İlgini çekebilir

Ekrem İmamoğlu kimdir?

Galeri Son Güncellenme: 05.01.2017 13:32

Reha Özcan Foto Galeri

Reha Özcan Biyografi
Reha Özcan Biyografi

Ragıp Reha Özcan, 5 Temmuz 1965 tarihinde Bingöl şehrinde dünyaya gelmiştir. Çok küçük yaşlarından itibaren televizyona ve televizyon oyuncularına özenmeye başlayan ve kendisine gelecek hedefi olarak bu alanı seçen Özcan, zaman içerisinde eğitim hayatındaki başarısı ile birlikte de herkesin ciddi anlamda ilgisini çekmeyi başardı.

Zaman içerisinde lise eğitim hayatının hemen ardından Mimar Sinan Üniversitesi bünyesinde lisans eğitimi alarak kendisini geliştirdi ve okul yıllarında tiyatroya çok ciddi anlamda özen gösterdiği için bu anlamda genç yaşlarından itibaren girişimlerde bulundu. Nitekim zaman içerisinde okulun ardından ilk iş olarak tiyatro hayatına atıldı.

DEVLET TİYATROLARINDA BAŞLAYAN KARİYER

Profesyonel anlamda tiyatro oyunculuğu kariyerine 1987 yılında Trabzon Devlet Tiyatrosu kadrosuna girerek start verdi ve burada birçok farklı oyunda kendisini gösterme şansına sahip oldu. Kısa bir zaman dilimi içerisinde tiyatro dünyasının tanınan simalarından birisi oldu.

1990 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosu kadrosuna ataması gerçekleştirildi ve burada da çok uzun bir süre başarılar ile dolu projelere imza attı. Kendisini televizyondan çok tiyatroya adamış isimlerden birisidir.

2011 YILINDA KURTLAR VADİSİ PUSU İLE TANINDI

Tiyatro hayatında elde ettiği başarılar ile birlikte zaman içerisinde çeşitli dizi projelerinde de yer almaya başlayan Özcan, 2011 senesinde Kurtlar Vadisi Pusu kadrosuna girerek bu anlamda herkesin kendisini tanımasına imkan sağladı.

Jozef Beile karakterine hayat vererek usta oyunculuğunu herkese gösterdi. Dizinin kadrosunda Necati Şaşmaz, Gürkan Uygun ve Cahit Kayaoğlu gibi usta isimlerde yer aldı.

2012 YILINDA SUSKUNLAR DİZİSİ İLE ÖN PLANA ÇIKTI

2012 yılının televizyon ekranlarında ki en önemli projelerinden birisi olarak dikkat çeken ve uzun süre reyting rekorları kıran projesi Suskunlar dizisi kadrosunda Sait Karam karakteri ile yer alarak yine ön plana çıkma fırsatına sahip oldu.

Dizinin ustalar ile dolu oyuncu kadrosunda Murat Yıldırım, Sarp Akkaya, Aslı Enver ve Pelin Akil gibi isimler yer aldı ve dizi 28 bölüm çekildi.

2014 YILINDA KARADAYI DİZİSİNDE YER ALDI

2014 yılında yayın hayatına başlayan ve herkesin sevgilisi haline gelmeyi başaran Karadayı dizisi kadrosunda da yer alarak yine ön plana çıktı. Dizinin ustalar ile dolu oyuncu kadrosunda Kenan İmirzalıoğlu, Bergüzar Korel, Çetin Tekindor gibi usta isimler yer aldı ve tam 115 bölüm boyunca çekildi.

2017 YILINDA ADI EFSANE DİZİSİ

2017 yılının büyük umutlar ile başlayan projelerinden birisi olarak dikkatleri çeken Adı Efsane dizisi kadrosunda da yine ön plana çıkan oyunculardan birisi olarak ön plana çıktı ve farkını ortaya koymayı başardı diyebiliriz.

Dizinin kadrosunda Erdal Beşikçioğlu, Gökçe Bahadır ve Rojda Demirer gibi isimlerde yer almıştır ve bu kadro ciddi anlamda fark yaratmıştır.

ÖDÜLLERİ

Tiyatro ağırlıklı bir kariyer içerisinde özellikle başarılı projeleri ile ön plana çıkan isimlerden birisi olan Reha Özcan, aldığı ödüller ile de birlikte yine kariyerini doruk noktalara taşımıştır.

 • Sadri Alışık Ödülleri : "yılın en başarılı erkek oyuncusu" Bedensiz Kadın - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 2011
 • Afife Tiyatro Ödülleri : "yılın En başarılı erkek oyuncusu" Bedensiz Kadın - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 2011
 • Uluslararası İpekyolu Film Festivali : "en iyi erkek oyuncu ödülü" Bahtı Kara - Theron Patterson - 2009
 • Lions Tiyatro Ödülleri : "yılın en başarılı erkek oyuncusu" Gergedan (oyun) - Antalya Devlet Tiyatrosu -2008

Bizim Hikaye Dizisi Fikri Rolü

Bizim Hikaye Oyuncuları

Usta oyuncu Reha Özcan, 2017 Eylül ayında Fox TV'de yayına başlayan ve Shameless dizisinin uyarlaması olarak çekilen Bizim Hikaye dizisinde Fikri rolü ile izleyici karşısına çıkmıştır.

Bizim Hikaye Oyuncuları: Hazal Kaya, Burak Deniz, Nesrin Cavadzade, Yağızcan Konyalı

Reha Özcan Kişisel Bilgiler

Reha Özcan Twitter@reha_ozcan
Reha Özcan Nereli?Bingöl doğumludur.
Reha Özcan Kaç Yaşında?05 Temmuz 1965 doğumludur 51 yaşındadır.
Adı Efsane Dizisi Hasan Kimdir?Adı Efsane dizisi kadrosunda Hasan karakterine Reha Özcan hayat vermektedir.

Yer Aldığı Projeler

 • Bizim Hikaye
 • Adı Efsane - 2017
 • Maral: En Güzel Hikayem - 2015
 • Suskunlar - 2012
 • Kurtlar Vadisi Pusu - 2011
 • Yangın Var - 2011
 • Üsküdar'a Giderken - 2010
 • Kollama - 2009
 • IV. Osman - 2009
 • Bahtı Kara - 2008
 • Dağlar Delisi - 2007
 • Naciye'yi Kim Sevmez - 2005
 • Karadayı - 2014

Benzer Biyografi Yazıları

Ömer Sevgi Kimdir?
Ömer Sevgi
Oyuncu
Hazal Kaya Kimdir?
Hazal Kaya
Oyuncu
Reha Özcan Kimdir?
Reha Özcan
Oyuncu
Kaan Sevi
Kaan Sevi
Oyuncu
Burak Deniz Kimdir?
Burak Deniz
Oyuncu
Burak Aybastı Kimdir?
Burak Aybastı
Oyuncu

Adı Efsane, Bizim Hikaye, Suskunlar, ile ilgili tüm bağlantılara ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.