtı. 

Baba adıyla Sevgi Yenen olarak yaşamını devam ettiren Sevgi Sosyal, 1952 yılında Ankara Kız Lisesi'nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya bölümünde bir süre lisans eğitimi aldı. 

1956 yılında, 20 yaşlarındayken yazar, şair ve çevirmen olan Özdemir Nutku ile evlendi. Sevgi Nutku ismini aldıktan sonra eşiyle birlikte Almanya'ya gitti. Bu evliliklerinden Korkut adında bir oğlu dünyaya geldi. 

Almanya Göttigen Üniversitesinde Arkeoloji ve Tiyatro dersleri aldı. 1958 yılında Türkiye'ye dönen Sevgi Sosyal, yazarlık öncesinde bir çok tiyatro oyununda sahne aldı.

Yaşamı boyunca kitap yazarlığı, sahne oyunculuğu ve bir çok dergide yazıları bulunan Sevgi Sosyal, 1975 yılında kanser hastalığına yakalandı. 40 yaşında dünyaya gözlerini yumdu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir