İlgini çekebilir

Evliya Aykan kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 24.11.2018 17:06
Mustafa Uğurlu

Mustafa Uğurlu Kimdir ?

Mustafa Uğurlu Biyografisi

Türk sinemasının efsane isimlerinden birisi haline gelen Mustafa Uğurlu, 25 Kasım 1955 tarihinde Konya ilinin Karaman bölgesinde doğmuştur. 5 kardeşli bir ailede dünyaya gelen Mustafa Uğurlu, yine kendisi gibi oyuncu olarak tanıdığımız Ahmet Uğurlu ile kardeştir. Babası sağlık memuru olarak görev yapan Uğurlu’nun annesi ise ev hanımıdır ve Çorum’ludur.

Babasının mesleği gereği 3 yaşında iken Bursa’ya çıkar ve ailesi ile birlikte buraya taşınırlar. Uğurlu, ilköğretim, ortaöğretim ve lise eğitimlerini Bursa’da tamamlamıştır. Küçük yaşlardan itibaren oyunculuk ve tiyatroya çok ciddi anlamda merak salan Mustafa Uğurlu, zaman içerisinde kendisini bu anlamda geliştirmek için kendi çabaları ile adımlar atmıştır.

1993 yılı geldiğinde senaryosunu Turgut Özakman’ın yazmış olduğu Rıza Beyler isimli dizi ile televizyon ekranlarına ilk defa yerini almıştır. Enteresan karakteri, ses tonu ve oyunculuğu ile dikkatleri üzerine çekmiştir.

1997 yılı geldiğinde senaryosunu ve yönetmenliğini Mustafa Altıkoklar’ın üstlenmiş olduğu ve sinema tarihimizde önemli bir yeri olan Ağır Roman filminde başrollerini Okan Bayülgen, Müjde Ar, Savaş Dinçel ve Burak Sergen gibi isimler ile yer almıştır.

1999 yılı geldiğinde yine bir Mustafa Altıoklar yapımı olan Asansör filminde ise Mustafa Uğurlu ve Arzu Yanardağ filmin başrollerini paylaşmıştır. Bu sayede Uğurlu, oyunculuk kariyerinin doruklarına çıkmaya başlamıştır.

Usta oyuncu Mustafa Uğurlu, kariyeri boyunca bu filmler ile birlikte aynı zamanda Melek Apartmanı, Galip Derviş, Bir Zamanlar Osmanlı gibi dizilerde yer almıştır. Filmografi olarak da kariyeri çok iyi olan Mustafa Uğurlu, kendi döneminde iyi gişe yapan Kolay Para, Çamur ve Yürek Çığlığı gibi filmlerde de yer almıştır.

2015 yılında TRT ekranlarında yayınlanan Milat dizisinde kötü adam karakteri Asaf Demirci’ye hayat vermiştir. Bu dizide aynı zamanda kendisine Burcu Kara, İlhan Şeşen ve İsmail Filiz gibi isimler de eşlik etmiştir.

1998 yılında Ağır Roman filmindeki oyunculuğu ile Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü almıştır. Bu heykel, kısa bir zaman dilimi öncesinde çalınmıştır. Bunu duyan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, kendisine ödülün yenisini göndermiştir.

Yine 2015 yılı içerisinde senaryosu ve yönetmenliği Özcan Alper tarafından üstlenilmiş olan Rüzgarın Hatıraları adlı sine filminde Onur Saylak, Tuba Büyüküstün, Sofia Khandemirova, Menderes Samancılar ve Nihat İleri gibisi isimler ile birlikte oynamıştır.

İçerde Dizisi Oyuncular

Son olarak 2016 yılının en çok ses getiren yapımlarından birisi olan İçerde dizisinde Emniyet Genel Müdürü Yusuf karakterine hayat vermiştir. Bu dizide Çağatay Ulusoy, Aras Bulut İynemli,Bensu Soral, Damla Colbay, Nihal Koldaş, Yıldıray Şahinler gibi isimler de rol almıştır. 

Babamın Günahları Dizisi Ferruh Rolü

Babamın Günahları Oyuncuları

Usta oyuncu Mustafa Uğurlu, İçerde dizisinden sonra ekranlardan çok uzak kalmamış ve Star TV'nin yeni dizisi Babamın Günahları ile izleyicilerin karşısına çıkmıştır.

Mustafa Uğurlu, Babamın Günahları dizisinde Ferruh rolünü canlandırmıştır.

Mustafa Uğurlu Foto Galeri

Yer Aldığı Projeler

Benzer Biyografiler

Kıvanç Tatlıtuğ Kimdir?
Kıvanç Tatlıtuğ
Oyuncu
Hande Kazanova
Hande Kazanova
Oyuncu
Mustafa Yıldıran Kaç Yaşında?
Mustafa Yıldıran
Oyuncu
Duygu Sarışın
Duygu Sarışın
Oyuncu
Melisa Aslı Pamuk Kimdir?
Melisa Aslı Pamuk
Oyuncu
Gökçen Bilge Çiftçi Kimdir?
Gökçen Bilge Çiftçi
Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir