İlgini çekebilir

Funda Bostanlık kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 22.05.2017 10:13
Nihal Koldaş

Nihal Koldaş Kimdir ?

Nihal Koldaş Biyografisi

Asıl adı Nihal Geyran Koldaş olan usta oyuncu, 1955 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarından itibaren tiyatro ve sinema oyunculuğuna çok ciddi anlamda ilgi duyan ve bu alanda kendisini geliştirme yoluna giden isim, zaman içerisine profesyonel eğitimler alarak kendisini geliştirmeye karar vermiştir.

1975 yılından sonraki süreçte birçok farklı tiyatro oyununda kendisini geliştiren ve ustalardan eğitim alarak bu alanda akademik bir kariyer yapan Koldaş, ilk olarak televizyon karşısında 1989 yılında televizyon ekranlarında yayınlanan Cahide dizisi ile karşımıza çıktı. Dizide ciddi olmasa da rol almaya başlayan Koldaş, bu süreçten sonra sinema ve tiyatro sektöründe farklı alanlarda görev aldı.

Zaman içerisinde film ve tiyatro yapımcılığı ve yönetmenliği görevlerini üstlenerek birçok tiyatro oyunu sahneye koydu ve bu anlamda bir kariyer yapmaya başladı.

Türkiye’nin kendisini tanıması ise 1997 yılında Masumiyet filmi ile oldu. Bu filmde aynı zamanda yapımcılık görevini de üstlenmiş olan Nihal Koldaş, usta oyuncu Güven Kıraç (Yusuf)’un dilsiz ablası rolünü üstlenmiştir. Oyunculuğu ile çok ciddi anlamda dikkatleri üzerine çekmiştir.

2009 yılında Ömür Atay yönetmenliğinde televizyon ekranlarında yer alan Güldünya dizisinde de oyunculuk yapan Koldaş, bu dizide Sanem Çelik, Yeliz Doğramacılar ve Songül Öden gibi usta kadın oyuncular ile yer alma fırsatını buldu.

Filmografi anlamında da çok kariyerli bir isim olmayan ancak bu süreçte Kıskanmak, Kavşak ve Kuma gibi çeşitli sinema filmlerinde beyazperde bünyesinde yer almıştır.

2013 yılında A.Ş.K dizisi ile sevenlerinin karşısına çıkan Koldaş, bu dizide ise Hazal Kaya, Hakan Kurtaş, Nebahat Çehre, Aslı Tandoğan, Kaan Urgancıoğlu ve Erkan Can gibi usta isimler ile birlikte yer almış ve Sırma karakterine can vermiştir.

2015 yılında Bir Deniz Hikayesi dizisi bünyesinde Sırma karakterine can veren oyuncu, özellikle son 4 sene içerisinde dizi kariyeri olarak kendisini çok ciddi anlamda ilerilere taşımış ve dizi dünyasının aranan isimlerinden birisi olmuştur.

İçerde Dizisi Oyuncular

2016 yılında ise  Uluç Bayraktar tarafından yönetmenliği üstlenilen ve Çağatay Ulusoy, Aras Bulut İynemli, Bensu Soral, Damla Colbay, Mustafa Uğurlu, Yıldıray Şahinler ve Rıza Kocaoğlu gibi isimlerin yer aldığı İçerde dizisi bünyesinde Sarp (Çağatay Ulusoy) ve Umut (Aras Bulut İynemli)’nin annesi Füsun karakterine hayat vermektedir.

Hali hazırda yönetmenlik, yapımcılık ve oyunculuk kariyerine devam eden Koldaş, aynı zamanda profesyonel oyunculuk eğitimleri de vermektedir.

Nihal Koldaş Foto Galeri

Yer Aldığı Projeler

Benzer Biyografiler

Bensu Soral Kimdir?
Bensu Soral
Oyuncu
Beran Soysal
Beran Soysal
Oyuncu
Uğur Yıldıran Resimleri
Uğur Yıldıran
Oyuncu
Nebil Sayın Kimdir?
Nebil Sayın
Oyuncu
Mustafa Yıldıran Kaç Yaşında?
Mustafa Yıldıran
Oyuncu
Elçin Afacan
Oyuncu

1 Yorum

  1. Ece salaz

    6 Haziran 2017 at 14:39

    3 kasım 2006 dogumlu ece salaz 5 yasindan beri tiyatroluk yapiyorgeçen yaz gulduy gülduy show da yer almistir
    Annesinin muzige ilgisi vardir piano calabiliyordur. Babası tuprasta calisiyordur Istanbulda oturmalarına ramen babasi helikopterle kocaeli korfeze gidiyordur babasi helikopter surebiliyordur. Tek kardeş olan ece salaz tiyatrosuyla unlu olmustur.

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir