İlgini çekebilir

Ahmet Kasım Han kimdir?

Biyografi Güncellenme Tarihi: 20.01.2017 14:14
Merve Boluğur Kimdir?

Merve Boluğur Kimdir ?

Merve Boluğur Biyografisi

Merve Boluğur, 16 Eylül 1987 tarihinde İstanbul şehrinde dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarından itibaren oyunculuğa çok ciddi anlamda meraklı olan ve şirinliği ile herkesin beğenisini kazanmış olan isim, zaman içerisinde bu anlamda kendisini geliştirebilmek ve ilerleyen süreçte oyunculuk kariyerine başlamak adına da somut adımlar atmıştır.

Öğrencilik hayatında çok fazla başarılı değildi ancak zaman içerisinde emelleri uğrunda kendisini geliştirmek ve oyuncu olabilmek için ülkemizin önde gelen eğitim kurumlarından birisi olan Müjdat Gezen sanat Merkezi Tiyatro Bölümü’nde özel eğitim almış ve bu anlamda başarılı bir şekilde mezun olarak profesyonel oyunculuk kariyerine adım atmıştır.

2006 YILINDA ACEMİ CADI İLE TANINDI

Seneler 2006 yılını gösterdiğinde televizyon ekranlarının ilk dönem gençlik dizilerinden birisi olarak dikkatleri çeken Acemi Cadı dizisi kadrosunda başrol oyuncusu olma fırsatını yakaladı ki ilk projesinde ülkemiz genelinde meşhur olmayı başardı.

Dizinin ustalar ile dolu oyuncu kadrosunda Şenay Gürler, Nergis Kumbasar ve Çağkan Çulha gibi isimler yer aldı ve 58 bölüm çekildi.

2007 YILINDA AŞK YENİDEN DİZİSİNE BAŞROL OLARAK GİRDİ

Daha ilk dizi projesinde başrol oynamayı başaran ve bu anlamda fark yaratan Merve Boluğur, seneler 2007’yi gösterdiğinde ise Aşk Yeniden dizisi kadrosuna girerek burada da başrol oyuncusu olma başarısını gösterdi.

Dizinin kadrosunda Türkan Şoray, Cihan Ünal, Zerrin Tekindor gibi isimler yer aldı ve sevilen bir proje olarak da dikkatleri çekti.

2010 YILINDA KÜÇÜK SIRLAR DİZİSİ GELDİ

Kısa bir zaman dilimi içerisinde ülkemiz genelinde dizi furyasının yaygınlaşması ile birlikte ön plana çıkan isimlerden birisi olarak dikkatleri çeken Merve Boluğur, zaman içerisinde Küçük Sırlar dizisi kadrosunda da başrol oyuncularından birisi olma başarısını gösterdi.

Sinem Kobal, Burak Özçivit ve Birkan Sokullu gibi isimlerin yer aldığı bu dizi 55 bölüm boyunca en çok izlenen dizilerden birisi oldu.

2011 YILINDA KUZEY GÜNEY DİZİSİ İLE FARK YARATTI

2011 yılında televizyon ekranlarına gelerek reyting rekorları kıran bir dizi haline bürünen Kuzey Güney dizisi kadrosunda da Zeynep karakteri ile birlikte yine başrol oyuncusu olarak ön plana çıkan isimlerden birisi olmayı başardı. Dizide Kıvanç Tatlıtuğ ve Buğra Gülsoy gibi isimler ile birlikte yer aldı ve 80 bölüm çekilen bir proje oldu.

2013 YILINDA MUHTEŞEM YÜZYIL DİZİSİNE DAHİL OLDU

Türkiye’nin en büyük bütçeli ve en profesyonel dizi projelerinden birisi olarak dikkatleri çeken Muhteşem Yüzyıl dizisi kadrosunda da yine başrol oyuncularından birisi olarak ön plana çıktı ve Nurbanu Sultan karakterine hayat verdi. Dizide Halit Ergenç, Vahide Perçin, Pelin Karahan, Ozan Güven gibi sektörün en popüler isimleri de yer aldı.

2017 YILINDA İÇİMDEKİ FIRTINA PROJESİNE GİRDİ

Seneler 2017 yılını gösterdiğinde ise İçimdeki Fırtına dizisi kadrosuna yine başrol oyuncusu olarak girdi ve Ezgi karakterine hayat vererek taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanmayı da başardı. Dizi usta oyuncu kadrosu ile de dikkatleri çekti.

Yusuf Çim, Gizem Karaca, Hatice Aslan ve Mehmet Özgür bunlardan sadece birkaçı olarak ön plana çıktı ve dizi en çok sevilen projelerden birisi olarak da dikkat çekti.

ÖDÜLLERİ

Genç yaşlarından itibaren profesyonel oyunculuğa başrol oyunculukları ile giriş yapan genç oyuncunun elbette ki aldığı ödüllerde çok önemli oldu.

  • 2010 Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri - En İyi Gelecek Vaat Eden Kadın Oyuncu
  • 2011 com - En İyi yardımcı Kadın Oyuncu
  • 2012      Altın Kelebek Ödüllleri

 

Merve Boluğur Foto Galeri

Rol Aldığı Yerler

Benzer Biyografiler

Levent Can Kimdir?
Levent Can
Oyuncu
Serhan Onat Kimdir?
Serhan Onat
Oyuncu
Nihan Büyükağaç Kimdir?
Nihan Büyükağaç
Oyuncu
Hilmi Cem İntepe Kimdir?
Hilmi Cem İntepe
Oyuncu
Serkan Altunorak Kimdir?
Serkan Altunorak
Oyuncu
Ozan Güven
Ozan Güven
Oyuncu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir