İlgini çekebilir

Mirza Bahattin Doğan kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 25.11.2018 23:07
Onur Saylak Göz Rengi

Onur Saylak Kimdir ?

Onur Saylak Biyografisi

12 Mayıs 1977 tarihinde başkent Ankara’da dünyaya gelmiştir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Fizik Bölümü’nde okumuş ancak bitirmeden üniversiteden ayrılarak daha önce eğitim aldığı alandan tamamen farklı bir alan olarak Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde eğitim almaya başladı. Üniversitede iken, üniversitenin tiyatro ile ilgilenen kulübüne katılmış ve oyunculuğa ilgi duymaya başlamıştır. İletişim Fakültesi Tiyatro Topluluğu’nda amatör olarak oynamaya ve çeşitli tiyatro oyunlarında yer almaya başlamıştır.

Bu andan itibaren hayatına oyuncu olarak devam etme kararını aldı ve Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nü kazanarak hayatını tamamen oyunculuk üzerinde şekillendirmeye başlamıştır. Bilkent Üniversitesi’nde aldığı tiyatro eğitimi esnasında staj amacı ile Ankara Devlet Tiyatroları’nda Üç Kuruşluk Opera ve Getto ve ayrıca Bilkent Tiyatrosu’nda Nazım Hikmet’in yazdığı Her Şeye Rağmen isimli tiyatro oyununda ve daha başka birkaç tiyatro oyununda oynamıştır. Mezuniyetten sonra Ted Koleji’nde tiyatro yönetmenliği yaptı.

2000 senesinde Bizim Evin Halleri isimli dizi ile televizyonlarda görünmeye başladı, aynı zamanda 2003 senesinde TRT2 kanalında Hadi Gidelim isimli 13 bölüm süren gençlere yönelik bu programın sunuculuğunu yapmıştır. 2004 yılında Yabancı Damat isimli dizide ve bir yıl sonra Ne seninle Ne Sensiz isimli dizide yer almıştır. 2006 yılında Hisarbuselik dizisinde Çetin karakterini canlandırmıştır.

2007 yılında Kod Adı dizisiyle tanınırlığını artırmaya başlamıştır. Aynı sene Sonbahar isimli sinema filminde oynayarak, bu filmdeki performansı ile Yeşilçam Ödülleri kapsamında en iyi erkek oyuncu ödülünü almaya hak kazanmıştır. SİYAD’da yine aynı filmdeki performansından dolayı aynı kategoride kendisine ödül vermiştir. Sonrasında 2008 yılında Güz Sancısı isimli filmde oynamış ve ardında 2009 senesinde Nesli Çölgeçen'in Denizden Gelen isimli filmde başrolde yer almış ve  bu film Yılmaz Güney Özel Ödülü’nün sahibi olmuştur.

Sesinin güzel olduğu söylendiği için daha önce üniversite yıllarında üniversite korosunda yer almış ve müzikal tiyatro ile ilgilenerek Biedermann ve Kundakçılar gibi müzikallerde yer almıştır. Başka tiyatro oyunları için şarkı sözleri yazarlığı da yapmıştır.

Sinema dünyasına da 6 Haziran 2008 tarihinde 15. Altın Koza Film Festivali kapsamında ilk kez gösterime giren ve aynı zamanda en iyi film ödülünü kazanan Sonbahar adlı sinema filmiyle adım atmıştır. Daha sonra Güz Sancısı filminde de rol almıştır. 2009 yılında ise Yılmaz Güney Özel Ödülü alan Nesli Çölgeçen'in yönettiği Denizden Gelen filminde başrolde oynamıştır.

2010 senesinde Gönülçelen isimli dizide Tuba Büyüküstün ve Cansel Elçin ile birlikte yer almıştır. Dizide Tuba Büyüküstün ile tanışmalarının ardından 28 Temmuz 2011 ‘de Fransa’nın Paris kentinde evlenmişlerdir.

Kariyerine hem diziler hem de sinema filmleri ile birlikte devam eden Onur Saylak, 2013 yılında 50. Antalya Film Şenliği’nde En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu Ödülleri’nin sahibi olan Mavi Dalga isimli sinema filminde Hazal Kaya, Barış Hacıhan ve Ayris Alptekin ile birlikte oynamıştır. Filmin yönetmenliğini Zaynep Dadak ve Merve Kayan yapmıştır.

2014 yılında ise Hayat Ağacı isimli dizide Cengiz Kaya karakterinde karşımıza çıkmış ve yine aynı sene Rüzgârın Hatırası isimli sinema filminde yer almıştır.

2016 senesinde ekranlara gelen Vatanım Sensin isimli dizide gözü pek ve hırslı bir binbaşı olan Tevfik karakteri ile ekranlara gelmiştir.

Tuğba Büyüküstün ile evli olan oyuncu Toprak ve Maya isimli iki kız çocuğu sahibidir.

Çarpışma dizisinde ''Veli'' karakterini canlandırmıştır.

Onur Saylak Foto Galeri

Dizi - Sinema Geçmişi

 • 2018 - Çarpışma
 • 2016 - Vatanım Sensin (Vatan Haini) - Dizi
 • 2015 - Rüzgarın Hatıraları - Film
 • 2015 - Hatırla Gönül - Dizi
 • 2014 - Hayat Ağacı - Dizi
 • 2013 - Mavi Dalga - Film
 • 2012 - Ağır Roman - Dizi
 • 2011 - Sensiz Olmaz - Dizi
 • 2010 - Denizden Gelen - Film
 • 2010 - Gönülçelen - Dizi
 • 2009 - Nefes - Dizi
 • 2008 - Asi - Dizi
 • 2007 - Kod Adı Kaos - Dizi
 • 2006 - Yabancı Damat - Dizi
 • 2005 - Hisar Buselik - Dizi
 • 2005 - Ne Seninle Ne Sensiz - Dizi
 • 2003 - Yuvadan Kuş Uçtu

Benzer Biyografiler

Pınar Deniz
Pınar Deniz
Oyuncu
Halit Ergenç Kimdir?
Halit Ergenç
Oyuncu
Levent Can Kimdir?
Levent Can
Oyuncu
Mert Kurdal Kimdir?
Mert Kurdal
Oyuncu
Merve Dizdar Kimdir?
Merve Dizdar
Oyuncu
Günay Karacaoğlu
Günay Karacaoğlu
Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir