İlgini çekebilir

Emre Ercin kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 03.03.2018 03:28

Mukime Fıratoğlu Kimdir ?

Mukime Fıratoğlu Biyografisi

2 Şubat 1914 tarihinde Rize'de doğdu. Öğretmen okulundan mezun olduktan sonra ilk görevine Erzurum'da başladı. 36 sene boyunca öğretmenlik yapan Mukime Fıratoğlu 13 sene Erzurum'da, 1 senesi Koçhisar ve 22 senesi İstanbul'da görev yaptı. Öğretmenlik hayatı boyunca Atatürk'ü öğreten ve öğrencilerine anlatan bir öğretmendi. Atatürk'ü öğrencilerine sevdiren öğretmen Mukime Fıratoğlu, aynı zamanda Müslümanlık dini üzerinde de öğrencilerinin üzerine düşmüştür. Dinimizi bir tarafa atıp bırakmadığını dile getirmiş ve namazdan peygamberimizden bahsettiğini her defasında dile getirmiştir.

Atatürk'ün öldüğü gün öğretmenliğine devam etmekteydi. Sınıftayken Atatürk hakkında verilen anonsları dinlerken ''Türkiye ulusu, milleti başınız sağ olsun, Atamızı kaybettik'' sözlerini sınıftaki öğrencileri ile birlikte duyduklarında hiç kimse gözyaşlarını tutamamıştı.

104.yaşına giren Mukime Fıratoğlu 1971 yılında öğretmenlikten emekli olduktan sonra Amasya'nın Merzifon ilçesine taşınmıştı. 104.yaş günü evinde kaymakam, vali, tugay komutanı ve Merzifon ilçesi belediye başkanının eşleri tarafından pasta kesilerek kutlandı. 

Mukime Fıratoğlu Foto Galeri

Görev Yaptığı Yerler

  • Erzurum (13 Yıl)
  • Ankara (1 Yıl)
  • İstanbul (22 Yıl)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.