İlgini çekebilir

Özgür Ozan kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 29.09.2017 00:10
Neslihan Yeldan Kimdir?

Neslihan Yeldan Kimdir ?

Neslihan Yeldan Biyografisi

Neslihan Yeldan, 25 Şubat 1969 tarihinde İstanbul şehrinde dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarından itibaren oyunculuk ve tiyatroya çok ciddi anlamda meraklı olan ve bu anlamda gelecek hedefi belirleyen Yeldan, zaman içerisinde başarılı eğitim hayatını da bu yönde şekillendirme yoluna gitmiştir.

Sanat hayatına 1987 yılında Ortaoyuncular tiyatro topluluğu kadrosunda başlayan Yeldan, zaman içerisinde İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü kazanarak bu anlamda eğitim almaya başladı ve kısa zaman içerisinde buradan mezun olarak profesyonel kariyeri için adım atmaya başladı. En büyük adımı ise çok daha farklı oldu.

TİYATRO HAYATI

Başarı ile tamamladığı eğitim hayatının ardından kısa bir zaman dilimi içerisinde ön plana çıktı. Eğitiminden önce girmiş olduğu Ortaoyuncular Tiyatro Topluluğu kadrosunda Ferhan Şensoy tarafından sahnelenen iki ayrı tiyatro oyununda yer aldı ve performansı ile birlikte geleceğin umut vaat eden isimleri arasında gösterildi.

1996 yılında ise dönemin en popüler tiyatro kollarından birisi olan Dormen Tiyatrosu kadrosunda yer aldı ve burada bir tiyatro oyununda oynayarak yine oyunculuk deneyimini doruk noktalara yükseltme başarısını gösterdi.

1996 yılının son çeyreği itibari ile kısa zaman içerisinde çok büyük bir yükseliş içerisine giren BKM (Beşiktaş Kültür Merkezi) kadrosuna girerek Yılmaz Erdoğan ve kadrosunun olmazsa olmaz isimlerinden birisi oldu. Uzun yıllar BKM kadrosunda tiyatro oyunlarına çıktı.

İLK PROFESYONEL DİZİ PROJESİ 1996 YILI TATLI KAÇIKLAR

Döneminin en çok sevilen dizi projelerinden birisi olarak dikkatleri çeken Tatlı Kaçıklar dizisi kadrosunda 1996 yılı itibari ile yer almayı başaran Neslihan Yeldan, profesyonel anlamda ilk deneyimini de bu proje ile birlikte edindi. Dizinin kadrosunda kendisi ile birlikte Mehmet Ali Erbil, Yalçın Menteş, Kayhan Yıldızoğlu gibi isimler yer alıyordu. Bu dizide yardımcı kadın oyuncu rolünü üstlendi.

BİR DEMET TİYATRO KARİYERİ

BKM isminin ülkemiz genelinde tanınmasını sağlayan ve olmazsa olmaz projelerden birisi olarak dikkatleri üzerine çeken Bir Demet Tiyatro projesi içerisinde de yer aldı. Ülkemiz genelinde ki en iyi projelerden birisi olarak da dikkatleri çekti.

Dizinin ustalar ile dolu kadrosunda Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Altan Erkekli gibi isimler yer aldı ve çok uzun bir süre televizyon ekranlarında ilgi ile izlendi.

2005 YILINDA ORGANİZE İŞLER

BKM kadrosunun zaman içerisinde vazgeçilmez isimlerinden birisi olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Yeldan, 2005 yılında Yılmaz Erdoğan, Tolga Çevik, Rıza Kocaoğlu ve Erdal Tosun gibi isimlerin yer aldığı Organize İşler filmi kadrosunda yer alarak ön plana çıkmıştır ve kariyerine yeni bir proje eklemeyi başarmıştır.

2010 YILINDA KAVAK YELLERİNDE YER ALDI

Türkiye’nin ilk konsept gençlik dizilerinden birisi olarak niteleyebileceğimiz Kavak Yelleri dizisi kadrosunda yer alan ve bu dizide de farkını ortaya koyan Yeldan, birçok yıldız ismin çıktığı bu projede de ön planda yer aldı. Dizinin kadrosunda Pelin Karahan, Dağhan Külegeç, Aslı Enver gibi isimler yer aldı ve uzun süre devam etti. Tam 170 bölüm sonunda final yapan bir proje oldu.

