İlgini çekebilir

Yağmur Tanrısevsin kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 19.12.2016 21:43
Selahattin Demirtaş

Selahattin Demirtaş Kimdir ?

Selahattin Demirtaş Biyografisi

1973 Elazığ doğumlu olan Selahattin Demirtaş aslen Zaza kökenlidir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Selahattin Demirtaş, serbest avukatlığın yanı sıra İnsan Hakları Derneği yöneticiliği yapmıştır.

1 Şubat 2010 tarihinde Barış ve Demokrasi Partisi olağanüstü kongresinde Genel Başkan olarak seçilen Selahattin Demirtaş, BDP'nin HDP'ye katılmasının ardından 2014 yılında yapılan olağanüstü kongrede HDP Eş Başkanı olarak seçilmiştir. Haziran 2015 seçimlerinde HDP İstanbul Milletvekili olarak meclise giren Demirtaş, Kasım 2016'da yapılan terör operasyonu sonucunda Figen Yüksekdağ ve 9 milletvekili arkadaşı ile birlikte gözaltına alınmış ve tutuklanarak Edirne F Tipi Cezaevine nakledilmiştir. 

Selahattin Demirtaş Foto Galeri

Selahattin Demirtaş Hakkında

 • TBMM 23., 24., ve 25. Dönem HDP Milletvekili
 • Kasım 2016 tarihinde "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "Terör örgütü üyesi olmak", "Silahlı terör örgütüne üye olmak", "Örgüt adına suç işlemek" suçlarıyla gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır.
 • Edirne F Tipi Cezaevinde Tutuklu bulunmaktadır.

Benzer Biyografiler

Emin Şirin
Emin Şirin
Siyasetçi
Hasan Angı Kimdir?
Hasan Angı
Siyasetçi
Bekir Bozdağ
Bekir Bozdağ
Siyasetçi
Tereza Maxova Biyografi
Tereza Maxova
Siyasetçi
Mustafa Yeneroğlu
Mustafa Yeneroğlu
Siyasetçi
Ali Haydar Fırat
Ali Haydar Fırat
Siyasetçi

2 Yorum

 1. Cemil nadir özgün

  26 Mart 2018 at 17:20

  Selahattin Demirtaş Türkiyenin son yüzyılına damga vurmuş iki önemli siyasetçiden biridir.Diğeriyse Behiç Borandır.Demirtaş yetenekli, zeki, donanımlı, mert, dürüst, namuslu, yiğit iyi bir baba, iyi bir eş ve ülkesini çok seven iyi bir vatandaştır. Destekten, doğruluktan hangi ortam olursa olsun vazgecirilemeyen…Demirtaş

  Reply
  • Cemil nadir özgün

   3 Nisan 2019 at 21:56

   behice Boran yerine Behiç Boran yazmışım.31 mart2019 seçimlerinde demirtaşın ne kadar büyük etkisi ve hatırı olduğunu gördük.adamın biri de her konuda BEEENNN diye kendini öne sürse de iki paralı oldu.

   Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.