Nik Xhelilaj Kimdir ?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 28.04.2018 06:01

Nik Xhelilaj Kimdir Özet

Adı Soyadı
:
Nik Xhelilaj
Yaşı
:
5 Mart 1983 (34)
Burcu
:
Balık
Boyu
:
188 cm
Kilosu
:
85 kg
Göz Rengi
:
Kahverengi
Saç Rengi
:
Siyah
Eğitim
:
Tirana Güzel Sanatlar Fakültesi
Meslek
:
Oyuncu

Nik Xhelilaj Kimdir ?

Nik Xhelilaj kimdir, 5 Mart 1983 tarihinde Arnavutluk'da dünyaya gelmiştir.  1997 yılında Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim almak için İstanbul'a gelmiş ve 7 ay aldığı eğitimden sonra Kuleli Askeri Lisesi eğitimini bırakarak ülkesine geri dönmüştür.

Nik Xhelilaj anadili olan Arnavutça haricinde Türkçe, İngilizce, Almanca ve İtalyanca konuşabilmektedir.

21 yaşındayken 2004 senesinde Tirana Güzel Sanatlar Fakültesi’nde eğitim almış ve 2005 yılında yani eğitim aldığı dönemde "Single Use" isimli kısa filmde yer almıştır.

Nik Xhelilaj Dizi ve Filmleri

İlk sinema filmi tecrübesini 2009 yılında çekilen ve Çek Cumhuriyeti yapımı olan "Gjallë" filminde oynadığı başroldeki "Koli" karakteri olmuştur. Bir sonraki projesi ise Alman yapımı "Der Albaner/The Albanian" isimli filmi olmuştur. Bu filimde de başrol karakteri olan "Arben Shehu" karakterini canlandırmıştır.

Nik Xhelilaj, "Der Albaner/The Albanian" filminde gösterdiği performansla 32. Moskova Uluslararası Film Festivali, Priştine Uluslararası Film Festivali ve 47. Altın Portakal Film Festivali ödüllerinden "En İyi Oyuncu Ödülü" almıştır.

Gösterdiği başarılı performanslarla Türk yapımcılarında dikkatini çeken Nik Xhelilaj, 2012 yılında çekilen "Kayıp Şehir" dizisi için Türkiye'ye çağrılmıştır. Kanal D ekranlarında yayınlanan ve 26 bölüm devam eden dizide Kadir karakterini canlandırarak gösterdiği başarılı performansla tekrar beğeni toplamıştır.

Nik Xhelilaj, "Kayıp Şehir" dizisinde sonra Portekiz yapımı olan ve 2013 yılında çekilen "Real Playing Game" filminde yer almıştır.  Sonrasında ise yine 2013 yılında "3 Yol" isimli sinema filminde Benjamin ve 2016 yılında çekilen "Zer" filminde Jan karakterlerini canlandırmıştır.

Nik Xhelilaj "3 Yol" filmindeki Zer karakterinde gösterdiği başarılı performansından sonra Priştina Uluslararası Film Festivali ve 4. Van Gölü Film Festivali ödüllerinden "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü" almıştır.

Nik Xhelilaj'ın Zer filmi röportajı

Nik Xhelilaj son projesi ise 2016-2017 sezonunun popüler dizilerinden biri olan ve TRT 1'de yayınlanan "Payitaht Abdülhamid" dizisinin 2. sezonunda kadroya dahil olarak Marco karakterini canlandırmaktadır. Emre Konuk'un yönetmen koltuğunda oturduğu dizide Bülent İnal, Özlem Conker, Saygın Soysal, Ezgi Eyüboğlu ve Selen Öztürk gibi başarılı oyuncular yer almaktadır.

Payitaht Abdülhamid dizisi oyuncuları: Bülent İnal kimdirÖzlem Conker kimdirSaygın Soysal kimdirEzgi Eyüboğlu kimdirSelen Öztürk kimdir

Ayrıca henüz vizyona girmeyen ve Moğolları konu alan "Direniş Karatay" filminde "Börke" karakterini canlandıracaktır.

Güncellenen biyografi;

Nick Xhelilaj, 5 Mart 1083 tarihinde Arnavutluk'ta doğdu. Arnavut asıllı oyuncu drama içerikli 2010 yılı yapımı ''The Albanian'' yani Arnavut isimli filmde başrol oyuncusu olarak yer aldı. Filmde göstermiş olduğu performans ile 3 farklı dalda ''En iyi oyuncu'' ödülünün sahibi oldu. Ödül adlığı festivallerin isimler ise şöyle;

32. Moskova Uluslararası Film Festivali
Priştine Uluslararası Film Festivali
47. Altın Portakal Film Festivali

Nick Xhelilaj 14 Eylül 2012 tarihinde Kanal D ekranlarında yayınlanan ''Kayıp Şehir'' adlı dizide Kadir karakterini canlandırmış ve başrol oyuncusu olarak yerini almıştır. 

2014 yılında Show TV kanalında yayınlanan ve 8.bölümü itibariyle final yapan ''Her Sevda Bir Veda'' adlı dizide başrol oyuncusu olarak yer almıştır. Dizide Yusuf karakterini canlandırmıştır. 

Nick Xhelilaj'ın oynadığı filmler

 • Single Use  – 2005
 • Trishtimi i zonjës Shnajder – 2005
 • Gjallë! – 2009
 • Der Albaner – 2010
 • Üç Yol – 2013
 • Zer – 2017

Nick Xhelilaj'ın yer aldığı tiyatro oyunları

 • Këmbanat e Muzgut – 2007
 • A Streetcar Named Desire – 2007
 • Tango – 2008

Nick Xhelilaj ''Nefes Nefese'' dizisinde Boran karakterini canlandıracak

Yakışıklı oyuncu Star TV kanalında yakın zamanda başlayacak olan ''Nefes Nefese'' dizisinde Boran karakterini oynayacak. Genç ve yetenekli oyuncu dizide başarılı olabilecek mi? Hep beraber göreceğiz.

Nik Xhelilaj Projeleri

 • 2010 - The Albanian (Arben) / Sinema Filmi
 • 2012 - Kayıp Şehir (Kadir) / Dizi
 • 2012 - Seven Lucky Gods (Mehmet) / Sinema Filmi
 • 2013 - Real Playing Game (Young Boris) / Sinema Filmi
 • 2013 - Üç Yol (Benjamin) / Sinema Filmi
 • 2014 - Her Sevda Bir Veda (Yayınlanmadı)
 • 2016 - Zer (Jan) / Sinema Filmi
 • 2017 - Payitaht Abdülhamit (Marco) / Dizi
 • 2017 - Direniş Karatay (Börke) / Sinema Filmi
 • 2018 - Nefes Nefese (TV Dİizisi) / Star TV
Benzer Biyografi Yazıları
, ile ilgili tüm biyografilere ulaşın.

Kimdir ?

(Kim olduğunu bir de sizden öğrenelim.)