KUZEY GÜNEY

Döneminin en çok dikkat çeken dizilerinden birisi olarak yine ön plana çıkan Kuzey Güney dizisi kadrosunda da kendisine yer buldu ve 1 sene boyunca bu dizinin kadrosunda aktif bir şekilde rol aldı. Dizinin başrollerinde Kıvanç Tatlıtuğ ve Buğra Gülsoy gibi isimler yer aldı ve 2 sene süren bir proje oldu.

KİRAZ MEVSİMİ İLE DAHA ÇOK SEVİLDİ

Aşk konseptli günümüz dizilerinin ilk ayaklarından birisi olarak niteleyebileceğimiz Kiraz Mevsimi dizisi kadrosunda da kendisine yer buldu ve dizi boyunca sevilen bir karakteri canlandırdı. Bu harika dizide kendisi ile birlikte Özge Gürel, Serkan Çayoğlu, Dağhan Külegeç gibi isimler yer aldı ve 59 bölüm süren bir proje oldu.

2016 YILINDA ARKADAŞLAR İYİDİR PROJESİ

Yine bir konsept gençlik dizisi olarak dikkatleri üzerine çeken Arkadaşlar İyidir dizisi kadrosunda da yer aldı. Dizinin ustalar ile dolu oyuncu kadrosunda İdris Nebi Taşkan, Aslı Melisa Uzun, Emre Karayel, Akın Akınözü gibi isimler ile birlikte rol almıştır.

GÜNCEL PROJESİ

İstanbullu Gelin Oyuncuları

Neslihan Yeldan son olarak rol aldığı Arkadaşlar İyidir adlı dizinin beklenenden erken final yapması ile birlikte kısa süreliğine başka bir projede yer almamıştır.

Şimdilerde ise yeni bir dizi projesi olan ve Star TV ekranlarında yayınlanan İstanbullu Gelin dizisi ile sessizliğini bozan Neslihan Yeldan, Aslı Enver, Özcan Deniz, Salih Bademci gibi isimlerin kadrosunda bulunduğu İstanbullu Gelin dizisinde rol almakta ve Senem karakterini canlandırmaktadır.

Neslihan Yeldan Foto Galeri

Yer Aldığı Projeler

 • İstanbullu Gelin (dizi) - 2017
 • Arkadaşlar İyidir(dizi) - 2016
 • Kiraz Mevsimi (dizi) - 2014
 • Kuzey Güney (dizi) - 2012
 • Kavak Yelleri (dizi) Mine'nin annesi - 2010
 • Kabuslar Evi: Onlara Dokunmak - 2006
 • Sahte Prenses - 2006
 • Bir Demet Tiyatro - 2006
 • Organize İşler - 2005
 • Her şey Yolunda - 2004
 • Dişi Kuş - 2004
 • Sahra - 2004
 • Yuvam Yıkılmasın - 2003
 • Şapkadan Babam Çıktı - 2003
 • Vaka-i Zaptiye - 2002
 • Güneş Yanıkları - 2000
 • Kırık Zar - 2000
 • Tele Dadı - 1998
 • Kaçıklık Diploması - 1998
 • Bir Demet Tiyatro - 1997
 • Tatlı Kaçıklar - 1996
 • Yaz Evi - 1993

Benzer Biyografiler

Su Kutlu Kimdir
Su Kutlu
Oyuncu
Ama Arkadaşlar İyidir İdris Nebi Taşkan Kimdir
İdris Nebi Taşkan
Oyuncu
Bilge Şen Kimdir?
Bilge Şen
Oyuncu
Fatma Toptaş Kimdir?
Fatma Toptaş
Oyuncu
Gürhan Elmalıoğlu Kimdir?
Gürhan Elmalıoğlu
Oyuncu
Hakan Çimenser Kimdir?
Hakan Çimenser
Oyuncu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.